Galwanizacja - na czym polega elektroterapia?
Galwanizacja to po prostu leczenie prądem. Chociaż brzmi niepokojąco to bezpieczna metoda wpływająca na przemianę materii i funkcjonowanie układu odpornościowego. Stosuje się ją również w gabinetach kosmetycznych, redukuje zmarszczki, poprawia elastyczność i napięcie skóry.
Galwanizacja (galwanoterapia) jest zabiegiem elektroleczniczym wykorzystującym wpływ prądu o stałym przepływie na organizm człowieka. W trakcie trwania zabiegu jony wewnątrz ciała przemieszczają się powodując podrażnienie układu nerwowego i poprawiając pracę mięśni.
Galwanoterapia jest pomocna np. przy gojeniu się ran, zmniejszaniu obrzęków, zwiększaniu ukrwienia organizmu. W kosmetyce pomaga przy odchudzaniu oraz w walce z cellulitem i rozstępami.
W trakcie zabiegu można także miejscowo wprowadzać leki (jony lecznicze) do tkanek ciała poprzez skórę lub śluzówkę - zabieg taki nosi miano jonofrezy.
Galwanizację wykorzystuje się jako zabieg rehabilitacyjny na kończynach (stawy), tułowiu, także w okolicach głowy i szyi (np. galwanizacja nerwu twarzowego, krtani, tarczycy). Galwanizacja anodowa (elektrody dodatnie) wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne - wskazana jest przy:
- nerwobólach
- zapaleniach nerwów i splotów nerwowych
- przewlekłych zapaleniach mięśni
- chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i dyskopatii
- chorobach reumatycznych
- nadczynności tarczycy.
Galwanizacja katodowa (elektrody ujemne) charakteryzuje się działaniem stymulującym - wykonuje się m. in. w:
- zaburzeniach krążenia obwodowego
- porażeniach nerwów
- porażeniach wiotkich
- niedoczynności tarczycy
- po przeszczepach i złamaniach.
Najważniejszym przeciwwskazaniem jest posiadanie jakichkolwiek metalowych implantów (np. w kościach), ciąża, choroby nowotworowe, gorączka, stany zapalne skóry. Przed zabiegiem należy pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów i ozdób (biżuteria).