Leczysz żołądek miętą? Lepiej uważaj!

Twoje dziecko ulewa niemal po każdym posiłku, a może refluks żołądkowo-przełykowy, jedna z najczęściej występujących dolegliwości gastrycznych, czyli piekące cofanie się treści żołądkowych do przełyku, ujawnił się u ciebie? Nie próbuj ratować sytuacji domowymi sposobami. Babcine rady w rodzaju: "Zaparz miętę" nie mają tu racji bytu. Dlaczego?

Działanie rozkurczowe mięty

Męczy cię refluks po zjedzonym niedawno posiłku? A może jest ci niedobrze, odczuwasz nudności i chcesz się ich pozbyć? Ludowa mądrość głosi, by w takiej sytuacji poratować się herbatką z mięty. Nie pomogło? Dlaczego?

Jedną z podstawowych przyczyn refluksu żołądkowo-przełykowego jest osłabienie mięśnia LES (ang. lower esophageal sphincter) - dolnego zwieracza przełyku. Picie mięty, zgodzie z sugestią mamy i babci, nie pomoże. Przeciwnie, tylko stan pacjenta pogorszy, ponieważ mentol zawarty w mięcie rozluźnia mięśnie. Działa też rozluźniająco na mięsień LES, stąd zaostrzenie objawów.

Reklama

Podobnie w przypadku "zwyczajnych" mdłości - mięta nie zahamuje wymiotów, może je wręcz wywołać, wszystko przez ten sam mechanizm - rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. 

Przeciwwskazania do stosowania naparów z mięty

Z uwagi na wspomniane właściwości rozkurczowe mięta nie jest polecana osobom borykającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Nie jest też odpowiednia dla diabetyków i osób z chorobami układu krążenia. W nadmiarze nie przysłuży się pacjentom z bardzo niskim ciśnieniem krwi - bo obniży je jeszcze bardziej.

Kiedy mięta pomaga?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA już w 1990 roku wskazała na brak dowodów na skuteczność preparatów z miętą w leczeniu schorzeń gastrycznych.

Mimo to, lekarze sugerują, że mięta może łagodzić dolegliwości bólowe żołądka wywołane nasiloną spatycznością (zwiększonym napięciem) mięśniówki przewodu pokarmowego, jak np. dzieje się w sytuacjach stresowych.

Mimo że wbrew obiegowym opiniom mięta nie jest remedium na schorzenia żołądka, wykazuje szereg innych właściwości m.in. pomaga nieco uśmierzyć bóle menstruacyjne oraz migrenowe, przypisuje się jej działanie uspokajające i lekko nasenne, podobne do tego, które wykazuje melisa, a także wspiera organizm w walce z patogenami - grzybami, wirusami czy bakteriami. Nie należy też zapominać o jej walorach smakowych - herbatkę z mięty wielu pija właśnie po to, by się nią delektować, niekoniecznie chcąc cokolwiek "wyleczyć". 

Należy jednak doprecyzować, że picie herbatki z mięty to jedynie wspomaganie właściwej terapii. 

CZYTAJ TAKŻE:

To lek i afrodyzjak w jednym. Dodajesz go do rosołu

Masz refluks? Tego jedzenia musisz unikać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL