Skurcze łydek nie zawsze są efektem niedoboru magnezu. Choruje ważny narząd

Bolesne skurcze mięśni, które najczęściej pojawiają się w nogach, kojarzone są niedoborem magnezu. Pacjenci suplementują ten pierwiastek, jednak nie wiedzą, że za skurcze i bóle łydek może odpowiadać serce. Bóle nóg i towarzyszące obrzęki to sygnały ostrzegawcze, że serce przestaje być w pełni sprawne. Co oznaczają te objawy i jakie należy podjąć działania? Odpowiadamy.

Skurcze mięśni - przyczyny

Skurcze mięśni powodowane są zmianą długości oraz napięcia włókien mięśni. Włókna zacieśniają się, co prowadzi do stwardnienia mięśnia oraz silnego bólu. Skurcze najczęściej pojawiają się w mięśniach łydki, jednak mogą one także dotyczyć rąk, stóp oraz każdego innego mięśnia.

Mimowolne, bolesne skurcze mięśni kojarzone są przede wszystkim z niedoborem magnezu. Pierwiastek ten jest szczególnie istotny dla prawidłowej pracy mięśni, ponieważ jest odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe. Jego niedobór powoduje zaburzenia na poziomie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, stąd bolesne skurcze. Nawet połowa tego pierwiastka jest skumulowana w organizmie człowieka właśnie w tkance mięśniowej, a zatem jego niedobór może prowadzić do nieprzyjemnych objawów.

Reklama

Skurcze mięśni po wysiłku fizycznym

Skurcze mogą pojawiać się po intensywnym wysiłku fizycznym i jest to ściśle związane z zaburzeniami elektrolitowymi, do jakich może dojść na skutek utraty dużej ilości wody z organizmu. W trakcie aktywności fizycznej dochodzi również do wzrostu temperatury ciała oraz większej aktywności mięśni, co może prowadzić do napięć włókien mięśniowych, a w konsekwencji do skurczu.

Skurcze mięśni jako objaw choroby serca

Bóle nóg z towarzyszącymi kurczami, zwane inaczej chromaniem przestankowym, mogą występować u pacjentów na skutek zwężenia tętnic w przebiegu miażdżycy.

Pacjenci najczęściej zgłaszają ból w trakcie chodzenia, częste skurcze nóg, drętwienia ale także opuchliznę w okolicach łydek oraz stóp. Ból ustępuje w kilka minut po zatrzymaniu się lub przyjęciu pozycji siedzącej przez chorego. Ból jest powtarzalny i występuje za każdym razem przy wysiłku fizycznym o podobnym natężeniu.

Uczucie twardnienia nóg i skurczów wynika ze zmniejszonego przepływu krwi w kończynach dolnych i najczęściej dotyczy to pojedynczego segmentu naczyniowego. Tego typu objawy pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, z umiarkowanymi lub niewielkimi zmianami miażdżycowymi, co sprawia, że rokowania w kontekście leczenia są zdecydowanie lepsze, niż u osób starszych.

Opuchlizna nóg to objaw niewydolności serca

Oprócz bolesnych skurczów, mrowienia oraz drętwienia kończyn dolnych, może pojawić się opuchlizna. Jest ona wynikiem utrudnionego powrotu żylnego z dystalnych części ciała, co sprawia, że w tych miejscach pojawiają się obrzęki.

W sytuacji, gdy serce pracuje niewydolnie, dochodzi do nagromadzenia wody i sodu w organizmie, a praca serca jest na tyle nieefektywna, że powrót żylny jest utrudniony. To sprawia, że krew odkłada się w mniejszych naczyniach żylnych, ale także w narządach wewnętrznych.

Za spuchnięte nogi może też odpowiadać m.in. tryb pracy oraz pozycja w jakiej jest ona wykonywana (siedząca, stojąca). Jest to również objaw niewydolności wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz niewydolności serca.

Bolesne skurcze nóg spowodowane lekami

Jeśli bolesne skurcze w kończynach dolnych przybierają na silne i pojawiają się coraz częściej, należy przyjrzeć się temu, jakie leki zażywa pacjent. Niektóre substancje powodują, że organizm traci o wiele więcej wody, potasu oraz magnezu - to sprawia, że niedobór tych pierwiastków zaburza pracę mięśni szkieletowych i pojawiają się dokuczliwe objawy.

Za obniżenie potasu w organizmie przede wszystkim są odpowiedzialne leki moczopędne, dlatego pacjentom leczonym na przewlekłą niewydolność serca często zaleca się leki zawierające ten pierwiastek.

Magnez może zostać wypłukany z organizmu m.in. przez alkohol, ale także przez leki na cukrzycę, nadczynność tarczycy, doustne środki antykoncepcyjne.

Magnez działa przeciwnie do wapnia w układzie bodźco-przewodzącym, odpowiedzialnym za prawidłową pracę serca. Pierwiastek ten hamuje przewodnictwo i pobudliwość mięśnia sercowego, zapobiegając arytmii. Jeśli zatem na skutek przyjmowania leków dojdzie do nadmiernej utraty magnezu, zaburzona zostanie również praca serca.

Jak zapobiegać skurczom i opuchliźnie?

Aby pozbyć się uporczywych objawów, przede wszystkim należy określić przyczynę ich występowania. Pomocne będą podstawowe badania z krwi, takie jak morfologia, elektrolity, wskaźniki wątrobowe oraz hormony tarczycy. Lekarz pierwszego kontaktu powinien również zlecić wykonanie badania EKG serca oraz zebrać szeroki wywiad z pacjentem. 

W przypadku zaburzeń elektrolitowych konieczna będzie ich suplementacja, w przypadku niewydolności serca wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, a jeśli bóle wynikają z rozwijających się zmian miażdżycowych - kluczowa będzie zmiana stylu życia. Zwiększona aktywność fizyczna, redukcja masy ciała oraz prawidłowa dieta mogą zatrzymać procesy miażdżycowe, co sprawi, że bolesne skurcze oraz obrzęki nóg znikną.


CZYTAJ TAKŻE:

Puchnięcie nóg. O czym może świadczyć?

Domowe sposoby na bóle nóg

Niebezpieczna zakrzepica żył głębokich. Jeden objaw nasila się w nocy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL