Niszczy kości, serce i nerki. Objawy nadmiaru zauważysz na wadze

Odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową i przewodzenie impulsów elektrycznych. To nie wszystko, bowiem sód odgrywa ważną rolę w procesie transportowania glukozy oraz białek przez błony komórkowe. Nadmiar bądź niedobór sodu w organizmie człowieka wywołuje liczne objawy, które nie tylko stają się nieprzyjemne ale mogą stanowić zagrożenie życia. Na jakie objawy zwrócić uwagę i jak zachować prawidłowy poziom sodu? Odpowiadamy.

Sód - najważniejsze funkcje cennego pierwiastka

Sód odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka i jest jednym z podstawowych pierwiastków, które uczestniczą w wielu procesach zachodzących wewnątrz ciała.

Sód odpowiada przede wszystkim za:

Reklama
  • równowagę osmotyczną - reguluje poziom wody w całym organizmie, chroniąc przed odwodnieniem,
  • równowagę kwasowo-zasadową,
  • przewodzenie impulsów elektrycznych - sod działa przeciwstawnie do potasu, po przeciwnych stronach błon komórkowych regulują różnicę stężeń, pozwalając tym samym na przepływ impulsów elektrycznych. Jest to kluczowe dla pracy mięśni gładkich, mięśni szkieletowych a także odgrywa istotną rolę w układzie bodźco-przewodzącym serca,
  • transport glukozy - sód uczestniczy w transportowaniu glukozy z krwi do wszystkich komórek organizmu,
  • aktywację trawienia - sód jest odpowiedzialny za aktywowanie amylazy ślinowej, czyli enzymu trawiennego zawartego w ludzkiej ślinie.

Niedobór sodu - hiponatremia

Sód jest bardzo ważnym pierwiastkiem, dlatego w organizmie nie może być go ani za dużo, ani za mało. Dzienne zapotrzebowanie na sód u osoby dorosłej według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) to nie więcej niż 1500 mg, co odpowiada spożyciu jednej łyżeczki soli dziennie.

Zapotrzebowanie na sód będzie jednak różniło się w zależności od stylu życia. Osoby bardzo aktywne fizycznie, mieszkające w gorącym klimacie, czyli narażone na nadmierne pocenie się, a tym samym utratę sodu, powinny spożywać go więcej niż inni.

Zbyt niskie spożycie tego pierwiastka prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego organizmu. Sód może być jednak wytrącany z organizmu w przebiegu chorób, do których w szczególności zalicza się:

  • biegunkę,
  • wymioty,
  • choroby nerek,
  • niewydolność wątroby,
  • nadmierne pocenie się.

Do hiponatremii (niedoboru sodu) dochodzi jednak rzadko, bowiem codzienna dieta zazwyczaj dostarcza pierwiastka w odpowiednich, a nawet zbyt dużych, ilościach.

Objawy niedoboru sodu

Niedobór sodu powoduje objawy przede wszystkim ze strony układu neurologicznego. Osoby z jego niskim stężeniem mogą uskarżać się na:

To objawy niewielkich niedoborów tego pierwiastka, a w przypadku znacznego spadku sodu w organizmie, może dojść drgawek wynikających z obrzęku mózgu. Utrzymujący się stan znacznego niedoboru sodu prowadzi do śmierci.

Nadmiar sodu - hipernatremia

Nadmiar sodu w organizmie występuje znacznie częściej niż jego niedobór. Lekarze i dietetycy zachęcają, by znacznie ograniczyć ilość soli w diecie, ponieważ jej nadmiar prowadzi do hipernatremii, czyli zbyt dużej zawartości sodu w organizmie. Prowadzone są również liczne kampanie społeczne, mające na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa odnośnie konsekwencji zdrowotnych, jakie pojawiają się na skutek nadmiaru soli.

W Polsce średnie spożycie soli na dobę wynosi aż 14 gramów dziennie, co w skali roku daje aż 5 kilogramów. To ponad dwukrotnie więcej, niż jest zalecane, dlatego tak ważna jest świadomość, do jakich chorób może prowadzić nadmiar soli w diecie.

Hipernatremia spowodowana jest zazwyczaj nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i złą dietą. Przez długi czas organizm nie daje żadnych objawów, ponieważ przyzwyczaja się do nadmiaru soli. W perspektywie czasu, dieta bogata w sól, prowadzi do rozwinięcia groźnych chorób, takich jak:

Jak dbać o prawidłową zawartość sodu w organizmie?

W związku z tym, że najczęstszym problemem jest nadmiar, a nie niedobór sodu, w organizmie, warto bliżej przyjrzeć się swojej diecie. Aby zmniejszyć ryzyko hipernatremii, należy ograniczyć spożywanie takich produktów, jak:

  • wędliny oraz mięso wędzone,
  • białe pieczywo,
  • żywność przetworzona,
  • tłuszcze zwierzęce,
  • jedzenie typu fast-food,
  • gotowe sosy,
  • słodycze.

Dieta powinna być bogata w pieczywo razowe, świeże owoce oraz warzywa. Chudy nabiał, kefiry oraz maślanki, a także makarony oraz kasze również powinny częściej pojawiać się w diecie. Do potraw czy sałatek - zamiast soli - warto używać przypraw, które również nadają smaku oraz aromatu. Warto czytać etykiety kupowanych produktów, by ocenić, jak dużo soli znajduje się w danym pożywieniu.

CZYTAJ TAKŻE:

Wahania nastroju i większa drażliwość mogą wynikać z krwi. Takie są skutki nadciśnienia

To najzdrowsza dieta świata. Obniża ciśnienie, cholesterol i cukier

Co to jest i skąd się bierze insulinooporność?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedobór sodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL