Pomaga schudnąć, reguluje cukier i metabolizm. Jedna z najnowszych roślin świata

Od wieków ceniona jest w medycynie naturalnej, ale w ostatnich latach zyskała uznanie jako naturalne wsparcie dla osób chcących schudnąć i kontrolować poziom cukru we krwi. Morwa biała, okrzyknięta jedną z najzdrowszych roślin świata, teraz robi 'karierę" w świecie diet i suplementów na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jej liście, owoce i ekstrakty zawierają szereg cennych substancji, które działają łagodnie, ale skutecznie. Co kryje w sobie morwa biała i jak może pomóc w odchudzaniu oraz w diecie diabetyków? Wyjaśniamy.

Morwa biała - właściwości lecznicze

Pochodząca z Chin morwa biała od wieków była stosowana jako naturalny lek już w starożytności. Zawarte w jej liściach, korzeniu i owocach składniki pomagały w leczeniu infekcji, stanów zapalnych i chorób ogólnoustrojowych. Dziś morwę białą stosujemy ją głównie do regulacji metabolizmu węglowodanów i obniżania poziomu złego cholesterolu. Po napary z morwy coraz chętniej sięgają osoby, które chcą schudnąć.

Właściwości zdrowotne morwy białej są wszechstronne. Morwa biała działa antyoksydacyjnie i antyalergicznie, skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi i cholesterol, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. 

Reklama

Morwę białą cenimy za właściwości zmniejszające szybkość rozkładu skrobi na cukry proste. Ponadto jej spożywanie wpływa na:

  • walkę z bakteriami i wirusami - morwa biała zawiera flawonoidy, które skutecznie walczą z bakteriami jak salmonella, gronkowiec złocisty, a w swoich liściach i korze zawiera alkaloidy, które działają przeciwwirusowo, nawet na HIV;
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia Alzhaimera - spożywanie morwy białej skutecznie blokuje powstawanie białka meta - amyloidu oraz niweluje jego neurotoksyczność;
  • właściwości kosmetyczne - morwa spowalnia procesy starzenia się skóry, uelastycznia ją i łagodzi przebarwienia i jest odpowiedzialna za rozjaśnianie skóry.

Jak działa morwa biała u osób z nadwagą i otyłością?

Liście morwy białej zawierają związki, które wpływają na metabolizm węglowodanów. Najważniejszym z nich jest DNJ (1-deoksynojirimycyna) - naturalny inhibitor enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu po spożyciu posiłku z węglowodanami cukier wolniej się wchłania, a poziom glukozy we krwi nie wzrasta gwałtownie. To właśnie ten mechanizm sprawia, że morwa biała jest ceniona zarówno przez osoby z insulinoopornością, jak i przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2.

Morwa biała a odchudzanie

Wahania poziomu cukru we krwi mają wpływ na apetyt i odkładanie tkanki tłuszczowej. Dzięki spowolnieniu trawienia cukrów, morwa biała pomaga uniknąć nagłych skoków glukozy i wynikających z nich napadów głodu. W praktyce oznacza to mniejszą chęć na podjadanie między posiłkami i łatwiejszą kontrolę ilości spożywanych kalorii. 

Regularne stosowanie morwy może wspomagać proces redukcji masy ciała - nie jako cudowny środek, ale jako wartościowe wsparcie diety o niskim indeksie glikemicznym.

Morwa dla cukrzyków - naturalna pomoc w kontroli glikemii

Morwa biała znajduje zastosowanie u osób z podwyższonym poziomem cukru, stanem przedcukrzycowym oraz cukrzycą typu 2. Jej działanie może być porównywane do działania niektórych leków doustnych, jednak różnica polega na łagodniejszym efekcie i naturalnym pochodzeniu. Dodatkowo morwa działa antyoksydacyjnie i może wspomagać ochronę naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne u osób z cukrzycą, narażonych na powikłania krążeniowe.

Morwa biała - w jakiej formie można ją kupić?

Morwa biała stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym, zielarskim oraz kosmetycznym. W tym ostatnim roślina  stosowana jest głównie jako preparat na leczenie przebarwień na skórze. Morwa biała skutecznie rozjaśnia skórę

Dodatek morwy białej znajdziemy m.in. w suplementach diety w formie tabletek obniżających poziom cholesterolu i cukru w organizmie. Ponadto w aptekach i sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością dostępne są herbaty oraz napary z liści morwy

Morwę białą zakupimy również w postaci kropel z jej ekstraktu. Z morwy białej przygotowuje się również soki oraz różnego rodzaju nalewki

Morwa biała - jak stosować?

Morwę białą można spożywać w różnej postaci jako:

  • napar z liści morwy białej;
  • herbata z morwy białej;
  • syrop z morwy białej;
  • sok z morwy białej;
  • nalewka z morwy białej;
  • tabletki zawierające ekstrakt z morwy białej.

Ile dziennie można jeść morwy białej? Dawkowanie zależy od producenta, jednak najczęściej są to dwie tabletki dziennie. W przypadku herbaty wypija się zazwyczaj trzy torebki dziennie, a napar przygotowujemy z 2-4 g morwy białej suszonej również na dzień. 

Nie ma reguły co do spożywania morwy białej o określonej porze dnia. Możemy ją stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Zaleca się jednak, aby spożywać morwę białą przynajmniej 15 minut przed posiłkiem, ponieważ wtedy spowolnimy dostarczanie cukru do naszego organizmu. 

Morwa biała - przeciwskazania

Morwa biała jest rośliną przeznaczoną wyłącznie dla osób dorosłych, dzieci nie powinny jej spożywać. Morwę białą nie powinny stosować także osoby, które są uczulone na któryś z jej składników - grozi to silną reakcją alergiczną. 

Kobiety w ciąży i karmiące również nie powinny włączać do swojej diety morwy białej. Jej stosowanie nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich badań w tych przypadkach. Innym przeciwskazaniem do stosowania morwy białej jest dna moczanowa. 

Morwa biała, a inne leki

Jak wspomniano - morwa biała ma właściwości przeciwcukrzycowe, reguluje również węglowodany w organizmie. W związku z tym stosowanie morwy białej powinny skonsultować z lekarzem osoby, które przyjmują leki na cukrzycę bądź cholesterol

Dorosłe, zdrowe osoby mogą urozmaicać swoją codzienną dietę o morwę białą w różnej postaci. Należy jednak zalecać się do jej dawkowania, aby uniknąć skutków ubocznych w postaci problemów jelitowych czy skórnych. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Zmagasz się z wysokim poziomem cukru? Naukowcy: To superwarzywo, które zbija glikemię

Regularne picie tych napojów prowadzi do cukrzycy. Dane są alarmujące

Pytania o badania. Jak często badać cukier? Kiedy konieczna jest krzywa cukrowa?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: morwa biała | morwa biała na odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL