U 7-latki zdiagnozowano raka piersi. To najmłodsza pacjentka z tym nowotworem

Dziewczynka z Chile uważana jest za najmłodszą pacjentkę, u której przeprowadzono operację usunięcia raka piersi. Do wykrycia zmiany doszło przypadkiem, a dziewczynka aktualnie czeka na wyniki badań histopatologicznych i ewentualne dalsze leczenie.

Zmiana w piersi dziewczynki wykryta przypadkiem

Historię młodej pacjentki z Chile opisuje brytyjski "The Mirror". Zmiana w piersi została wykryta przypadkiem przez jej mamę, gdy dziewczynka miała zaledwie pięć lat. W trakcie kąpieli i nakładania kremu kobieta wyczuła pod palcami guzek, znajdujący się tuż pod brodawką córki.

Matka udała się z córką do lekarza, który potwierdził, że zmiana nie jest typowa i pozostawiona sama sobie zacznie się powiększać. Rodzina zdecydowała się na wdrożenie leczenia dziewczynki, jednak jej mama mówi, że nikt nie ostrzegł jej z czym wiąże się leczenie guza.

Reklama

- Lekarz nigdy mi nie powiedział, z czym wiąże się jego usunięcie. Teraz moja córka jest okaleczona i muszę z tym żyć - powiedziała kobieta.

Dziewczynka przeszła mastektomię, czyli całkowite usunięcie piersi. Dziewczynka z uwagi na swój wiek nie jest do końca świadoma z czym wiąże się operacja, jaką przeszła i jak wpłynie na jej wygląd w przyszłości.

- Jedyną rzeczą, o której mi wspomina, kiedy zabieram ją do onkologa, jest to, że nie chce być łysa. Poza tym nie rozumie, że straciła pierś - powiedziała matka dziewczynki.

Przypadek wymagający specjalistów

Lekarze byli zaskoczeni diagnozą u tak młodej pacjentki, bowiem nigdy wcześniej nie spotkali się z rakiem piersi u dziecka. Oprócz operacji wykonano również serię badań, które mają potwierdzić czy u dziecka doszło do przerzutów. Dziewczynka celem dalszego leczenia ma trafić do ośrodka w Barcelonie, gdzie znajdują się lekarze specjalizujący się w leczeniu nowotworów u dzieci.

Rak piersi u coraz młodszych kobiet

Rak piersi u młodych kobiet, czyli do 35. roku życia, ma często bardzo agresywny przebieg w porównaniu do choroby u starszych kobiet. Szacuje się, że około 7 proc. wszystkich przypadków raka piersi dotyczy młodych osób i wciąż obserwuje się trend zwiększenia zapadalności w tej grupie wiekowej.

Niestety, to właśnie w grupie młodych kobiet wykrywalność raka piersi jest stosunkowo późna, bowiem badania przesiewowe dotyczą kobiet po 50. roku życia. Ponadto kobiety młode, wyczuwające zmiany w piersiach, nie wiążą ich z możliwością zachorowania na raka, stąd opóźnienie diagnozy i leczenia, a tym samym większe ryzyko jego niepowodzenia.

Leczenie młodych pacjentek jest podobne do tego, jakie obowiązuje w przypadku kobiet starszych, a jedyne różnice opierają się o wdrożenie odpowiedniej hormonoterapii.

Objawy raka piersi

Nie należy lekceważyć żadnych zmian w obrębie piersi, a za objawy sugerujące nowotwór, uznaje się:

  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
  • wyczuwalny guzek w piersi,
  • zmiana wyglądu brodawki sutkowej,
  • zmiany skórne na piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Aby możliwie szybko wykryć nowotwór piersi, niezbędne jest regularne przeprowadzanie samobadania. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.


CZYTAJ TAKŻE:

Usłyszała, że nie dożyje świąt. Zdiagnozowano u niej chłoniaka szarej strefy

21-latka spała po 14 godzin dziennie. Lekarze nie rozpoznali, że to rak

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak piersi | rak piersi leczenie | mastektomia | nowotwór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL