​Dyskopatia lędźwiowa - wypadający dysk

Dyskopatia lędźwiowa to bardzo częsta dolegliwość - dolny odcinek kręgosłupa (5 kręgów lędźwiowych) jest najbardziej obciążonym jego fragmentem. Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego - popularnego dysku.

Dyskopatia lędźwiowa - co to jest?

Dyskopatia oznacza wypadnięcie (wysunięcie) krążka międzykręgowego (dysku) z jego naturalnego położenia z pomiędzy kręgów. Obciążenia kręgosłupa i wzrost napięcia mięśni powoduje uwypuklanie się krążka międzykręgowego i powstawanie szczelin i pęknięć, co dalej prowadzi do przemieszczania jądra miażdżystego (części dysku) - czyli dyskopatii. Przyczyną są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe lub przepuklina jądra miażdżystego.

Dyskopatia lędźwiowa często staje się przyczyną rwy kulszowej - w miejscu ucisku na nerw może wytworzyć się miejscowy stan zapalny i obrzęk.

Reklama

Wpływ na rozwój dyskopatii ma m. in. siedzący tryb życia, nadwaga, osteoporoza.

Dyskopatia lędźwiowa - objawy

Dyskopatia lędźwiowa zaczyna się od bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Tępe bóle z okolicy lędźwiowej promieniują wzdłuż kończyn aż do kolan, ból zmniejsza się w pozycji leżącej a nasila podczas chodzenia. Bólowi towarzyszyć mogą: drętwienie, zaburzenie czucia, osłabienie mięśni i niedowład nóg. Zdarzają się zaburzenia funkcjonowania zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu, może także dojść do zaburzeń seksualnych, szczególnie u mężczyzn.

Dyskopatia to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Nieleczona dyskopatia lędźwiowa rozwija się - zwyrodnienie przemieszcza się na sąsiednie przestrzenie międzykręgowe oraz inne odcinki kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa - leczenie

Leczenie dyskopatii lędźwiowej w pierwszej kolejności polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zaleca się kilkudniowy odpoczynek i leżenie w odpowiedniej pozycji ze zgiętymi kolanami. Leczenie zachowawcze w takiej formie wspomagają masaże, naświetlania, krioterapia i odpowiednia fizykoterapia.

Niekiedy konieczne jest leczenie zabiegowe - operacja neurochirurgiczna.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL