Na introwertyków spójrzmy w końcu inaczej. Oto jacy są naprawdę
Szacuje się, że introwertycy stanowić mogą od 25 do nawet 46 proc. populacji. Co ich wyróżnia? W jakich zawodach doskonale się sprawdzają, a od jakich powinni trzymać się z daleka? Przy okazji Światowego Dnia Introwertyka, który przypada 2 stycznia, przyglądamy się im bliżej.
Introwertycy powszechnie uważani są za cichych i nieśmiałych odludków, którzy preferują spędzanie czasu w samotności i raczej stronią od towarzystwa innych osób. Wielu psychologów zwraca jednak uwagę na to, że obraz ten jest jedynie krzywdzącym stereotypem, który niewiele mówi o tym typie osobowości. Kim więc tak naprawdę są introwertycy?
Introwertyzm po raz pierwszy opisał szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustaw Jung, jeszcze na początku XX wieku. Według niego introwertycy, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, czerpią energię ze swojego wnętrza. Zamiast spotkań w wielkim gronie preferują spędzanie czasu w samotności. To dla nich nie tylko doskonała okazja do refleksji, ale także prawdziwa siła napędowa. Ich wycofanie w wielu przypadkach nie ma wcale związku z niechęcią do innych osób. Nie można więc postawić znaku równości pomiędzy introwertyzmem i nieśmiałością.
Dlaczego więc przeciętny introwertyk raczej nie rozpocznie small talku na imprezie? Odpowiedź jest prosta i nie ma nic wspólnego z lękiem. Krótka rozmowa z obcą osobą nie jest introwertykowi do niczego potrzebna. Jego zachowanie ma związek z motywacją, a nie zaburzoną komunikacją czy brakiem innych kompetencji społecznych.
Analizując oferty pracy, jakie znaleźć można w sieci, najczęściej powtarzającą się cechą osobowości potencjalnego pracownika jest ekstrawertyzm. Niestety, w wielu przypadkach oczekiwania te niewiele mają wspólnego z poszukiwanymi kompetencjami i opierają się wyłącznie na przekonaniu, że otwarty pracownik będzie łatwiejszy w codziennej współpracy. Profesjonalni rekruterzy podkreślają, że przekonanie to jest błędne i na rynku pracy jest miejsce zarówno dla introwertyków, jak i ekstrawertyków. Żadna z tych cech osobowości nie jest lepsza, dlatego nie należy traktować introwertyków jako gorszych kandydatów.
Introwertycy mają wiele przydatnych umiejętności. Są dobrymi słuchaczami, starannie i konkretnie się komunikują, są terminowi oraz zawsze przygotowani.
W jakich obszarach pracy najlepiej odnajdą się takie osoby?
Introwertycy świetnie realizują się w zawodach, które dają dużą niezależność i wymagają dokładności oraz skrupulatności. Tutaj warto wymienić przede wszystkim księgowość, programowanie czy prace kreatywne, np. związane z pisaniem. Badania pokazują również kilka niespodzianek. Okazuje się bowiem, że introwertycy są także doskonałymi szefami, którzy sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych nawet dużo lepiej niż ekstrawertycy. Psychologowie zwracają uwagę, że introwertycy mają specyficzny styl zarządzania, który daje pracownikom możliwość realizowania wielu pomysłów.
Kolejną branżą, w której introwertycy odnoszą duże sukcesy, jest sprzedaż. Może to zaskakiwać, jednak introwertycy osiągają doskonałe wyniki sprzedażowe w projektach, w których konieczne jest zbudowanie długotrwałej relacji z klientem oraz dopasowanie produktu do jego potrzeb. Nie chodzi więc o szybkie "wciśnięcie" klientowi przypadkowego i często niepotrzebnego produktu.
Introwertycy mogą mieć za to problemy w pracy w bardzo dużych zespołach, zwłaszcza w przypadku, gdy ich stanowisko wymaga częstych spotkań czy codziennej burzy mózgów. To samo dotyczy prowadzenia szkoleń czy konieczności przemawiania przed dużą grupą osób. Specjaliści podkreślają jednak, że sporo zależy od czynników indywidualnych. Wielu introwertyków odnajduje się bowiem w pracach, które teoretycznie nie powinny być dla nich najlepsze.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie można odmówić mu temperamentu. Oto dlaczego sangwiników dziś bardzo się ceni
Osiem kluczowych cech silnych psychicznie ludzi. Nie robią tego nigdy