Jak wygląda trepanacja czaszki i jakie powikłania może wywołać?
Jednym z zabiegów neurochirurgii jest trepanacja czaszki. Przeprowadza się go na stole operacyjnym i polega najczęściej na wywierceniu w czaszce otworu, który wykorzystuje się w celu dalszego leczenia pacjenta.
W ten sposób odsłania się opony mózgowo-rdzeniowe.
Trepanacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym na stole operacyjnym. Najczęściej wykorzystuje się ją w celu usunięcia krwiaka wewnątrzczaszkowego. Po zabiegu często pozostawia się dreny, z których pomocą odprowadzana jest krew, aby nie doprowadzić do nawrotu. Możliwe jest też założenie cewnika, za pośrednictwem którego będzie można zmierzyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
Jednym z rodzajów trepanacji jest trepanacja czaszki zwiadowcza. Służy ona celom diagnostycznym. W czaszce wykonuje się kilka otworów, gdy poszukuje się przyczyny dolegliwości neurologicznych pacjenta. Jest wykonywana w sposób pilny, gdy nagle stan chorego się pogorszy.
Początkowo nawierca się po jednej stronie otwory w części czołowej, ciemieniowej i skroniowej. Jeśli źródło choroby nie zostanie odnalezione, wykonuje się kolejne nawiercenia. Gdy krwiak zostanie zlokalizowany, wtedy można przeprowadzić operację jego usunięcia.
Jest to zabieg bardzo inwazyjny, dlatego przeprowadzona trepanacja czaszki może wywołać szereg powikłań. Może dojść do groźnego obrzęku mózgu oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do innych powikłań należą:
- krwiak wewnątrzmózgowy,
- ostry krwiak nadtwardówkowy,
- ostry krwiak podtwardówkowy,
- niedotlenienie mózgu określane jako zawał mózgu,
- ropniak podtwardówkowy,
- odma podtwardówkowa prężna.
Mimo przeprowadzenia zabiegu na sali operacyjnej, może też dojść do zainfekowania rany pooperacyjnej. Poza tym powikłania mogą doprowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu pacjenta i doprowadzić do napadów padaczkowych. Wówczas leczenie farmakologiczne może okazać się niewystarczające i może być konieczne przeprowadzenie kolejnej operacji chirurgicznej.