Chętnie kupowane przez wegan, ale nie tylko. Kto powinien wybierać jogurty kokosowe?

Są doskonałym zamiennikiem jogurtów na bazie mleka krowiego dla osób, które ze swojej diety chcą wyłączyć produkty pochodzenia odzwierzęcego. Jogurty koksowe, przygotowane na bazie ekstraktu z kokosa, zdecydowanie różnią się smakiem od klasycznych jogurtów, ale nie jest to jedyna różnica. Czy w jogurcie kokosowym znajdziemy cenne składniki? Kto może je jeść, a kto powinien ich unikać? Odpowiadamy.

Jogurt kokosowy - skład i wartości odżywcze

Jogurt kokosowy to produkt, który powstaje na bazie mleczka kokosowego, zawiera w sobie także skrobię, nierzadko białko bobu oraz żywe kultury bakterii. 

W wegańskim jogurcie, z uwagi na obecność mleka kokosowego, znajdziemy witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo. 

W 150 gramach produktu, czyli w jednym kubeczku jogurtu, znajdziemy około 140 kalorii (w zależności od producenta) i zazwyczaj całkiem sporo tłuszczu. 

Średnia zawartość tłuszczów nasyconych to nawet 11 gramów, co odpowiada 80 proc. dziennego zapotrzebowania. 

Kto powinien jeść jogurty kokosowe?

Produkty roślinne, takie jak jogurty czy napoje, są doskonałą alternatywą dla wegan i wegetarian, osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego.

Reklama

Jogurty kokosowe będą zatem dobrym zamiennikiem klasycznego jogurtu dla osób nietolerujących białka mleka krowiego. 

Jogurty roślinne pozbawione są także laktozy - dwucukru, który powszechnie występuje w produktach mlecznych. Osoby, które jej nie tolerują, zdecydowanie powinny wybierać jogurty roślinne. 

Decydując się na jogurty kokosowe, warto wybierać te, które są wzbogacone o witaminę D i wapń. Kolejnym atutem takiego produktu będą kultury bakterii, które mają korzystny wpływ na układ pokarmowy i utrzymanie prawidłowej mikrobioty. 

Kto nie powinien jeść jogurtów kokosowych?

Warto wiedzieć, że jogurty kokosowe są wzbogacane o proteiny, które trudniej się trawi. To może powodować problemy jelitowe u osób, które chorują na zespół jelita drażliwego lub SIBO. 

Ostrożnie do spożywania jogurtów koksowych powinny podchodzić osoby, które są na diecie. Duża zawartość cukrów w jogurtach owocowych sprawia, że produkty te nie są atrakcyjne zarówno dla odchudzających się jak i dla osób, które chorują na cukrzycę. 

Lepsze zamienniki jogurtu

Kokosowe jogurty zawierają dużo tłuszczu i niewiele białka. Nie są zatem dobrym uzupełnieniem w diecie, jeśli szukamy produktu białkowego, ale wegańskiego. 

Jogurty sojowe mają w składzie więcej białka, niż jogurty kokosowe. Zawierają też mniej tłuszczu, a jeśli nie są sztucznie dosładzane, to będą też lepszą opcją dla osób na diecie lub cukrzyków. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Obniża cukier, reguluje pracę jelit, wzmacnia żyły. Wygląda jak jeżyna

Będzie najlepszy do kawy lub herbaty. Ma niewiele kalorii i nie podnosi cukru

To jedz przed treningiem, a to po treningu. Szybciej uzyskasz efekty


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jogurty | jogurt naturalny | dieta wegańska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL