Skurcze łydek nie zawsze są efektem niedoboru magnezu. Choruje ważny narząd
Bolesne skurcze mięśni, które najczęściej pojawiają się w nogach, kojarzone są niedoborem magnezu. Pacjenci suplementują ten pierwiastek, jednak nie wiedzą, że za skurcze i bóle łydek może odpowiadać serce. Bóle nóg i towarzyszące obrzęki to sygnały ostrzegawcze, że serce przestaje być w pełni sprawne. Co oznaczają te objawy i jakie należy podjąć działania? Odpowiadamy.
Skurcze mięśni powodowane są zmianą długości oraz napięcia włókien mięśni. Włókna zacieśniają się, co prowadzi do stwardnienia mięśnia oraz silnego bólu. Skurcze najczęściej pojawiają się w mięśniach łydki, jednak mogą one także dotyczyć rąk, stóp oraz każdego innego mięśnia.
Mimowolne, bolesne skurcze mięśni kojarzone są przede wszystkim z niedoborem magnezu. Pierwiastek ten jest szczególnie istotny dla prawidłowej pracy mięśni, ponieważ jest odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe. Jego niedobór powoduje zaburzenia na poziomie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, stąd bolesne skurcze. Nawet połowa tego pierwiastka jest skumulowana w organizmie człowieka właśnie w tkance mięśniowej, a zatem jego niedobór może prowadzić do nieprzyjemnych objawów.
Skurcze mogą pojawiać się po intensywnym wysiłku fizycznym i jest to ściśle związane z zaburzeniami elektrolitowymi, do jakich może dojść na skutek utraty dużej ilości wody z organizmu. W trakcie aktywności fizycznej dochodzi również do wzrostu temperatury ciała oraz większej aktywności mięśni, co może prowadzić do napięć włókien mięśniowych, a w konsekwencji do skurczu.
Bóle nóg z towarzyszącymi kurczami, zwane inaczej chromaniem przestankowym, mogą występować u pacjentów na skutek zwężenia tętnic w przebiegu miażdżycy.
Pacjenci najczęściej zgłaszają ból w trakcie chodzenia, częste skurcze nóg, drętwienia ale także opuchliznę w okolicach łydek oraz stóp. Ból ustępuje w kilka minut po zatrzymaniu się lub przyjęciu pozycji siedzącej przez chorego. Ból jest powtarzalny i występuje za każdym razem przy wysiłku fizycznym o podobnym natężeniu.
Uczucie twardnienia nóg i skurczów wynika ze zmniejszonego przepływu krwi w kończynach dolnych i najczęściej dotyczy to pojedynczego segmentu naczyniowego. Tego typu objawy pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, z umiarkowanymi lub niewielkimi zmianami miażdżycowymi, co sprawia, że rokowania w kontekście leczenia są zdecydowanie lepsze, niż u osób starszych.
Oprócz bolesnych skurczów, mrowienia oraz drętwienia kończyn dolnych, może pojawić się opuchlizna. Jest ona wynikiem utrudnionego powrotu żylnego z dystalnych części ciała, co sprawia, że w tych miejscach pojawiają się obrzęki.
W sytuacji, gdy serce pracuje niewydolnie, dochodzi do nagromadzenia wody i sodu w organizmie, a praca serca jest na tyle nieefektywna, że powrót żylny jest utrudniony. To sprawia, że krew odkłada się w mniejszych naczyniach żylnych, ale także w narządach wewnętrznych.
Za spuchnięte nogi może też odpowiadać m.in. tryb pracy oraz pozycja w jakiej jest ona wykonywana (siedząca, stojąca). Jest to również objaw niewydolności wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz niewydolności serca.
Jeśli bolesne skurcze w kończynach dolnych przybierają na silne i pojawiają się coraz częściej, należy przyjrzeć się temu, jakie leki zażywa pacjent. Niektóre substancje powodują, że organizm traci o wiele więcej wody, potasu oraz magnezu - to sprawia, że niedobór tych pierwiastków zaburza pracę mięśni szkieletowych i pojawiają się dokuczliwe objawy.
Za obniżenie potasu w organizmie przede wszystkim są odpowiedzialne leki moczopędne, dlatego pacjentom leczonym na przewlekłą niewydolność serca często zaleca się leki zawierające ten pierwiastek.
Magnez może zostać wypłukany z organizmu m.in. przez alkohol, ale także przez leki na cukrzycę, nadczynność tarczycy, doustne środki antykoncepcyjne.
Magnez działa przeciwnie do wapnia w układzie bodźco-przewodzącym, odpowiedzialnym za prawidłową pracę serca. Pierwiastek ten hamuje przewodnictwo i pobudliwość mięśnia sercowego, zapobiegając arytmii. Jeśli zatem na skutek przyjmowania leków dojdzie do nadmiernej utraty magnezu, zaburzona zostanie również praca serca.
Aby pozbyć się uporczywych objawów, przede wszystkim należy określić przyczynę ich występowania. Pomocne będą podstawowe badania z krwi, takie jak morfologia, elektrolity, wskaźniki wątrobowe oraz hormony tarczycy. Lekarz pierwszego kontaktu powinien również zlecić wykonanie badania EKG serca oraz zebrać szeroki wywiad z pacjentem.
W przypadku zaburzeń elektrolitowych konieczna będzie ich suplementacja, w przypadku niewydolności serca wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, a jeśli bóle wynikają z rozwijających się zmian miażdżycowych - kluczowa będzie zmiana stylu życia. Zwiększona aktywność fizyczna, redukcja masy ciała oraz prawidłowa dieta mogą zatrzymać procesy miażdżycowe, co sprawi, że bolesne skurcze oraz obrzęki nóg znikną.
CZYTAJ TAKŻE:
Puchnięcie nóg. O czym może świadczyć?
Niebezpieczna zakrzepica żył głębokich. Jeden objaw nasila się w nocy