Tych produktów lepiej nie trzymać w lodówce. Tracą swoje zdrowotne właściwości

Przechowywanie pomidorów w lodówce nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób warzywa nie mogą odpowiednio dojrzewać oraz tracą swój smak i soczystość. Warto jednak pamiętać, że produktów, których nie powinno się trzymać w lodowce, jest znacznie więcej. Poniżej znajdziesz pięć najpopularniejszych.

Przechowywanie w domu i w sklepie

Podczas wkładania produktów spożywczych do lodówki większość z nas kieruje się tą samą zasadą. Trafiają tam zazwyczaj owoce, warzywa, mięso oraz nabiał. Reszta zależy od tego, jak towar przechowywany był w sklepie. Ta zasada ma jednak sporo wad. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty, które znajdziemy na sklepowych półkach, w domu powinny być już przechowywane w lodówce. Dotyczy to np. niektórych rodzajów olejów, których butelki zostały już otwarte. Dietetycy podkreślają również, żeby zwrócić uwagę na produkty, których nie powinno trzymać się w lodówce. Wiele z nich traci bowiem w ten sposób swoje właściwości. Oto kilka przykładów.

Reklama

Niska temperatura nie dla pieczywa

Wiele osób wkłada do lodówki chleb, licząc na to, że w ten sposób pieczywo będzie dłużej świeże. Okazuje się jednak, że metoda ta przynosi zupełnie odwrotny efekt. W niskiej temperaturze dochodzi bowiem do rekrystalizacji skrobi, co powoduje, że pieczywo staje się czerstwe.

Miękka i niesmaczna cebula

Na półkach naszych lodówek bardzo często lądują także cebula i czosnek. To także duży błąd. Pod wpływem niskiej temperatury zawarta w cebuli skrobia przetwarza się w cukier. Sprawia to, że warzywo staje się miękkie, rozmokłe i niesmaczne. To samo dotyczy czosnku. Trzymany w lodówce czosnek traci swój charakterystyczny smak oraz, co szczególnie niebezpieczne, może spleśnieć.

Pomidory lubią ciepło

Kolejnymi warzywami, które nie lubią zimna i preferują temperaturę pokojową, są pomidory. Przechowywanie pomidorów w lodówce sprawia, że warzywa te przestają naturalnie dojrzewać. Skutkuje to utratą smaku oraz charakterystycznej sprężystości. Przechowując pomidory poza lodówką, należy pamiętać jednak, aby nie wystawiać ich na silne działanie słońca.

Ziemniaki lepiej na balkon

Trzymane w lodówce ziemniaki zachowują się podobnie do cebuli. Zawarta w nich skrobia przekształca się w cukry proste, co sprawia, że warzywa stają się miękkie i słodkie. Wiele osób przechowuje zakupione ziemniaki na balkonie. Należy jednak pamiętać, że metoda ta sprawdza się wyłącznie w trakcie ciepłych miesięcy. Zimą, gdy temperatury spadają, ziemniaki powinny znaleźć się już w domu.

Awokado twarde na zewnątrz, miękkie w środku

W lodówce nie należy trzymać również awokado. Niska temperatura nie sprzyja dojrzewaniu i sprawia, że po wyjęciu z lodówki owoc jest twardy i często zepsuty. Awokado przechowywane w lodówce, po obraniu, może mieć również nieprzyjemną konsystencję papki.

CZYTAJ TAKŻE:

Jakie warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?

Tych produktów nie wolno jeść surowych

Anna powierza ważyła ponad 100 kg. Jak schudła?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL