Co to są mioklonie i jak się je leczy?

Mioklonie to skurczowe, nagłe ruchy niektórych mięśni. Mogą być jednym z objawów jakiejś jednostki chorobowej. Skurcze są mimowolne i dość krótkie, mogą dotyczyć pojedynczych części ciała lub całych grup mięśniowych.

Co to są mioklonie?

Mioklonie to rodzaj niekontrolowanego skurczu mięśni, który może manifestować się w postaci gwałtownego, krótkotrwałego, mimowolnego i szybkiego skurczu lub szarpnięcia mięśni. Mogą wystąpić w różnych częściach ciała, takich jak twarz, ręce, nogi czy tors, a także w mięśniach międzyżuchwowych (mioklonie międzyżuchwowe) lub w innych obszarach ciała. Mioklonie mogą mieć różne przyczyny i występować jako odruchy fizjologiczne, które są częścią normalnego zachowania ludzi, lub jako objaw różnych zaburzeń neurologicznych.

Wyróżnić można również fizjologiczne mioklonie występujące podczas snu oraz czkawkę.

Reklama

Co mogą oznaczać mioklonie?

Mioklonie mogą stanowić objaw chorobowy i dlatego ważna jest pod tym względem szczegółowa diagnostyka. Lekarz na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz dodatkowych badań (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) potwierdzi bądź wykluczy konkretne choroby.

Inaczej traktowane mogą być mioklonie sporadyczne, a inaczej regularne. Ważne jest przy ustalaniu diagnozy uwzględnienie u pacjenta wszelkich innych niepokojących objawów.

Przyczyny występowania mioklonii


  • rozwijająca się padaczka
  • inne choroby ośrodkowego układu nerwowego (zespół otępienny)
  • hipoksja
  • uraz mechaniczny głowy
  • inne uszkodzenia mózgu
  • choroby metaboliczne
  • zaburzenia emocjonalne
  • działania niektórych leków.

Mioklonie - sposoby leczenia

Po diagnostyce można rozpocząć leczenie zależne od ustalenia przyczyn ich występowania. Najczęściej podawane są leki przeciwdrgawkowe (kwas walproinowy, ewetyracetamu, prymidon) i uspokajające (Clonazepam). 

Niestety tego typu leczenie przynosi często wiele skutków ubocznych. W niektórych przypadkach pomocna może się stać terapia za pomocą toksyny botulinowej (botoxu). Jest skuteczna szczególnie przy skurczach występujących tylko w określonych partiach mięśni.

CZYTAJ TAKŻE:

Dr Jolanta Wąsowska: Kobiety uważają, że to ich nie dotyczy. Wstyd i strach biorą górę

U 7-latki zdiagnozowano raka piersi. To najmłodsza pacjentka z tym nowotworem

Rak piersi. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięśnie | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL