Możliwe przyczyny częstego oddawania moczu

​Częste oddawanie moczu to nie tylko utrudnienie życia. Może to być objaw poważnego problemu zdrowotnego, dlatego takiej dolegliwości nie należy ignorować.

​Częste oddawanie moczu to nie tylko utrudnienie życia. Może to być objaw poważnego problemu zdrowotnego, dlatego takiej dolegliwości nie należy ignorować.

Częste oddawanie moczu - od kiedy?

O częstym oddawaniu moczu mówimy, gdy zwiększa się częstotliwość wizyt w toalecie w ciągu dnia. Charakterystyczne jest pojawienie się potrzeby korzystania z toalety w nocy. Zwykle nasuwa się pytanie, od jakiej ilości wypróżnień pęcherza można orzec, że mamy do czynienia z częstym oddawaniem moczu. Lekarze za normę standardową uznają siedem wizyt w toalecie.

Częste oddawanie moczu - przyczyny

Zwykle mamy do czynienia z infekcją układu moczowego. Ale warto wykonać badania diagnozujące cukrzycę, podczas której organizm częstym oddawaniem moczu próbuje pozbyć się nadwyżki glukozy w organizmie. 

Reklama

U kobiet częste oddawanie moczu może być pierwszym sygnałem ciąży lub sygnałem o problemach z mięśniem Kegla. Mężczyźni zaś powinni się zastanowić nad badaniem prostaty - powiększenie gruczołu krokowego właśnie częstym oddawaniem moczu daje o sobie znać. 

Wszystkich zaś może dotyczyć zapalenie nerek, udar mózgu lub inne schorzenia neurologiczne. W rzadszych przypadkach częste oddawanie moczu będzie sygnałem raka pęcherza moczowego.

Częste oddawanie moczu - postępowanie

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do naszego lekarza rodzinnego, który skieruje nas na kontrolne badania moczu. Jego wynik będzie sugestią na temat dalszego postępowania i albo zdecyduje o konieczności dalszych badań i wizyty u specjalisty, albo będziemy mogli leczyć częste oddawanie moczu środkami zapisanymi przez lekarza.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL