​Czym jest celiakia i jak z nią żyć?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o celiakii, chorobie genetycznej, która charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Osoba chora na celiakię zmuszona jest do przestrzegania specjalnej diety przez całe swoje życie. Na czym dokładnie polega celiakia i jak z nią żyć?

Czym jest celiakia i jakie są jej objawy?

Celiakia, inaczej zwana chorobą trzewną polega na nietolerancji glutenu - białka, które znajduje się w wielu zbożach, takich jak pszenica, owies, jęczmień czy żyto. Jeśli osoba dotknięta tą przypadłością nie przestrzega specjalnej bezglutenowej diety, kosmki w jej jelicie cienkim zanikają, a wchłanianie składników odżywczych z pokarmów staje się niemożliwe.

Jak częsta jest celiakia?

Celiakia jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Mówi się, że dotyka jedną na sto osób. Równocześnie liczba zdiagnozowanych przypadków celiakii wzrasta, co jest spowodowane dużym spożyciem produktów zawierających gluten oraz coraz lepszej wykrywalności tej choroby. Wiele  osób, które cierpią na celiakię i borykają się z jej objawami nie są świadome swej choroby.

Reklama

Jak objawia się celiakia?

Najczęstszymi objawami celiakii są biegunka, spadek wagi, zatrzymanie wzrostu u dzieci, wzdęcia i bóle brzucha oraz wymioty. Czasami jednak zdarzają się objawy, które nie są bezpośrednio związane z układem trawiennym. Możemy wśród nich wymienić osteoporozę, anemię, depresję, bóle głowy, kości i stawów, problemy skórne czy zatrzymanie miesiączki.

Jak się diagnozuje i leczy celiakię?

W przypadku podejrzenia celiakii należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować nas do gastroenterologa. Lekarz ten kieruje taką osobę na serologiczne badania krwi oraz biopsję jelita cienkiego. Ważne jest, by nie zaczynać na własną rękę diety bezglutenowej, gdyż może ona uniemożliwić postawienie prawidłowej diagnozy. Celiakia nie jest chorobą, którą można leczyć farmakologicznie a jej leczenie polega na przejściu na ścisłą dietę bezglutenową.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta bezglutenowa | celiakia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL