21-latka spała po 14 godzin dziennie. Lekarze nie rozpoznali, że to rak

Chroniczne zmęczenie, osłabienie i senność u zdrowej, młodej osoby powinny zawsze skłonić do wizyty u lekarza i pogłębionych badań diagnostycznych. Może się bowiem okazać, jak miało to miejsce u młodej Brytyjki, że to nie lenistwo, ani spadek formy, ale objaw poważnej choroby. Courtney Nettleton spała nawet po 14 godzin dziennie, jej podstawowe wyniki były w normie, więc lekarze podejrzewali, że kobieta symuluje. Do momentu, aż odkryli nowotwór.

Spała po 14 godzin na dobę. Chroniczna senność może zdradzać chorobę

Dramat 21-letniej Brytyjki zaczął się rok temu, gdy zauważyła, że jest ciągle zmęczona. Courtney Nettleton nie była w stanie normalnie funkcjonować, zaczęła coraz więcej spać - spała nawet 14 godzin na dobę. Gdy objawy się nasiliły, zgłosiła się do przychodni, na podstawowe badania diagnostyczne, chciała dowiedzieć się, co się dzieje się z jej organizmem. 

Wyniki okazy się być w normie, lekarze uznali więc, że kobieta jest po prostu... leniwa. Doradzali żeby wzięła się za siebie i zmieniła codzienne nawyki, by pokonać to, jak nazywali jej dolegliwość, "nastoletnie lenistwo"

Reklama

Jednak pacjentka czuła się coraz gorzej, poszukiwanie diagnozy było frustrująco bezskuteczne. Aż w końcu w styczniu tego roku znajomi z pracy zauważyli na jej szyi wypukłość. Badanie potwierdziło, że to właśnie rosnący guz był przyczyną jej niekontrolowanej senności. Diagnoza była szokiem - to rak tarczycy. 

Nowotwór tarczycy, choć zaliczany jest do rzadkich nowotwór, obecnie diagnozowany jest coraz częściej. Dotyka prawie trzy razy częściej kobiet niż mężczyzn. Rak ten upodobał spocie głównie osoby młode, po trzydziestym roku życia. Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 1,5-1,8 tys. nowych przypadków nowotworów tarczycy.

Diagnoza: Nowotwór tarczycy. Jakie objawy o nim świadczą?

Senność, osłabienie i guzki na szyi to niejedyne objawy nowotworu tarczycy. Zaalarmować powinno już samo powiększenie obwodu szyi. Jakie jeszcze symptomy mogą zdradzać raka tego gruczołu? To często z pozoru niewinne dolegliwości, chrypa, drapanie w gardle czy ból szyi. 

Lampkę alarmową powinny zapalić także problemy hormonalne, takie jak towarzyszą niedoczynności tarczy, bo zaatakowany przez guza gruczoł, po prostu zaczyna słabiej funkcjonować. Jeśli więc zauważysz u siebie: nagły wzrost wagi, zachwianie łaknienia, wypadanie włosów, problemy skórne, ciągłe uczucie zimna, zwłaszcza w kończynach, oraz wspomnianą już senność, być może masz problem z hormonami tarczycy. Wówczas koniecznym badaniem jest obrazowe sprawdzenie, czy na tarczycy nie rozwija się nowotwór. USG tarczycy powinno się wykonywać także profilaktycznie, co najmniej raz na kilka lat. 

Usunięcie tarczycy i co dalej?

Courtney wciąż nie wie, czy uda jej się przeżyć. Jej nowotwór rozwijał się na tyle szybko, że konieczna była tyreoidektomia, czyli całkowite usunięcie gruczołu tarczycy, ale na tym nie koniec leczenia. 

Historię młodej kobiety opisał dziennik "The Sun". O swoich doświadczeniach pisze także w mediach społecznościowych, namawiając innych do badań i prosząc o modlitwę. 

Rokowania raka tarczycy zależą od typu nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania. Z reguły są dobre, ale im wcześniej rak ten zostanie wykryty, tym większa szansa na przeżycie chorego. Courtney długo poszukiwała prawidłowej diagnozy, dlatego wciąż niepewna jest jej przyszłość. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Wzdęcia, brak apetytu, biegunka, nudności. To objawy raka

Endokrynolog o zaburzeniach pracy tarczycy. Skąd tyle przypadków hashimoto?

Cztery rzeczy, które możesz zrobić dla swojej tarczycy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak tarczycy | nadmierna senność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL