Tych produktów lepiej nie trzymać w lodówce. Przestają dojrzewać i tracą smak
Przechowywanie pomidorów w lodówce nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób warzywa nie mogą odpowiednio dojrzewać oraz tracą swój smak i soczystość. Warto jednak pamiętać, że produktów, których nie powinno się trzymać w lodowce, jest znacznie więcej. Jakiego jedzenia nie trzeba trzymać w lodówce? Poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych produktów.
Podczas wkładania produktów spożywczych do lodówki większość z nas kieruje się tą samą zasadą. Trafiają tam zazwyczaj owoce, warzywa, mięso oraz nabiał. Reszta zależy od tego, jak towar przechowywany był w sklepie. Ta zasada ma jednak sporo wad. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty, które znajdziemy na sklepowych półkach, w domu powinny być już przechowywane w lodówce. Dotyczy to np. niektórych rodzajów olejów, których butelki zostały już otwarte. Dietetycy podkreślają również, żeby zwrócić uwagę na produkty, których nie powinno trzymać się w lodówce. Wiele z nich traci bowiem w ten sposób swoje właściwości. Oto kilka przykładów.
Wiele osób wkłada do lodówki chleb, licząc na to, że w ten sposób pieczywo będzie dłużej świeże. Okazuje się jednak, że metoda ta przynosi zupełnie odwrotny efekt. W niskiej temperaturze dochodzi bowiem do rekrystalizacji skrobi, co powoduje, że pieczywo staje się czerstwe.
Na półkach naszych lodówek bardzo często lądują także cebula i czosnek. To także duży błąd. Pod wpływem niskiej temperatury zawarta w cebuli skrobia przetwarza się w cukier. Sprawia to, że warzywo staje się miękkie, rozmokłe i niesmaczne. To samo dotyczy czosnku. Trzymany w lodówce czosnek traci swój charakterystyczny smak oraz, co szczególnie niebezpieczne, może spleśnieć.
Kolejnymi warzywami, które nie lubią zimna i preferują temperaturę pokojową, są pomidory. Przechowywanie pomidorów w lodówce sprawia, że warzywa te przestają naturalnie dojrzewać. Skutkuje to utratą smaku oraz charakterystycznej sprężystości. Przechowując pomidory poza lodówką, należy pamiętać jednak, aby nie wystawiać ich na silne działanie słońca.
Trzymane w lodówce ziemniaki zachowują się podobnie do cebuli. Zawarta w nich skrobia przekształca się w cukry proste, co sprawia, że warzywa stają się miękkie i słodkie. Wiele osób przechowuje zakupione ziemniaki na balkonie. Należy jednak pamiętać, że metoda ta sprawdza się wyłącznie w trakcie ciepłych miesięcy. Zimą, gdy temperatury spadają, ziemniaki powinny znaleźć się już w domu.
W lodówce nie należy trzymać również awokado. Niska temperatura nie sprzyja dojrzewaniu i sprawia, że po wyjęciu z lodówki owoc jest twardy i często zepsuty. Awokado przechowywane w lodówce, po obraniu, może mieć również nieprzyjemną konsystencję papki.
CZYTAJ TAKŻE:
Jakie warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?