Globus histericus. Niebagatelne przyczyny nerwicy przełyku

Uczucie ciała obcego, a dokładnie guli w gardle, dotyczyć może nawet 50 proc. populacji. Nie jest to jednak ani choroba, ani defekt anatomiczny. Nie znaczy to jednak, że można ją bagatelizować - to ważny objaw, który dużo mówi o twoim stanie zdrowia. Co znaczy? Oraz jak radzić sobie z objawami globus histericus? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Globus histericus - co to jest?

Globus histericus to uczucie ciała obcego, a dokładnie guli w gardle. Problem nazywany jest inaczej kulą w gardle. U niektórych osób schorzenie może nasilać się podczas spożywania pokarmów lub płynów. 

Zjawisko globus histericus jest powszechne. Szacuje się, że nieprzyjemna gula w gardle doświadczana może być nawet przez 50 proc. populacji. Na problem najczęściej skarżą się kobiety, jednak kula wystąpić może także u mężczyzn.

Badania pokazują, że uczucie ciała obcego w gardle najczęściej występuje u osób aktywnych zawodowo, zwłaszcza pomiędzy 25. a 44. rokiem życia. Zdarza się, chociaż stosunkowo rzadko, że schorzenie pojawia się także u dzieci.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Nerwica niedzielna, czyli gdy wolny dzień staje się koszmarem

Globus histericus - przyczyny

Niemożliwe jest ustalenie jednej przyczyny globus histericus. W zdecydowanej większości przypadków problem ma jednak podłoże psychosomatyczne. Dotyczyć ono może chorych borykających się m.in. z zaburzeniami lękowymi, depresją czy nerwicą

Często gula w gardle związana może być z subiektywną reakcją na określone sytuacje. Chodzi m.in. o silny stres czy lęk. Z tego powodu wyróżnić można uczucie ciała obcego w gardle chwilowe oraz przewlekłe.

U niektórych osób globus histericus może być związane z obecnością innych schorzeń. Dotyczy to przede wszystkim refluksu, zapalenia zatok, wrzodów żołądka, mononukleozy, chorób tarczycy czy zmian w obrębie gardła, krtani, tarczycy i szyi. Czasami gula w gardle pojawia się również jako jeden z objawów przeziębienia lub infekcji. W niektórych przypadkach globus histericus może być również objawem nowotworów, m.in. raka przełyku.

Globus histericus - objawy

Poza uczuciem ciała obcego w gardle, globus histericus towarzyszyć mogą takie objawy jak: dławienie, duszenie się, flegma (inaczej flegma nerwicowa), problemy z przełykaniem, odruch wymiotny, chrypka i pieczenie w mostku. Należy pamiętać jednak, że w przypadku, gdy gula w gardle nie ma podłoża psychosomatycznego i związana jest z obecnością innych schorzeń, mogą pojawić się także mniej typowe objawy.

Globus histericus - leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia globus histericus konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, które wykluczą obecność innych chorób. W tym celu najczęściej wykonuje się m.in. gastroskopię, laryngoskopię, pH-metrię oraz badania rentgenowskie. W przypadku, gdy gula w gardle ma związek z inną chorobą, rozpoczyna się leczenie schorzenia podstawowego.

W zdecydowanej większości przypadków globus histericus ma jednak podłoże psychosomatyczne. Wówczas wiele zależy od konkretnej sytuacji. Przewlekła i wyjątkowo uporczywa gula w gardle powinna zostać skonsultowana z psychiatrą lub psychologiem. 

Czasami może istnieć wskazanie do zastosowania leczenia antydepresantami. Gdy uczucie ciała obcego w gardle ma łagodny przebieg i pojawia się jedynie od czasu do czasu, skuteczne mogą być techniki relaksacyjne, które pozwalają na wyciszenie się i zredukowanie stresu.

Bez względu na zastosowaną metodę leczenia, należy pamiętać jednak, że globus histericus nie jest chorobą ani defektem anatomicznym. To nieprzyjemne uczucie, na które nie ma konkretnego leku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Osobowość borderline - czym jest i kogo dotyczy?

Nerwica żołądka? Zrozum i wylecz ten problem


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL