Zawał groźny nie tylko dla serca. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń
Zawał serca każdego roku dopada blisko 100 tys. Polaków, aż 10 proc. z nich to osoby poniżej 45. roku życia. Jego przyczyną najczęściej jest zbyt wysoki poziom złego cholesterolu i miażdżyca, ale do czynników ryzyka zalicza się otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej. Zawał może poważnie uszkodzić serce i prowadzić do jego niewydolności. Niestety to nie koniec złych wiadomości. Naukowcy udowodnili, że zawał serca znacznie upośledza funkcje poznawcze i zwiększa ryzyko demencji w późniejszych latach.
W ostatnim czasie w portalu HuffPost opublikowano artykuł podsumowujący badania na grupie ponad 30 tys. osób, które nie doświadczyły zawału serca ani nie miało problemów neurologicznych. U ponad 1 tys. z nich w toku badań doszło do ataku serca. Za badania odpowiadała dr Michelle C. Johansen, adiunkt neurologii naczyniowo-mózgowej w Johns Hopkins University School of Medicine. Wyniki zaskoczyły lekarzy, ponieważ korelacja między zawałem serca a pogorszeniem pracy mózgu była jednoznaczna. Zmiana nie była natychmiastowa, ale zauważalna już po kilku latach. Pacjenci skarżyli się na problemy z koncentracją i pamięcią, gorszy refleks, a nawet obniżenie nastroju. Badanie jest kluczowe dla prawidłowego leczenia osób po przebytym zawale serca. Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci powinni być objęci nie tylko opieką kardiologiczną, ale też neurologiczną.
Zawał serca to stan, w którym krew nie dociera do mięśnia sercowego, a co za tym idzie zmniejsza się też ukrwienie mózgu, który jest szczególnie wrażliwy na niedotlenienie. W czasie zawału serca może więc dojść do mikrouszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które z czasem zaczynają o sobie dawać znać. Zawał serca może również być przyczyną powstawania miniskrzepów w naczyniach krwionośnych. Jeśli zostaną one przetransportowane do mózgu, mogą uszkadzać jego niewielkie fragmenty.
Naukowcy zwracają też uwagę na czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca i demencji. Część z nich jest taka sama - nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i otyłość. Osoby prowadzące niezdrowy styl życia są bardziej narażone zarówno na choroby układu krążenia, jak i na demencję.
Czytaj także: Zawał mózgu dotyczy coraz młodszych. Ratunkiem tylko wczesne dotarcie do szpitala
Profilaktyka chorób serca jest kluczowa dla zachowania wysokiej jakości życia. Badania udowodniły, że osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym w średnim wieku, były aż pięciokrotnie bardziej narażone na demencję i inne problemy z mózgiem (m.in. chorobę Alzheimera) w późniejszych latach. Słabsze serce oznacza niestety szybsze starzenie się całego organizmu.
Oto zalecenia lekarzy dotyczące profilaktyki chorób serca i mózgu:
- regularnie badaj poziom cholesterolu, kontroluj ciśnienie tętnicze, a w razie nieprawidłowości przyjmuj zalecone przez lekarza leki,
- dbaj o prawidłową masę ciała - otyłość brzuszna znacznie zwiększa ryzyko chorób serca,
- prowadź aktywny tryb życia, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uprawiaj sport adekwatny do wieku i możliwości,
- stosuj zdrową dietę bogatą w kwasy omega-3 i omega-6, unikaj używek, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i słonych przekąsek,
- nie pal papierosów,
- kontroluj poziom glukozy we krwi, unikaj cukrów prostych w diecie. W przypadku zdiagnozowanej cukrzycy przestrzegaj diety i przyjmuj leki,
- dbaj o stan jamy ustnej - choroby przyzębia i dziąseł znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i mózgu.
Źródło:
PAP Zdrowie
CZYTAJ TAKŻE:
Młodsi gorzej przechodzą zawał? Skąd wiadomo, że ma się zawał? Fakty i mity o zawale
Wykryje zawał 10 lat szybciej. Tak sztuczna inteligencja wesprze lekarzy
Pięciominutowy test wykryje ryzyko. To nadzieja dla osób narażonych na zawał serca