Na diecie wybieraj tylko tę mąkę. Odchudza i oczyszcza jelita
Za sprawą swoich walorów zdrowotnych mąka z ciecierzycy cieszy się coraz większą popularnością. Bogata w białko, błonnik, ale także żelazo, potas czy cynk jest niejednokrotnie lepszym wyborem, niż tradycyjna mąka pszenna. To jednak nie wszystko, ponieważ mąka z ciecierzycy coraz chętniej stosowana jest jako kosmetyk używany w pielęgnacji skóry czy włosów. Dlaczego warto postawić na mąkę z ciecierzycy? Odpowiadamy.
Mąka z ciecierzycy powstaje na skutek zmielenia suchych nasion ciecierzycy, zwanej grochem włoskim, która zaliczana jest do roślin strączkowych.
Uprażone na suchej patelni bądź uprzednio moczone w wodzie, ziarna są drobno mielone, zachowując wszystkie swoje walory zdrowotne. Mąkę z ciecierzycy można przygotować samodzielnie w domu, prażąc nasiona na patelni, a następnie za pomocą blendera lub młynka - zmielić je w drobny pył.
Warto tradycyjną mąkę pszenną zamienić na mąkę z cieciorki ze względu na jej skład. W 100 gramach znajduje się:
- 22 g białka,
- 6,7 g tłuszczu,
- 10 g błonnika.
Mąka z cieciorki jest zalecana osobom z cukrzycą, ponieważ ma niski indeks glikemiczny, wynoszący 35, podczas gdy indeks glikemiczny tradycyjnej mąki pszennej wynosi aż 75.
Mąka z nasion ciecierzycy jest bogata w kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę A, jest także źródłem miedzi, fosforu, żelaza, potasu, magnezu, cynku i sodu. Jej skład sprawia, że jest zdrowszą alternatywą tradycyjnej mąki, a jej zastosowanie tak samo szerokie.
Mąka z ciecierzycy jest idealna w diecie wegetariańskiej, w której istotne jest uzupełnianie białka. Jest wykorzystywana jako zamiennik jajek nie tylko w diecie wegan, ale także przez osoby uczulone na białko jaja kurzego.
Wysoka zawartość błonnika sprawia, że posiłki przygotowane z dodatkiem mąki zapewniają uczucie sytości na długi czas, co jest wskazane u osób z nadwagą i otyłością, będących na diecie redukcyjnej. Białko z ciecierzycy jest także doskonałym suplementem dla osób, które są aktywne fizycznie.
Brak glutenu w mące z ciecierzycy sprawia, że powinna znaleźć się ona w kuchni osób, które nie tolerują glutenu ale także tych, którzy mają skłonność do problemów żołądkowo-jelitowych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w nasionach ciecierzycy korzystnie wpływają na regulowanie poziomu cholesterolu, co zmniejsza ryzyko występowania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Ponadto zawarte w niej izoflawonoidy mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz usprawniające oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn.
Potrawy przygotowane na bazie mąki z ciecierzycy nie powodują nagłego wyrzutu insuliny, dlatego są wskazane u osób chorujących na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.
Potas obecny w nasionach korzystnie wpływa na kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, a magnez wpływa na funkcjonowanie komórek nerwowych, co przekłada się na prawidłową kurczliwość mięśnia sercowego i innych mięśni w organizmie.
Mąkę można wykorzystać do tradycyjnych wypieków, zarówno słodkich jak i wytrawnych. Przygotować z niej można tarty, chleb, ale także naleśniki czy ciasteczka. Doskonale sprawdzi się jako zamiennik bułki tartej do panierowania dań mięsnych czy warzywnych.
Mąkę z ciecierzycy warto stosować także jako zagęstnik do zup czy sosów, zamiast śmietany. Wystarczy wymieszać ją w szklance zimnej wody i dodać do potrawy, a następnie gotować przez kilka minut. W tym czasie potrawa zgęstnieje, a mąka straci smak surowego grochu.
Mąka sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale może być także naturalnym kosmetykiem. Przygotujemy z niej peeling do ciała, odżywczą maskę na włosy czy maseczkę na twarz. Doskonale wyciąga tłuszcze, dlatego jest zalecana osobom, które stosują zabieg olejowania włosów.
CZYTAJ TAKŻE:
Rewelacja na odchudzanie. Oczyści jelita ze złogów, pokona zaparcia i oszuka głód
Błonnik - dla dobrej kondycji układu pokarmowego
Prawie pół miliona Polaków nie toleruje glutenu. Zasady diety w celiakii