Najlepsza maść na spuchnięte nogi i bóle kręgosłupa. Tak działa czarci pazur
Czarci pazur to pod wieloma względami wyjątkowa roślina. Osoby starsze i uprawiające sport na pewno ją znają. Jest składnikiem maści i żeli stosowanych w bólach mięśni czy stawów, a także w przypadku urazów. Czarci pazur sprawdza się jednak także przy wielu innych dolegliwościach. Nim kupisz specyfik z nim w składzie, dowiedz się, jak i kiedy właściwie go stosować.
Czarci pazur, inaczej - diabelski pazur, to roślina stosowana od wieków w leczeniu wielu schorzeń. Powszechnie wykorzystywana jest w Afryce, szczególnie jej południowej części. Stamtąd też pochodzi. Do Europy została sprowadzona na początku XX wieku. Stanowi odmianę hakorośli rozesłanej - rośliny, która płoży się po ziemi. Osiąga do ok. 60 cm wysokości, a jej długość może dochodzić nawet do 1,5 m.
Nazwa rośliny brzmi dość upiornie. Skąd się wzięła? Czarci pazur, jak wiele innych roślin, zawdzięcza swoją nazwę temu, jak się prezentuje. Owocnia ma klika wypustek, które wyglądają jak zawinięte pazury czy wygięte szpony. Niektórym przywodzi na myśl drewnianego pająka.
W medycynie tradycyjnej zastosowanie znajduje korzeń czarciego pazura. Na rynku dostępne są maści z czarcim pazurem, balsamy ziołowe, żele, suplementy z czarcim pazurem w postaci kapsułek czy herbaty z dodatkiem czarciego pazura. Dostaniemy też czarci pazur krojony i mielony. Największą popularnością cieszą się maści i żele z tym składnikiem.
Czarci pazur to w szczególności glikozydy irydoidowe - związki wykazujące działanie przeciwzapalne. Niektóre badania sugerują, że mogą mieć one również działanie przeciwutleniające.
Preparaty z czarcim pazurem, ze względu m.in. na obecność wspomnianych glikozydów irydoidowych (zwłaszcza harpagozydów), znajdują zastosowanie w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Po diabelski pazur sięga się m.in. w celu zmniejszenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów. Badania pokazują, że pod tym względem czarci pazur dorównuje niektórym lekom stosowanym w leczeniu tego schorzenia. Czarci pazur ma sprawdzać się też w przypadku bólu dolnej części pleców.
Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe diabelski pazur został zaproponowany jako alternatywne leczenie dla osób z dną moczanową. Niektórzy badacze sugerują także, że może obniżać poziom kwasu moczowego, ale dowody naukowe są ograniczone.
Wskazuje się również, że czarci pazur może tłumić działanie greliny - hormonu odpowiedzialnego za stymulowanie głodu i podpowiadającego nam, kiedy jeść. Badania na myszach pokazały, że zwierzęta, które otrzymały sproszkowany korzeń diabelskiego pazura, zjadały znacznie mniej w ciągu następnych czterech godzin niż te, którym podawano placebo. Badacze podkreślają, że teraz potrzebne są badania na ludziach.
Maści i żele z czarcim pazurem to zdecydowanie najczęściej wybierane produkty z tą rośliną w składzie. Wzbogacane są często np. o wyciąg z żywokostu lekarskiego, mentol czy ekstrakt z omułka zielonowargowego - nowozelandzkiej małży zielonej.
Maść z czarcim pazurem, jak i żel z czarcim pazurem służą w bólach stawów i mięśni, przy dolegliwościach reumatycznych, zapaleniu stawów, zapaleniu ścięgien czy nadwyrężeniach pleców i kręgosłupa. Przynoszą ulgę zmęczonym kończynom, a także w przypadku urazów i kontuzji. Polecane są osobom narażonym na długotrwały wysiłek fizyczny. Z tych specyfików korzystają m.in. sportowcy. Poprawiają krążenie, zmniejszają obrzęki, posiadają właściwości rozgrzewające. Działają też nawilżająco na skórę.
Maści i żele z czarcim pazurem można stosować kilka razy dziennie. Nie należy ich jednak rozprowadzać na większej powierzchni skóry.
Czarci pazur jest bezpieczny, jeśli jest stosowany z umiarem. Najczęstszym działaniem niepożądanym występującym w wyniku doustnego przyjmowania preparatów z nim w składzie jest biegunka. Inne możliwe skutki uboczne to: bóle brzucha, nudności i wymioty, zaburzenia smaku, bóle głowy, utrata apetytu, dzwonienie w uszach. Niekiedy obserwuje się również wahania ciśnienia tętniczego.
W wyniku stosowania maści, żeli czy balsamów z czarcim pazurem mogą się zdarzyć reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że nie wolno ich stosować na otwarte rany i błony śluzowe.
CZYTAJ TAKŻE:
Masz ciężkie nogi? To może być przyczyną
Maść świerkowa - remedium na ból mięśni i stawów, ratunek dla skóry