Masz refluks? Oprócz leków stosuj te zalecenia i rady

Refluks to nieprzyjemne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Problem może mieć związek z m.in. otyłością, stosowanymi lekami czy nieprawidłową dietą. Co jeść w przypadku refluksu i jak zminimalizować jego objawy? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalecenia.

Refluks - objawy mogą być nieoczywiste

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechna dolegliwość, zwłaszcza w  krajach wysokorozwiniętych. Szacuje się, że problem ten dotyczyć może nawet 40 proc. populacji krajów uprzemysłowionych. Na czym dokładnie polega refluks? O refluksie mówimy w sytuacji, w której dochodzi do zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Poza tym, refluksowi towarzyszyć mogą bardzo niespecyficzne objawy, przez co choroba często diagnozowana jest później, po wcześniejszym wykluczeniu zawału (ze względu na ostry ból w okolicach mostka), raka przełyku a nawet raka płuc (powodem jest uporczywy kaszek). 

Reklama

Najczęstsze objawy refluksu to:

  • pieczenie przełyku,
  • ból w mostku,
  • odbijanie,
  • suchy kaszel,
  • nieprzyjemny posmak w jamie ustnej,
  • chrypka,
  • wymioty,
  • problemy z oddychaniem,
  • czkawka,
  • ślinotok,
  • nudności,
  • ból brzucha.

Skąd się bierze refluks?

Objawy refluksu często nasilają się również w zależności od przyjętej pozycji. Dotyczy to zwłaszcza pochylania się czy pozycji leżącej. Zdarza się także, że refluks występuje po spożytym posiłku. 

Nawracający i wyjątkowo uporczywy refluks powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku może być objawem innej choroby. Chodzi m.in. o gruczolakoraka, zwłóknienie płuc, cukrzycę, zaburzenia hormonalne czy zapalenie ucha środkowego.

Refluks jest powszechnym schorzeniem u malutkich dzieci. W zdecydowanej większości przypadków wynika z niedojrzałości mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Mówimy wówczas o ulewaniu lub częstych wymiotach. A co powoduje refluks u dorosłych?

Najczęstsze przyczyny refluksy u dorosłych:

  • zaburzenia anatomiczne,
  • otyłość,
  • przyjmowane leki, dotyczy to zwłaszcza amlodypiny, teofiliny, atropiny, leków przeciwbólowych z ibuprofenem, a    także niektórych leków przeciwdepresyjnych i przeciwcukrzycowych,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieprawidłowa dieta,
  • alergie pokarmowe.

Refluks - zalecenia żywieniowe

Ze względu na ryzyko poważnych chorób, każdy przypadek refluksu powinien zostać skonsultowany z lekarzem. W sytuacji wykluczenia innych dolegliwości, pierwszym krokiem jest odpowiednia dieta i styl życia

Osoby z refluksem powinny zrezygnować z tłustych i ostrych produktów, alkoholu i słodyczy. Niewskazane są także: kawa, napoje gazowane oraz cytrusy. W przypadku jakichkolwiek problemów z komponowaniem codziennych posiłków, należy zgłosić się do doświadczonego dietetyka, który pomoże w rozpisaniu diety. Dzięki temu spożywane posiłki będą nie tylko smaczne, ale także i zdrowe.

Cierpisz na refluks? Znaczenie ma forma i pora jedzenie

W przypadku refluksu istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także jak jemy. Należy pamiętać o tym, aby unikać obfitych i ciężkich posiłków. Codzienny jadłospis najlepiej podzielić na 5-6 drobnych posiłków. Warto zwrócić uwagę również na temperaturę spożywanych dań, która powinna być umiarkowana. Pozwoli to zapobiec ewentualnym poparzeniom, których konsekwencją mogłoby być poparzenie przełyku. 

Pacjenci z refluksem szczególną uwagę powinni zwrócić na kolację. Ostatni posiłek powinien być zjedzony co najmniej 3 godziny przed snem. Po posiłku należy unikać również pozycji leżącej oraz częstego schylania się. Pozycje te mogą bowiem nasilać objawy refluksu.

Refluks złagodzisz ćwiczeniami

Ważnym elementem leczenia refluksu jest również styl życia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny zwiększyć ilość dziennej aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby osoby do 64. roku życia wykonywały tygodniowo co najmniej 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75-150 intensywnej. Taka dawka ruchu pozwala zapobiegać otyłości, która może być jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia refluksu. Inną zaletą regularnych ćwiczeń jest usprawnienie mięśni przepony, które wpływają na czynność dolnego zwieracza przełyku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Globus histericus, czyli jak się objawia nerwica przełyku?

Długotrwała chrypka? To może być raz krtani

Dokucza ci drażliwe jelito? Te zioła i rady pomogą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: refluks dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL