Skierowanie na wizytę nie jest potrzebne. Do tych specjalistów możesz zapisać się od razu
Dzięki skierowaniom pacjenci mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które finansowane są ze środków publicznych. Są jednak sytuacje, kiedy brakuje czasu na uzyskanie skierowanie, a wizyta u lekarza to pilna potrzeba. Sprawdzamy, które grupy pacjentów mogą liczyć na pomoc bez wymaganego dokumentu. Czy są specjaliści, którzy przyjmą cię bez skierowania?
Skierowanie to dokument, który jest wymagany m.in. przy dostępie do badań diagnostycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego. Są jednak przypadki, kiedy nie jest ono wymagane. Z jakich świadczeń może skorzystać pacjent, który nie posiada skierowania?
Leczenie w poradni specjalistycznej bez skierowania jest możliwe dla kilku grup pacjentów. Zaliczają się do nich:
- chorzy na gruźlicę,
- osoby zakażone wirusem HIV,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- osoby represjonowane,
- kombatanci,
- niewidome cywilne ofiary działań wojennych,
- weterani, w zakresie leczenia urazów oraz chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Na skorzystanie ze świadczeń bez skierowania mają również szansę osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Skierowania nie potrzebują w zakresie leczenia odwykowego osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych. Osoby współuzależnione mogą skorzystać z opieki medycznej w zakresie leczenia współuzależnienia.
Dzieci i młodzież mogą natomiast skorzystać bez skierowania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych.
Każdy pacjent może również bez skierowania skorzystać z pomocy grupy lekarzy specjalistów, do których należą:
- psychiatrzy,
- ginekolodzy i położnicy,
- onkolodzy,
- wenerolodzy,
- dentyści.
Pacjent ma również pełną dowolność w wyborze placówki, w której będzie się leczyć. Może ona znajdować się poza miejscowością zamieszkania.
Pacjent nie potrzebuje również skierowania w sytuacjach nagłych, kiedy trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wówczas, po wstępnej ocenie stanu pacjenta, lekarz dyżurujący wdraża odpowiednią diagnostykę i leczenie, wystawiając odpowiednie zlecenie wewnątrz oddziału. Trafiając do SOR pacjent natomiast nie może zrealizować innych badań, na które np. posiada wystawione zlecenie lekarskie i chce je zrobić "przy okazji" pobytu na SOR.
Źródło: nfz.gov.pl, pacjent.gov.pl
Zobacz także:
Aby dożyć 90., kobiety po 60. roku życia powinny utrzymywać stałą wagę
Budzisz się i od razu pijesz kawę? Lekarze to odradzają
Malaria uderza w USA? Lekarze analizują pierwsze od 20 lat przypadki