Porażenie Bella po szczepieniu przeciw COVID-19. Pierwszy taki przypadek

61-letni mieszkaniec Wielkiej Brytanii po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatem firmy Pfizer/BioNTech doznał paraliżu twarzy. Epizody dolegliwości zwanej porażeniem Bella były dwa - jeden miał miejsce po pierwszej dawce szczepionki, drugi po drugiej dawce. To pierwszy taki przypadek odnotowany w literaturze medycznej. O porażeniu Bella czytamy na łamach brytyjskiego czasopisma medycznego "The BMJ".

Porażenie Bella. Co to właściwie jest?

Porażenie Bella to osłabienie lub paraliż mięśni twarzy, najczęściej przejściowy. Zdaniem lekarzy przyczynia się do niego zapalenie nerwu twarzowego, co powoduje obrzęk. Kiedy nerw pęcznieje i nachodzi na twardą powierzchnię czaszki, dochodzi do ucisku i niedokrwienia. Do tej pory nie znaleziono bezpośredniej przyczyny tego stanu - porażenie Bella często występuje samoistnie.  

Większość osób, które doświadczyły porażenia Bella, wraca do zdrowia w sposób naturalny, z biegiem czasu. Jednak objawy mogą powodować poważną przejściową niepełnosprawność, wpływając na wyraz twarzy oraz zdolność poszkodowanego do jedzenia i picia.

Reklama

Przypadki porażenia nerwu twarzowego po szczepieniu przeciw COVID-19

Pojedyncze przypadki jednostronnego porażenia nerwu twarzowego - porażenia Bella, jak informują Brytyjczycy, zdarzały się po szczepieniu przeciw COVID-19 już wcześniej - zgłaszano je na etapie badań klinicznych trzech głównych szczepionek zatwierdzonych do stosowania w tym kraju - szczepionki firm Pfizer/BioNTech, szczepionki Moderny i preparatu AstraZeneki.

Przypadek wspomnianego 61-latka jest jednak wyjątkowy z racji tego, że porażenie Bella po szczepieniu preparatem Pfizera wystąpiło u niego zarówno po pierwszej, jak i po drugiej dawce szczepionki oraz po dwóch różnych stronach twarzy - pięć godzin po pierwszej dawce szczepionki paraliż twarzy wystąpił po prawej stronie, a cięższy epizod doświadczył mężczyznę dwa dni po otrzymaniu drugiej dawki preparatu i wystąpił po lewej stronie twarzy. Obie dawki szczepionki pacjent otrzymał w lewe ramię.

"Wystąpienie epizodów bezpośrednio po każdej dawce szczepionki silnie sugeruje, że porażenie Bella wynikało z podania szczepionki Pfizer/BioNTech, chociaż nie można ustalić związku przyczynowego - wskazują autorzy publikacji.

Porażenie Bella. Co wiadomo na temat pacjenta?

61-latek nigdy wcześniej nie doznał porażenia nerwu twarzowego. Jak czytamy, u mężczyzny stwierdzono za to wysoki wskaźnik BMI, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz cukrzycę typu 2.

Na SOR pacjent trafił po pierwszej dawce szczepionki Pfizera, kiedy nie mógł prawidłowo zamknąć prawego oka ani poruszać prawą stroną czoła. Rutynowe badania krwi i tomografia głowy nie wykazały żadnych niepokojących objawów, dlatego został wypisany ze szpitala. Zalecono kurację sterydową, a z czasem porażenie nerwu twarzowego całkowicie ustąpiło.

Drugą dawkę szczepionki Pfizera 61-latek otrzymał sześć tygodni po pierwszej. Dwa dni później rozwinęło się u niego poważniejsze porażenie nerwu twarzowego, tym razem po lewej stronie. Objawy obejmowały ślinienie się, trudności w połykaniu i niemożność całkowitego zamknięcia lewego oka. Mężczyzna ponownie udał się na SOR. Po raz kolejny przepisano mu sterydy. Tym razem otrzymał również skierowanie do laryngologa, po którym kontynuowano leczenie sterydami. Zalecono mu także udanie się do okulisty. Z czasem stan mężczyzny się poprawił - jak informują autorzy publikacji, "pacjent prawie wrócił do normy".

"Pacjentowi zalecono, by w przyszłości konsultował się z lekarzem rodzinnym w przypadku przyjmowania innych szczepionek mRNA. W każdym przypadku należy rozważać ryzyko w porównaniu do korzyści wynikających z przyjęcia każdej szczepionki" - podkreślono.

Porażenie Bella po szczepieniu na covid. MHRA przygląda się sprawie

Kevin McConway, emerytowany profesor statystyki stosowanej na The Open University w Wielkiej Brytanii, który nie był zaangażowany w badanie, a którego cytuje amerykański Newsweek, twierdzi, że wystąpienie porażenia Bella u 61-letniego mężczyzny mogło być "niefortunnym zbiegiem okoliczności".  

"Myślę, że kluczowym punktem jest to, że nawet jeśli porażenie Bella u tego jednego pacjenta było spowodowane szczepionką, pojedynczy opis przypadku nie może powiedzieć nic o tym, jak prawdopodobne jest porażenie Bella po szczepieniu" - mówi.

Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) poinformował 16 lipca, że kontynuuje przegląd raportów o porażeniu Bella po szczepieniu przeciw COVID-19. Jak zaznacza, obecna liczba zgłoszonych przypadków jest podobna do liczby przypadków, które wystąpiłyby naturalnie. MHRA "obecnie nie sugeruje zwiększonego ryzyka wystąpienia porażenia Bella po szczepionkach przeciw COVID-19".

Porażenie Bella po innych szczepionkach

"BMJ" informuje, że przypadki porażenia Bella pojawiły się również po podaniu innych szczepionek, nie tylko preparatów przeciw COVID-19. Dla przykładu - w 2004 roku wykazano, że inaktywowana donosowa szczepionka przeciw grypie znacznie zwiększa ryzyko porażenia Bella. Doprowadziło to do przerwania jej stosowania. Epizody porażenia Bella obserwowano także po podaniu innych szczepionek przeciw grypie oraz meningokokom, chociaż, jak zaznaczono, "nie ustalono związku przyczynowego".

Czynniki ryzyka porażenia Bella obejmują cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, ciążę, stan przedrzucawkowy i choroby górnych dróg oddechowych - informują badacze. 

IRz

Polecamy również: 

Odporność hybrydowa - co to takiego i jak ją nabyć?

Objawy COVID-19 u zaszczepionych i niezaszczepionych różnią się

Apelują o zachowanie ostrożności: Pandemia się jeszcze nie skończyła

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepienie przeciw COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL