Zmierz się ze smogiem

Smog spowija Polskę. Sprawdź, czy wiesz, jak się chronić

W Polsce smog stanowi poważne zagrożenie – występuje przez wiele miesięcy w roku i wpływa negatywnie na zdrowie nas wszystkich. Jak dużo wiesz na temat zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i metod chronienia się przed nimi? Zachęcamy do udziału w naszym quizie wiedzy na temat smogu. Czy uda ci się zdobyć komplet punktów? Powodzenia!

Prezentacja partnera

Czy jesteś w stanie ochronić się przed smogiem? Zdobądź komplet punktów

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i za ten stan odpowiadamy my sami. Dlaczego? Ponieważ główną przyczyną smogu są zanieczyszczenia, które wydostają się z kominów naszych domów (tzw. niska emisja). Z dymem do powietrza trafiają toksyczne substancje chemiczne, które wpływają na nasze zdrowie.

Czy wiesz, przed czym i jak powinieneś się chronić? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie przygotowanym z Edukacyjną Siecią Antysmogową!

ESA od lat realizuje program edukacyjny, który łączy troskę o czyste powietrze z rozwijaniem kompetencji cyfrowych zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych. Więcej o projekcie możesz dowiedzieć się na stronie internetowej.

Reklama

Przeczytaj poniższe porady - to najważniejsza wiedza w pigułce, która pomoże ci chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem:

  • Pamiętaj o sprawdzaniu stanu powietrza. Możesz to robić za pomocą danych w aplikacjach lub za pomocą stron internetowych, np. esa.nask.pl.
  • Jeżeli stan powietrza jest niepokojący, najlepiej nie wychodź z domu, zamknij okna i włącz oczyszczacz powietrza.
  • Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, pamiętaj o założeniu maski antysmogowej filtrem HEPA, połączonym z filtrem z węglem aktywnym. Jeśli nie masz maski lub nie powinieneś jej stosować - osłoń w miarę możliwości twarz i staraj się jak najmniej rozmawiać. Jeśli mimo to odczuwasz podrażnienie lub jakikolwiek dyskomfort, to po powrocie dokładnie przemyj oczy, oczyść nos i przepłucz gardło.
  • Jeżeli w swoim domu masz piec, upewnij się, że spełnia on odpowiednie standardy. Jeśli nie, to sprawdź, czy twoja gmina prowadzi program wsparcia finansowego na jego wymianę.
  • Regularnie kontroluj stan techniczny auta i wymieniaj filtr kabinowy. A jeśli twój samochód to diesel - nigdy nie daj się namówić na usunięcie filtra DPF (filtra cząstek stałych). Pamiętaj, że takie działanie jest nielegalne!

Dowiedz się więcej i przekaż wiedzę dalej: https://esa.nask.pl/podstawowa-wiedza.

ABC smogu: czym jest, skąd się bierze i jakie są jego rodzaje?

Dofinansowano z Funduszy Europejskich 3.4 POPC "Wykorzystanie technologii cyfrowych dla podniesienia kompetencji społeczeństwa w walce ze SMOGiem w Polsce" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK-PIB w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Materiał informacyjno-promocyjny Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Prezentacja partnera

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL