Pięć produktów, które są na czarnej liście urologów

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych nerek. Urolodzy apelują do swoich pacjentów, by niektórych produktów spożywczych i napojów wystrzegali się szczególnie. Nerkom najbardziej szkodzą: sól, produkty, które zawierają szczawiany, oraz alkohol. Czego jeszcze nie należy spożywać? Poniżej znajdziesz pięć produktów, które źle wpływają na pracę nerek.

Nerki są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich główną funkcją jest oczyszczanie krwi z toksyn, nadmiaru soli, mocznika oraz innych produktów, jakie potrzebne są do przemiany materii. Szacuje się, że zdrowe nerki każdego dnia produkować mogą nawet 150-170 litrów moczu. Oczywiście to dużo mniej niż wydalamy, czyli od 600 ml do 2500 ml. Oznacza to, że codziennie nasze osocze krwi zostaje przefiltrowane nawet kilkadziesiąt razy.

Inne funkcje nerek to: regulacja ciśnienia tętniczego krwi, produkcja i degradacja hormonów, produkcja aktywnej postaci witaminy D oraz regulacja gospodarki hormonalnej i elektrolitowej.

Reklama

Ze względu na niezdrowy styl życia i złą dietę naszego społeczeństwa przewlekła niewydolność nerek to coraz powszechniejszy problem. Już dziś szacuje się, że schorzenie to dotyczyć może nawet 4 mln osób w Polsce. Wielu pacjentów nie ma świadomości istnienia choroby. Niewydolność nerek jest bowiem podstępna i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. 

Jak zatem prawidłowo dbać o nerki? Jednym ze sposobów jest odpowiednia dieta. Poniżej przedstawiamy pięć produktów, które szczególnie szkodzą nerkom, sprzyjają kamicy i doprowadzają do niewydolności nerek.

Sól

Po pierwsze, warto ograniczyć spożycie soli. Eksperci od dawna ostrzegają, że używamy jej zdecydowanie za dużo, bo nawet 14-15 g dziennie. To znacznie więcej niż dawka zalecana przez WHO, czyli 5-6 g. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sól dodawaną do samodzielnie przygotowywanych potraw, ale także na gotowe dania, zwłaszcza typu fast-food. Tego typu produkty zawierać mogą ogromne ilości soli.

Jak sól wpływa na pracę nerek? Sól zatrzymuje wodę w naszym organizmie, co znacząco przeciąża nerki i spowalnia ich pracę. Ponadto, sól przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych oraz podnosi ciśnienie, co również może prowadzić do chorób nerek.

Nadmiar białka i modne diety

Eksperci zalecają spożywanie od 1 g do 2 g białka na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 65 kg każdego dnia powinna spożywać od 65 do 130 g białka. Nadmiar białka obciąża nasze nerki, które muszą pracować znacznie intensywniej, aby usunąć końcowe produkty przemiany materii. Niestety w przypadku dużej ilości białka nie zawsze jest to możliwe, co doprowadzić może do gromadzenia się go w organizmie. 

Z tego powodu lekarze odradzają popularne diety białkowe, m.in. dietę Dukana, dietę ketogeniczną czy dietę paleo, które opierają się na zwiększonej ilości spożywanego, zwłaszcza zwierzęcego, białka.

Szpinak, szczaw i botwinka, czyli szczawiany

Obecność warzyw na czarnej liście to duża niespodzianka. Dlaczego nasze nerki nie lubią szpinaku, szczawiu i botwinki? W każdym z tych trzech przypadków chodzi o obecność szczawianów. To organiczne związki chemiczne - sole i estry kwasu szczawiowego. Substancje te (zwłaszcza w przypadku niedoborów magnezu, fluoru i cynku) mogą przyczyniać się do wytrącania osadu, a w konsekwencji do powstawania kamieni nerkowych. Szczawiany znajdują się także w herbacie, kakao, kawie i orzechach.

Piwo źle działa na nerki

Powszechnie uważa się, że piwo pozytywnie wpływa na nasze nerki. Okazuje się jednak, że jest to mit. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, żeby jakikolwiek rodzaj alkoholu był w stanie rozpuszczać złogi w kamicy nerkowej. Zamiast tego, regularne spożywanie alkoholu prowadzi do gromadzenia się w naszym organizmie toksyn, co znacząco obciąża nerki. 

Słodkie napoje

Nasze nerki nie lubią także napojów słodzonych, zwłaszcza gazowanych. Chodzi nie tylko o wysoką zawartość cukru, ale także szkodliwych barwników i aromatów. Jak pokazują badania, nadużywanie tego typu napojów doprowadzić może do kamicy nerkowej, a w niektórych przypadkach nawet przewlekłej niewydolności nerek. Zamiast słodkich napojów, lepiej postawić na wodę, której należy pić ponad 2,5 litra dziennie, oraz ziołowe herbaty. Dla nerek zbawienny będzie m.in. napar z szałwii, czystka oraz liścia laurowego. To nieszkodliwe produkty, które doskonale gaszą pragnienie i wspomagają filtracyjną funkcję nerek. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Tak zaczyna się kamica nerkowa. Ból jak od kręgosłupa

Ponad połowa cukrzyków zmaga się z chorobami nerek

O czym może świadczyć krwiomocz? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa | szczawiany | niewydolność nerek | nerki | alkohol | sól
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL