Objawy niskiego ciśnienia. Te zobaczysz na skórze
Nadciśnienie tętnicze dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka. A ilu osób dotyczy niedociśnienie? Tu o konkretne liczby trudniej. Warto jednak wiedzieć, że niskie ciśnienie, choć postrzegane jest jako mniej groźne od podwyższonego ciśnienia, nie powinno być ignorowane, gdyż może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Poznaj objawy i skutki niskiego ciśnienia. Niektóre sygnały świadczące o niedociśnieniu zauważysz na skórze.
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, powołując się na wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii, prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Nadciśnienie pierwszego stopnia zaczyna się właśnie od 140/90 mm Hg.
Za niedociśnienie tętnicze, zwane też hipotonią, hipotensją lub po prostu niskim ciśnieniem, uważa się sytuację, w której ciśnienie tętnicze spada poniżej 90/60 mm Hg u kobiety, a 100/70 mm Hg u mężczyzny. Niektórzy przyjmują wartość 90/60 mm Hg jako świadczącą o niedociśnieniu w obu grupach.
U większości niedociśnienie nie powoduje żadnych objawów. Wielu, dopiero gdy występują, uważa niskie ciśnienie za problem. Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich ciśnienie jest niskie, dopóki nie sięgnie po ciśnieniomierz.
Hipotonia ortostatyczna (hipotensja ortostatyczna, niedociśnienie ortostatyczne) to najczęstsza postać niskiego ciśnienia krwi. To różnica pomiędzy poziomem ciśnienia tętniczego pojawiająca się w momencie zmiany pozycji ciała - np. z siedzenia lub leżenia do stania. Może dotykać ludzi w każdym wieku, ale jest szczególnie powszechna u osób starszych. Starzenie się i ciąża mogą również powodować ogólne obniżenie ciśnienia krwi. Do niedociśnienia ortostatycznego mogą prowadzić stany wpływające na autonomiczny układ nerwowy takie jak choroba Parkinsona i cukrzyca. Z tym problemem boryka się od 30 do 50 proc. osób z chorobą Parkinsona i ok. 30 proc. osób z cukrzycą.
Rozróżnia się także hipotonię poposiłkową. Niedociśnienie poposiłkowe to spadek ciśnienia krwi, który występuje po jedzeniu. Dotyczy to częściej osób starszych i osób z dysfunkcją autonomiczną - schorzeniami, w których autonomiczny układ nerwowy nie działa prawidłowo.
Niedociśnienie za pośrednictwem neuronów ma z kolei miejsce, gdy występuje nieprawidłowa interakcja odruchowa między sercem a mózgiem. Przyczyną tego stanu może być np. silna reakcja emocjonalna.
Ciągłe niskie ciśnienie krwi może być skutkiem ubocznym niektórych leków. Stany wpływające na serce, nerwy, wątrobę lub układ hormonalny również mogą powodować ogólne obniżenie ciśnienia krwi. Przyczyną problemu mogą być także niedobory witamin, odwodnienie, nadmierna utrata płynów i utrata krwi.
Kiedy hipotensja związana jest z innymi chorobami (ale też stosowaniem np. niektórych preparatów), mówi się o hipotensji wtórnej. O hipotensji pierwotnej natomiast wtedy, gdy przyczyna niskiego ciśnienia nie jest znana, a niskie wartości utrzymują się przewlekle. Zaobserwowano, że częściej występuje ono u osób szczupłych i wysokich. Może mieć podłoże genetyczne.
Do najczęściej występujących objawów niskiego ciśnienia zaliczamy:
- osłabienie,
- szybkie męczenie się,
- bóle i zawroty głowy,
- uczucie oszołomienia,
- omdlenia,
- nudności lub wymioty,
- niewyraźne widzenie,
- problemy z koncentracją.
Objawy niskiego ciśnienia można także poznać po sygnałach wysyłanych przez naszą skórę.
U osób z niskim ciśnieniem obserwuje się:
- zimne dłonie i stopy (niezależnie od temperatury),
- bladość skóry,
- przesuszenie skóry,
- nadmierne pocenie się,
- sińce pod oczami,
- obwisłe powieki.
Jeśli masz niskie ciśnienie i występują u ciebie wymienione wyżej objawy, skontaktuj się z lekarzem, bo mogą one świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Pojedynczy odczyt niższy niż normalny nie jest powodem do niepokoju. W przypadkach, w których konieczne okaże się leczenie, lekarz może przepisać leki na podniesienie ciśnienia i zalecić zmianę stylu życia.
Jeśli ciśnienie krwi spadnie do niebezpiecznie niskiego poziomu, najważniejsze narządy mogą przestać działać prawidłowo, bo nie będą otrzymywały wystarczającej ilości tlenu. Niskie ciśnienie krwi może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jego objawy to: chłodna, wilgotna, blada skóra, szybkie lub nieregularne bicie serca, szybki oddech, wzmożone pragnienie.
Nagły spadek ciśnienia krwi może powodować zawroty głowy, oszołomienie, a nawet utratę przytomności. Objawy te mogą pojawić się szybko, powodując upadki lub inne urazy.
CZYTAJ TAKŻE:
Nadciśnienie tętnicze. Możliwe powikłania
Przełom nadciśnieniowy - kiedy wysokie ciśnienie staje się niebezpieczne?