U 7-latki zdiagnozowano raka piersi. To najmłodsza pacjentka z tym nowotworem
Dziewczynka z Chile uważana jest za najmłodszą pacjentkę, u której przeprowadzono operację usunięcia raka piersi. Do wykrycia zmiany doszło przypadkiem, a dziewczynka aktualnie czeka na wyniki badań histopatologicznych i ewentualne dalsze leczenie.
Historię młodej pacjentki z Chile opisuje brytyjski "The Mirror". Zmiana w piersi została wykryta przypadkiem przez jej mamę, gdy dziewczynka miała zaledwie pięć lat. W trakcie kąpieli i nakładania kremu kobieta wyczuła pod palcami guzek, znajdujący się tuż pod brodawką córki.
Matka udała się z córką do lekarza, który potwierdził, że zmiana nie jest typowa i pozostawiona sama sobie zacznie się powiększać. Rodzina zdecydowała się na wdrożenie leczenia dziewczynki, jednak jej mama mówi, że nikt nie ostrzegł jej z czym wiąże się leczenie guza.
- Lekarz nigdy mi nie powiedział, z czym wiąże się jego usunięcie. Teraz moja córka jest okaleczona i muszę z tym żyć - powiedziała kobieta.
Dziewczynka przeszła mastektomię, czyli całkowite usunięcie piersi. Dziewczynka z uwagi na swój wiek nie jest do końca świadoma z czym wiąże się operacja, jaką przeszła i jak wpłynie na jej wygląd w przyszłości.
- Jedyną rzeczą, o której mi wspomina, kiedy zabieram ją do onkologa, jest to, że nie chce być łysa. Poza tym nie rozumie, że straciła pierś - powiedziała matka dziewczynki.
Lekarze byli zaskoczeni diagnozą u tak młodej pacjentki, bowiem nigdy wcześniej nie spotkali się z rakiem piersi u dziecka. Oprócz operacji wykonano również serię badań, które mają potwierdzić czy u dziecka doszło do przerzutów. Dziewczynka celem dalszego leczenia ma trafić do ośrodka w Barcelonie, gdzie znajdują się lekarze specjalizujący się w leczeniu nowotworów u dzieci.
Rak piersi u młodych kobiet, czyli do 35. roku życia, ma często bardzo agresywny przebieg w porównaniu do choroby u starszych kobiet. Szacuje się, że około 7 proc. wszystkich przypadków raka piersi dotyczy młodych osób i wciąż obserwuje się trend zwiększenia zapadalności w tej grupie wiekowej.
Niestety, to właśnie w grupie młodych kobiet wykrywalność raka piersi jest stosunkowo późna, bowiem badania przesiewowe dotyczą kobiet po 50. roku życia. Ponadto kobiety młode, wyczuwające zmiany w piersiach, nie wiążą ich z możliwością zachorowania na raka, stąd opóźnienie diagnozy i leczenia, a tym samym większe ryzyko jego niepowodzenia.
Leczenie młodych pacjentek jest podobne do tego, jakie obowiązuje w przypadku kobiet starszych, a jedyne różnice opierają się o wdrożenie odpowiedniej hormonoterapii.
Nie należy lekceważyć żadnych zmian w obrębie piersi, a za objawy sugerujące nowotwór, uznaje się:
- zmianę kształtu lub wielkości piersi,
- wyczuwalny guzek w piersi,
- zmiana wyglądu brodawki sutkowej,
- zmiany skórne na piersi,
- powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.
Aby możliwie szybko wykryć nowotwór piersi, niezbędne jest regularne przeprowadzanie samobadania. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
CZYTAJ TAKŻE:
Usłyszała, że nie dożyje świąt. Zdiagnozowano u niej chłoniaka szarej strefy
21-latka spała po 14 godzin dziennie. Lekarze nie rozpoznali, że to rak