Dieta ketogeniczna. Czyni cuda czy wyrządza szkody?

Dieta ketogeniczna od jakiegoś czasu robi prawdziwą furorę. Trudno się dziwić. Jest skuteczna, dodaje energii i nie powoduje uczucia głodu, które zrujnować może cały proces odchudzania. Niestety, dieta keto ma również sporo wad. Z tego powodu jakiś czas temu trafiła nawet na listę najgorszych diet na świecie. Czym jest dieta keto? Zobacz poniżej najważniejsze informacje.

Dieta ketogeniczna - co to jest?

Dieta ketogeniczna (w skrócie keto) to jedna z najpopularniejszych ostatnio diet. Chętnie stosują ją również gwiazdy. Fankami diety keto są m.in. Halle Berry, a także Kourtney i Kim Kardashian. W Polsce dietę z powodzeniem stosuje wokalistka Cleo. Dieta ketogeniczna opiera się na założeniu, zgodnie z którym spożywając niektóre tłuszcze, przyczyniamy się do spalania tkanki tłuszczowej. Mówiąc prościej: "jesz tłuszcz i tracisz tłuszcz’.

Nie będzie więc żadną niespodzianką fakt, że podstawą diety są właśnie tłuszcze - nasycone i nienasycone. Gdzie należy ich szukać? Przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrym źródłem tłuszczów jest mięso oraz niektóre ryby. Do diety warto włączyć także masło i smalec. Na liście produktów zakazanych znajdziemy z kolei cukry, ziarna i skrobię. Z jadłospisu wykluczyć trzeba także wszelkie węglowodany.

Reklama

Co to jest stan ketozy?


Skąd pomysł, że tłuste mięso pomoże nam schudnąć? Przede wszystkim chodzi o zjawisko tzw. ketozy. Przechodząc na dietę ketogeniczną, odzwyczajamy swój organizm od glukozy, która w normalnych warunkach działa pobudzająco. W tej sytuacji nasz organizm musi szukać energii gdzieś indziej. Odpowiedzią jest ketoza, czyli pozyskiwanie energii z własnej tkanki tłuszczowej. Stan ten przyczynia się do utraty nadprogramowych kilogramów.

Dieta ketogeniczna - zalety

Jedno jest pewne - dieta ketogeniczna działa i pozwala schudnąć. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania. Inne zalety diety keto to:

  •    brak uczucia głodu, który towarzyszyć może innym restrykcyjnym dietom,
  •    wyrównanie ciśnienia tętniczego,
  •    obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  •    brak uczucia zmęczenia,
  •    zmniejszenie poziomu cukrów i trójglicerydów,
  •    poprawa pracy serca.

Zdarza się również, że dieta ketogeniczna polecana jest pacjentom z powodów zdrowotnych. Istnieją badania, które potwierdzają, że spożywanie dużej ilości tłuszczów poprawia stan zdrowia pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, autyzmem oraz nowotworem mózgu. Dieta ketogeniczna dobrze sprawdza się także w przypadku chorych na padaczkę. Może to wynikać z obecności ciał ketonowych, które chronić mają komórki nerwowe przed atakiem wolnych rodników. Innym wskazaniem do diety keto może być insulinooporność, częste wzdęcia, silne bóle głowy i problemy ze snem.

Dieta ketogeniczna - wady i skutki uboczne

Niestety, dieta ketogeniczna ma również sporo wad. Są one na tyle istotne, że jakiś czas temu dieta keto trafiła nawet na listę najgorszych diet na świecie (zaraz obok diety Dukana). Dlaczego?

Wady diety ketogenicznej to:

  •    problemy z trawieniem,
  •    po dłuższym czasie spadek energii i zmęczenie,
  •    częstomocz,
  •    rozwój kamicy moczanowej,
  •    zwiększanie stężenia kwasu moczowego,
  •    problemy z nerkami,
  •    rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu,
  •    niedobór istotnych witamin i minerałów,
  •    niedobór błonnika, który powodować może zaparcia,
  •    problemy ze skórą.

Dieta keto - przeciwwskazania

Ze względu na możliwe skutki uboczne, dieta ketogeniczna powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem. W trakcie diety nie należy zapominać również o badaniach krwi. Diecie keto nie można odmówić skuteczności, jednak nie ma wątpliwości, że jest ona propozycją przede wszystkim dla osób zdrowych. Przeciwskazaniem do diety są m.in. problemy z nerkami, choroby wątroby, choroby tarczycy i problemy z sercem. Diety nie stosuje się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Czytaj także:
Dieta w celiakii. Czy i kiedy gluten szkodzi? 



Dieta ketogeniczna może osłabiać kości?



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta ketogenna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL