Prawie pół miliona Polaków nie toleruje glutenu. Zasady diety w celiakii

Celiakia, czyli choroba trzewna, spowodowana jest nietolerancją na gluten. Znajdziemy go w nasionach pszenicy, żyta, owsa oraz jęczmienia. Podstawą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa. Co powinno się w niej znaleźć? Zobaczcie nasze propozycje.

      

Celiakia czyli nietolerancja glutenu

Celiakia (inaczej choroba trzewna) to przewlekła choroba, która ma podłoże autoimmunologiczne i wynika z nietolerancji na gluten. Z powodu spożywania nasion pszenicy, żyta, owsa oraz jęczmienia u chorych występuje stan zapalny, który prowadzić może do uszkodzenia jelit. Poza tym wystąpić mogą takie objawy jak m.in.;

  • wzdęcia
  • biegunka
  • ból brzucha
  • zmęczenie i depresja

Celiakia najczęściej diagnozowana jest w wieku dziecięcym. Coraz częściej zdarza się jednak, że choroba rozpoznawana jest u dorosłych - nawet w późnym wieku. Według oficjalnych danych na celiakie choruje ponad 400 tys. Polaków.   

Reklama

Leczenie choroby trzewnej opiera się przede wszystkim na właściwiej diecie - chodzi o wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających gluten. Pacjenci powinni zaakceptować fakt, że na chwilę obecną celiakia jest chorobą nieuleczalną. Zarówno dieta, jak i ewentualne leczenie ma na celu poprawienie komfortu chorego i wykluczenie nieprzyjemnych objawów. Warto jednak pamiętać, że wiele potencjalnych leków na celiakię jest obecnie w fazie testowej.    

Czytaj również: Poważna choroba mylona z nietolerancją pokarmową

Dieta w celiakii - lista produktów zakazanych

Z diety osoby chorej na celiakię należy wykluczyć pszenicę, jęczmień, żyto, owies oraz wszelkie produkty, które mogą zawierać powyższe zboża.  Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie bezglutenowej, za bezglutenowe uznaje się także produkty przetworzone z zawartością glutenu nieprzekraczającą 20 ppm (20 mg na kg). Zakupy ułatwić może znak przekreślonego kłosa. To międzynarodowy i licencjonowany znak, który widnieje na bezpiecznej bezglutenowej żywności.  Na czym jednak dokładnie polega dieta bezglutenowa i co konkretnie należy wykluczyć z jadłospisu? Poniżej przedstawiamy zalecenia dla pacjentów z celiakią.   

  

Dieta bezglutenowa: mięso i ryby

Dozwolone jest spożywanie nieprzetworzonego mięsa i ryb. Dużą ostrożność należy zachować podczas zakupu wędlin, kiełbas i parówek. Produkty tego typu mogą zawierać spore ilości glutenu, dlatego  konieczne jest wybieranie jedynie produktów oznaczonych jako bezglutenowe. Zabronione jest spożywanie gotowych dan mięsnych, przetworów, panierowanych mięs, pasztetów i kaszanki.     

Nabiał i jaja w celiakii

Dozwolone jest spożywanie jaj, mleka, jogurtów naturalnych, kafirów, maślanki, sera żółtego i twarogu. Zabronione jest spożywanie nabiału, do którego dodawane są zboża, chodzi m.in. o jogurty z dodatkiem owsa, a także mleko owsiane.     

Sprawdź również: Celiakię wywołują częste infekcje?

Celiakia a tłuszcze

 Pacjenci z celiakią spożywać mogą:

  • masło
  • smalec
  • olej kokosowy oraz wszelkie oleje roślinne
  • oliwę z oliwek

Warzywa i owoce dozwolone w celiakii

Dozwolone jest spożywanie wszystkich owoców i warzyw. Zabronione jest jedynie spożywanie gotowych dań na warzywach, które zawierać mogą zboża. Chodzi przede wszystkim o panierki oraz zagęszczacze do sosów.     

Celiakia. Jakie sosy i napoje wybierać?

Dużą ostrożność należy zachować podczas zakupu majonezu oraz wszelkich sosów. To samo dotyczy słodyczy, lodów i słonych przekąsek. Zabronione  jest spożywanie: mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej i owsianej, płatków pszennych, jęczmiennych, żytnich i owsianych, musli, kuskusu, kaszy bulgur, makaronu - zarówno pszennego jak i żytniego. Dotyczy to również konkretnych dań, m.in. pizzy, pierogów czy ciast, które przygotowywane są na wyżej wymienionych produktach. Z napojów należy wykluczyć kawę zbożową i piwo.   

Nietolerancja glutenu. Produkty bezpieczne

Wyróżnić można pewną grupę "bezpiecznych produktów", które można swobodnie spożywać. To przede wszystkim nieprzetworzone mięso, ryby, jajka, mleko, nabiał bez dodatków, oleje roślinne, masło, smalec, kawa, herbata, soki owocowe, napary z ziół, czyste alkohole i przyprawy takie jak sól czy pieprz (nie gotowe mieszanki). 

W przypadku zakupu innych produktów należy dokładnie prześledzić skład i kierować się ewentualnym znakiem Przekreślonego Kłosa. Warto również zrezygnować ze spożywania gotowych i przetworzonych dań garmażeryjnych, ponieważ istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zawierają gluten.

CZYTAJ TAKŻE

Jak obniżyć indeks glikemiczny węglowodanów? Cztery sztuczki


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: celiakia | dieta bezglutenowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL