Kopalnia antyoksydantów. Chroni przed rakiem i cukrzycą, pomaga gubić kilogramy

Fasola adzuki jest bardzo ceniona w krajach azjatyckich, ale swój "status" zawdzięcza nie tylko walorom smakowym. Fasola adzuki to samo zdrowie. Jest jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów, które chronią m.in. przed nowotworami i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Na włączeniu jej do diety skorzystają m.in. jelita, serce, a także kości. Dla kogo fasola adzuki jest szczególnie dobrym wyborem? W jakich daniach się sprawdza? Oto co trzeba wiedzieć.

Fasola adzuki - co to takiego?

Fasola adzuki, a dla niektórych azuki, aduki czy czerwona soja, należy do roślin strączkowych z gatunku bobowatych. To popularny składnik w daniach kuchni azjatyckiej, najbardziej rozpowszechniony w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Istnieje co najmniej 60 jej odmian, które są uprawiane w ponad 30 krajach, przede wszystkim jednak w Chinach. Fasola adzuki występuje w różnych kolorach (np. białym czy czarnym), ale najbardziej znana jest ta, której ziarna mają czerwono-brązową barwę. Wyróżnia się łagodnym, orzechowym, lekko słodkim smakiem.

Reklama

Ze względu na swoje właściwości odżywcze fasola adzuki coraz częściej gości na naszych stołach. Stanowi dodatek do dań, zamiennik mięsa, wykorzystywana jest w deserach. Wbrew pozorom nie sięgają po nią wyłącznie zwolennicy bezmięsnej kuchni. Fasola adzuki to dobry wybór m.in. dla sercowców czy osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego?

Fasola adzuki - bogaty skład

Fasola adzuki jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawiera dużo błonnika pokarmowego, a także witaminy, minerały i bardzo korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze. Badania pokazują, że fasola adzuki to aż 29 różnych przeciwutleniaczy, co sprawia, że zajmuje ona wysokie miejsce na liście produktów najbardziej bogatych w przeciwutleniacze.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, spożywając fasolę adzuki, dostarczamy organizmowi:

  • witaminy z grupy B (w tym witaminy B2, B3, B6, B9),
  • witaminę A,
  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • mangan,
  • żelazo,
  • cynk,
  • miedź,
  • selen.

Fasola adzuki - właściwości zdrowotne

Fasolę adzuki wyróżnia wysoka koncentracja i różnorodność antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które neutralizują wolne rodniki i nie dopuszczają do wystąpienia stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki odpowiadają m.in. za procesy przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowanie wielu chorób, w tym miażdżycy, cukrzycy czy nowotworów. Fasola adzuki, jak już wspomnieliśmy wyżej, jest jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów w diecie.

Spożywanie azjatyckiej odmiany fasoli jest korzystne dla naszych jelit. Przede wszystkim dlatego, że fasola adzuki jest szczególnie bogata w błonnik rozpuszczalny i skrobię oporną. Włókna te przechodzą przez jelita niestrawione, aż dotrą do okrężnicy, gdzie służą jako pokarm dla dobrych bakterii jelitowych. Badania pokazują, że wiąże się to m.in. z mniejszym ryzykiem raka okrężnicy. Co więcej, wskazuje się, że wysoka zawartość przeciwutleniaczy może zmniejszać stany zapalne jelit, dodatkowo poprawiając trawienie.

Bogata w błonnik i przeciwutleniacze fasola adzuki zmniejsza również ryzyko cukrzycy typu 2. Pomaga poprawić wrażliwość na insulinę i zmniejsza skoki cukru we krwi po posiłkach. Z badań wynika, że znajdujące się w niej białko może blokować działanie alfa-glukozydazy. Inhibitory alfa-glukozydazy, zmniejszając wchłanianie glukozy z jelit, wpływają na regulację glikemii po posiłkach. To znakomity składnik diety dla osób z cukrzycą. Związki znajdujące się w fasoli adzuki pomagają także obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Fasolę adzuki warto włączyć do diety, kiedy myśli się o utracie wagi. Bogata jest ona w białko i błonnik - dwa składniki odżywcze, które zmniejszają głód i zwiększają uczucie sytości. Przyspiesza metabolizm i aktywnie wspiera proces odchudzania. W jednym sześciotygodniowym badaniu uczestnicy, którzy spożywali co najmniej pół szklanki roślin strączkowych dziennie, stracili na wadze więcej niż ci, którzy nie jedli żadnych roślin strączkowych. Wapń, fosfor, potas i magnez, których pod dostatkiem w fasoli, sprawiają z kolei, że mięśnie działają prawidłowo, a kości są mniej podatne na złamania. 

Eksperci wskazują na jeszcze kilka korzyści wynikających ze spożywania azjatyckiej fasoli. Fasola adzuki dostarcza dużej ilości kwasu foliowego, składnika, który jest niezwykle istotny w okresie ciąży i który wiązany jest ze zmniejszonym ryzykiem wad cewy nerwowej. Regularne spożywanie wystarczającej ilości fasoli adzuki może pomóc złagodzić różne objawy PMS, a także zapobiec wystąpieniu anemii.

Fasola adzuki - wykorzystanie

Fasola adzuki jest dziś łatwo dostępna. Można ją kupić w supermarketach czy w sklepach ze zdrową żywnością. Sprawdzi się w daniach na słono, jak i na słodko. Można przygotować z niej kotlety, pasty kanapkowe, można dodawać ją do zup, dań jednogarnkowych czy sałatek. Miksując fasolę adzuki z kakao i daktylami, otrzymamy słodką pastę, którą można wykorzystać np. w naleśnikach lub na kanapkach.

Fasolę adzuki przed gotowaniem należy namoczyć. Ziarna płucze się, następnie zalewa świeżą wodą i odstawia na ok. 8 godzin. Po tym czasie wodę się zmienia i gotuje się fasolę przez 45-60 minut do momentu, aż będzie miękka. Wywar soli się (sól dodaje się dopiero pod koniec gotowania) lub słodzi, szczególnie gdy przygotowujemy ją z myślą o daniu na słodko.

Fasolę adzuki można zmielić na proszek i wykorzystywać jako zagęstnik dań na ciepło, a nawet (po połączeniu z wodą) jako peeling. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dodawaj do zup, posypuj nimi makaron. Wspomogą jelita, zbiją cholesterol, wzmocnią włosy

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew

Piękny Jaś - biała fasola z Doliny Dunajca. Dlaczego powinno się ją jeść?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: superfoods
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL