Choroby błędnika i sposoby leczenia
Częścią ucha środkowego jest błędnik, który dzieli się na błędnik kostny oraz na drugą część zwaną błędnikiem błoniastym. Odpowiada on za zachowanie równowagi oraz orientację przestrzenną. W przypadku, gdy błędnik zostaje zaatakowany przez chorobę, te funkcje zostają zaburzone.
Pierwszym objawem są zawroty głowy, często bardzo silne i nagłe, które powodują problemy przy poruszaniu poprzez zaburzenia równowagi. Jednak ten objaw często jest bagatelizowany i mylony z symptomami innych chorób. Dopiero szersza diagnoza i kolejne objawy mogą potwierdzić, że jest to zaburzenie związane z uchem środkowym. Mogą to być mdłości, wymioty, drganie gałek ocznych (oczopląs). Wszelkie szumy, stukania i pulsowania w uchu to kolejne oznaki tej choroby.
Wrażenie pełności w uchu i utrata słuchu mogą być objawem zespołu Meniere'a. Jest to choroba dość rzadka, ale nieleczona prowadzi do utraty słuchu. Częściej błędnik dotknięty zostaje zapaleniem wywołanym wirusami, bakteriami czy pierwotniakami.
Głównym diagnostą w tej dziedzinie jest laryngolog. Przy zapaleniu błędnika stosuje się antybiotykoterapię oraz leczenie objawowe. Przy ropnych zapaleniach czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Specjalista może też zalecić szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jeśli zdiagnozowane zostaną zawroty samoistne, są to ćwiczenia mające za zadanie wspomóc orientację przestrzenną oraz spowodować uspokojenie reakcji niepożądanych. Jeśli zawroty głowy są napadowe, to zalecane są ćwiczenia pozycyjne. Prowadzi się również leczenie za pomocą generatora terapii szumów usznych (TRT).