Jak wygląda trepanacja czaszki i jakie powikłania może wywołać?

Jednym z zabiegów neurochirurgii jest trepanacja czaszki. Przeprowadza się go na stole operacyjnym i polega najczęściej na wywierceniu w czaszce otworu, który wykorzystuje się w celu dalszego leczenia pacjenta.

W ten sposób odsłania się opony mózgowo-rdzeniowe.  

Trepanacja czaszki - przebieg

Trepanacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym na stole operacyjnym. Najczęściej wykorzystuje się ją w celu usunięcia krwiaka wewnątrzczaszkowego. Po zabiegu często pozostawia się dreny, z których pomocą odprowadzana jest krew, aby nie doprowadzić do nawrotu. Możliwe jest też założenie cewnika, za pośrednictwem którego będzie można zmierzyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. 

Jednym z rodzajów trepanacji jest trepanacja czaszki zwiadowcza. Służy ona celom diagnostycznym. W czaszce wykonuje się kilka otworów, gdy poszukuje się przyczyny dolegliwości neurologicznych pacjenta. Jest wykonywana w sposób pilny, gdy nagle stan chorego się pogorszy. 

Reklama

Początkowo nawierca się po jednej stronie otwory w części czołowej, ciemieniowej i skroniowej. Jeśli źródło choroby nie zostanie odnalezione, wykonuje się kolejne nawiercenia. Gdy krwiak zostanie zlokalizowany, wtedy można przeprowadzić operację jego usunięcia.

Trepanacja czaszki - powikłania

Jest to zabieg bardzo inwazyjny, dlatego przeprowadzona trepanacja czaszki może wywołać szereg powikłań. Może dojść do groźnego obrzęku mózgu oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do innych powikłań należą:

  • krwiak wewnątrzmózgowy,
  • ostry krwiak nadtwardówkowy,
  • ostry krwiak podtwardówkowy,
  • niedotlenienie mózgu określane jako zawał mózgu,
  • ropniak podtwardówkowy,
  • odma podtwardówkowa prężna.

Mimo przeprowadzenia zabiegu na sali operacyjnej, może też dojść do zainfekowania rany pooperacyjnej. Poza tym powikłania mogą doprowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu pacjenta i doprowadzić do napadów padaczkowych. Wówczas leczenie farmakologiczne może okazać się niewystarczające i może być konieczne przeprowadzenie kolejnej operacji chirurgicznej.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL