Zatykają żyły, podnoszą ciśnienie i trójglicerydy. Kardiolodzy wskazali pięć rzeczy, które szkodzą sercu

Choroby serca to wciąż pierwsza najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. I wcale nie odstajemy tu wiele od innych krajów rozwiniętych. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych konkretnie, co 33 sekundy jedna osoba umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ponieważ chore serce czy obciążone naczynia krwionośne długo nie dają objawów, bagatelizujemy je. Zwykle refleksja nd tym, co mamy na talerzu, przychodzi za późno. Tymczasem jest dość prosty sposób, by przedłużyć zdrowie serca - wystarczy unikać tych 5 wysoko ryzykownych produktów spożywczych. To lista, na którą zwracają uwagę wszyscy kardiolodzy.

Dlaczego nie dbamy o serce?

Serce to niezwykły mięsień, który bije tysiące razy każdego dnia, aby utrzymać nas przy życiu. I choć wszyscy wiemy, jak serce jest ważne, zaskakująco późno bierzemy się za troskę o nie. Zwykle dlatego, że choroby serca i naczyń, w tym niewydolność krążeniowa czy miażdżyca, rozwijają się latami i długo nie dają objawów. Nadciśnienie nie boli, a wysokiego cholesterolu nie widać. Gdy myślimy o diecie, motywacją zwykle jest wygląd i ewentualna chęć pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. O złogach w naczyniach krwionośnych myślimy zwykle dopiero wtedy, gdy zmusza nas do tego lekarz, a wyniki badań krwi lub zapis EKG są niepokojące. 

Reklama

Jeśli więc nie chcesz zostać "sercowcem", który już do końca życia będzie musiał brać leki na serce, ciśnienie lub cholesterol, zweryfikuj swoją dietę pod kątem tego, co szkodzi sercu. Dobra wiadomość jest taka - to tylko pięć grup produktów. Zła - to zwykle nasze ulubione. Ale nawet najpyszniejszy burger z frytkami i colą nie jest wart więcej niż długie życie w zdrowiu, prawda?

Pięć rzeczy, które najbardziej szkodzą sercu

Czerwone mięso

Czerwone mięso, w tym wieprzowina, wołowina, cielęcina i baranina, są bogate w cholesterol i nasycone tłuszcze, które przyczyniają się do powstawania złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, co ostatecznie ogranicza przepływ krwi. Być może zaskakująco, wieprzowina to kolejne mięso, które jest bogate w cholesterol i generalnie powinno być unikane.
Wybierając codzienne źródła białka, najlepiej stawiać na produkty o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczu, takie jak kurczak, indyk, królik, ryby, owoce morza lub tofu. Te produkty dostarczają taką samą ilość białka, jaką znajdziesz w porcji schabowego lub żeberek, ale będą znacznie zdrowsze dla twojego serca.

Mięso przetworzone: boczek, kiełbasy, parówki, i pasztety

Mimo że są niezwykle smaczne, boczek i inne przetworzone mięso, w tym parówki, pasztety i wędliny, również powinny być ograniczane w diecie dla dobra serca. Niestety, podobnie jak czerwone mięso, boczek i wędliny zawierają dużo nasyconych tłuszczów, a ponadto cechuje je wysoka zawartość sodu, która bezpośrednio wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego. Choć dorzucenie odrobiny boczku do smaku, np. do jajecznicy, nie jest od razu najgorszym grzechem, to o wiele lepiej jest nauczyć się cieszyć posiłkami bez niego.

Potrawy smażone

Wszyscy kochają frytki, chipsy, nuggetsy i inne potrawy smażone, ale sięgając po nie, miej świadomość, że potrawy te zawierają ogromne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. Odpowiadają one za podnoszenie poziomu cholesterolu LDL (złego), jednocześnie obniżając poziom cholesterolu HDL (dobrego), przez co znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i wystąpienia udaru mózgu. Ponadto smażone potrawy i fast foody zwykle są bardzo słone, co stanowi kolejne ryzyko dla zdrowia serca. Aby zaspokoić ochotę na coś pysznego, spróbuj pieczonych lub grillowanych wersji ulubionych przekąsek.

Napoje słodzone 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile cukru spożywa każdego dnia. Jest on w twojej kawie, płatkach śniadaniowych, jogurcie, soku, sosach, napojach energetycznych i wielu innych produktach, które regularnie spożywasz. Cukier przyczynia się do przyrostu masy ciała, co wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i, jeśli utrzymuje się dłużej, otyłością. Każde z tych schorzeń jest bezpośrednio związane z chorobami serca. Zamiast słodzonych napojów, spróbuj owocowej herbaty na zimno z lodem i cytryną, lub kup wersję napoju bez cukru.

Produkty mleczne pełnotłuste

Choć bez wątpienia mleko zawiera cenny dla organizmu wapń i białko, na pełnotłuste mleko należy uważać - pite w nadmiarze może działać niekorzystnie dla twojego serca. Pełnotłuste mleko cechuje wysoka zawartość tłuszczu oraz cukru mlecznego - popijając więć kilka razy dziennie z pozoru niewinne latte, nieświadomie podnosisz poziom cholesterolu i glukozy we krwi, pośrednio obciążając też serce. Kawę pij więc czarną i bez cukru, a zamiast pełnotłustego mleka, wybieraj opcje o niższej zawartości tłuszczu lub sięgaj po alternatywy roślinne, takie jak mleko owsiane lub migdałowe, które oferują tę samą kremową konsystencję co zwykłe mleko, ale bez szkodliwego tłuszczu.

Co jeść dla zdrowia serca? Dobra piątka dla serca

Widząc powyższą listę produktów niekorzystnych dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, myślisz pewnie - to już nic nie można jeść. Nie prawda. Jest całe mnóstwo łatwodostępnych produktów, na których skorzystają serce, mózg, naczynia krwionośne i przy okazji sylwetka. Oto dobra piątka:

1. Chude białko: jaja, jogurty i fermentowane produkty mleczne, twaróg, mięso drobiowe, królik, ryby, strączki

2. Pełne ziarno, źródło m.in. witamin z grupy B: gruboziarniste kasze, brązowy ryż i makaron, chleb razowy

3. Dobre tłuszcze, produkty bogate w kwasy omega-3: awokado, nasiona chia, oliwa z oliwek, orzechy i nasiona 

4. Zielone warzywa liściaste - źrodła błonnika i witamin: brokuły, brukselka, rukola, rukiew wodna, szpinak, jarmuż

5. Ciemne owoce - źrodła antyoksydantów: aronia, jagody, borówki, maliny, truskawki, czereśnie, jagody goji, żurawina, acerola

Źródło: Heart Disease Facts, Centers for Disease Control and Prevention

CZYTAJ TAKŻE:

Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie i przy okazji odchudza. Na czym polega?

Pomaga schudnąć i odtyka żyły z cholesterolu. Najlepszy zamiennik masła

Sprawiają, że witamina D wchłania się lepiej. To najlepsze połączenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | cholesterol dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL