Nie można odmówić mu temperamentu! Oto dlaczego sangwiników dziś bardzo się ceni

Sangwinik to otwarta osoba, która lubi być w centrum uwagi. Często żartuje i zwykle otacza się dużym gronem znajomych, jest ekstrawertykiem, przez co łatwiej mu odnaleźć się w świecie trendów czy social mediów. W jakich zawodach najlepiej odnajdują się sangwinicy i jak z nimi postępować? Sprawdzamy!

Sangwinik - kim jest?

Sangwinik to jeden z temperamentów, jakie wyróżnia się w teorii humoralnej. Jej początki sięgają V wieku p.n.e., a za jednego z jej twórców uważa się Hipokratesa. Pozostałe typy temperamentów to flegmatyk, choleryk i melancholik

Czy temperament jest tym samym, co osobowość? Specjaliści podkreślają, że błędem jest używanie tych terminów zamiennie. Temperament jest bowiem częścią osobowości. Zależy przede wszystkim od genów i w zdecydowanej większości przypadków nie podlega zmianie. Osobowość z kolei może mieć charakter zmienny. Wpływa na nią wiele różnych czynników, m.in. społecznych lub kulturowych.

Reklama

Sangwinik - po czym go poznać i jakie ma cechy?

Sangwinik bardzo często określany jest jako pozytywna i optymistycznie nastawiona do świata osoba. Osoby z tego typu temperamentem mają dużo energii i motywacji do działania. Są ekstrawertyczne i chętnie wchodzą w interakcje z innymi ludźmi, dlatego zwykle mają bardzo szerokie grono znajomych. Chętnie dzielą się też informacjami na swój temat, są bardzo aktywne w social mediach, przez niektórych mogą być uważane za zbyt ekshibicjonistyczne. 

Sangwinika poznać można również po dużej spontaniczności. Nieobce są mu nagłe wyjazdy czy niezaplanowane wcześniej aktywności. 

Czy sangwinik to egoista lub choleryk?

Mimo dużej pewności siebie nie należy traktować sangwiników jako egoistów. To osoby otwarte, które chętnie uwzględniają inny punkt widzenia. W trudnych chwilach można liczyć na ich pomoc i zaangażowanie. 

Sangwinicy bardzo często określani są także jako osoby młode duchem, które niepotrzebnie się nie stresują i szukają pozytywów w każdej, nawet najtrudniejszej, sytuacji. 

Wadami sangwiników jest z pewnością ich pęd do bycia na świeczniku, chęć dominacji, czasami wręcz - władzy. To cechy, które upodobniają ich nieco do wybuchowych choleryków, a te dwa typy charakteru bywają często mylone. Sangwinicy jednak nie są aż tak zdeterminowani jak cholerycy, potrafią odpuścić, niektórzy twierdzą ponadto, że czasem cechuje ich wręcz słomiany zapał.

Sangwinik w pracy

Współpracowanie z sangwinikiem zwykle nie sprawia większych problemów. Problemowa może być dla niego jedynie krytyka, dlatego warto zadbać o to, aby została ona przedstawiona w konstruktywny i przyjazny sposób. W jakich pracach sprawdzą się sangwinicy? Duża otwartość sprawia, że osoby z tego typu temperamentem dobrze radzą sobie w kreatywnych pracach, które wymagają burzy mózgów i niestandardowych rozwiązań. To np. marketing. Inną ścieżką zawodową może być również sprzedaż, którą ułatwia brak problemów w nawiązywaniu kontaktów.

CZYTAJ TAKŻE:

Powiedz co widzisz na obrazku, a dowiesz się, czy jesteś kreatywny

Czy przesądni żyją dłużej?

Jak poprawić kreatywne myślenie? Proste triki? 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: typy osobowości | temperament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL