Olej z pestek awokado. Na stawy, serce i cholesterol

Awokado to nie tylko smaczny i pożywny owoc, postawa guacamole i wegański zamiennik masła, ale także superfood - produkt bogaty w zdrowe składniki odżywcze. W jego składzie znajdziemy m.in. witaminę A, C, E, K i H oraz witaminy z grupy B. Ale cenny jest nie tylko jego miąższ - skarbnicą witamin i dobrych kwasów tłuszczowych jest pestka owocu, z której tłoczy się prozdrowotny olej. Kto szczególnie powinien włączyć ten tłuszcz do codziennej diety? osoby borykające się z cholesterolem i miażdżycą, oraz chorujące na stawy. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazania.

Olej z pestek awokado - co to jest?

Olej z pestek awokado to produkt, który warto stosować nie tylko w kuchni. To prawdziwa bomba witaminowa, która może wspomagać leczenie m.in. łuszczycy, egzemy czy problemów ze stawami. 

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje oleju z pestek awokado - olej nierafinowany (ciemniejszy) oraz rafinowany (jaśniejszy). Warto pamiętać, że ich zastosowanie jest nieco inne. Pierwszy dobrze sprawdzi się jako dodatek do m.in. sałatek, kanapek czy zup, ale nie nadaje się do podgrzewania. Jeżeli zamierzamy smażyć na oleju z awokado, należy wybrać gatunek rafinowany.

Reklama

Właściwości oleju z pestek awokado

Olej z pestek awokado uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim witaminę A, C, witaminy z grupy B a także kwas foliowy i luteinę, która pozytywnie wpływa na wzrok. Nie ma jednak wątpliwości, że olej z pestek awokado to przede wszystkim doskonałe źródło witaminy E. Uważa się, że jedna łyżka oleju pokrywa nawet 40 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Olej z pestek awokado - na co stosować?

Olej z pestek awokado powinien znaleźć się jednak nie tylko w naszej kuchni, ale także i domowej apteczce. Można go stosować m.in. w przypadku problemów z sercem, wysokiego poziomu cholesterolu, wysokiego ciśnienia tętniczego, chorych dziąseł i problemów ze wzrokiem. 

Olej z awokado bardzo często zaleca się także w przypadku artretyzmu. Ciekawym przykładem jest Francja, gdzie olej ma status leku, który wykorzystuje się na problemy ze stawami. 

Olej z pestek awokado na skórę

Ze względu na drogocenny skład, olej z pestek awokado znalazł zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym. Produkt można stosować samodzielnie np. w formie domowego toniku czy dodatku do maseczki lub zakupić w drogerii gotowe produkty zawierające olej z pestek awokado. Olej doskonale nawilża i uelastycznia skórę. 

Olej jest też zalecany w leczeniu problemów skórnych i skóry wrażliwej lub alergicznej, chorobowo zmienionej. Olej z pestek z awokado może przyśpieszać gojenie się ran oraz minimalizować rozstępy i blizny. 

Niektóre badania wskazują również, że olej z pestek awokado może przyśpieszać leczenie egzemy i łuszczycy. Innym zastosowaniem oleju jest pielęgnacja włosów. Regularnie stosowany olej z pestek awokado pomaga wyleczyć łupież,  nawilża włosy oraz minimalizuje ich wypadanie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jedz karczocha a dożyjesz setki. Działa dobroczynnie na wszystko!  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: awokado | artretyzm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL