Zaskakujące, co lekarze będą wystawiać na receptę. Ma pomóc na stres, serce i cukrzycę

Ruch to zdrowie, a jak alarmuje Ministerstwo Zdrowia, 63,6 proc. Polaków w wieku 20 lat lub więcej nie podejmuje aktywności fizycznej w żadnej formie. W reakcji na niepokojące trendy resort proponuje "Receptę na Ruch". W programie upowszechniającym aktywność fizyczną i odpowiednie odżywianie, pod opieką fizjoterapeutów oraz dietetyków, ma wziąć udział 15 tys. osób. Oto szczegóły.

Ruch i jego wpływ na zdrowie

Aktywność fizyczna przynosi istotne korzyści dla zdrowia. Z badań wynika, że regularnie podejmowana: kształtuje odporność i wydolność organizmu, pomaga kontrolować wagę, wzmacnia kości i mięśnie, stymuluje układ nerwowy i łagodzi stany nerwicowe, zaburzenia snu, objawy depresji i lęku, jest sposobem na zredukowanie i kontrolę stresu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2 i przedwczesnej śmierci, poprawia zdolność wykonywania codziennych czynności, uczenie się, a także ogólne samopoczucie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że "gdyby ludność świata była aktywniejsza, możliwe byłoby uniknięcie od czterech do pięciu milionów zgonów rocznie".

Reklama

Jak podkreślają eksperci, każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, a im jej więcej, tym lepiej. Niestety, jak podaje resort zdrowia, ponad połowa Polaków (63,6 proc.) w wieku 20 lat lub więcej nie podejmuje aktywności fizycznej w żadnej formie.

Tymczasem według WHO osoby w wieku od 18 do 64 lat powinny wykonywać aktywność fizyczną przez 150-300 minut tygodniowo, o umiarkowanej intensywności, lub 75-150 minut o dużej intensywności, lub równoważne połączenie umiarkowanej i intensywnej aktywności przez cały tydzień.

"Recepta na Ruch" - nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na niezahamowany dotychczas wzrost nadwagi i otyłości wśród Polaków, zbyt niski poziom aktywności fizycznej, niewłaściwe jej spersonalizowanie, a także spadek aktywności na skutek pandemii COVID-19, i proponuje program pilotażowy "Recepta na Ruch".

"Celem programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, w przypadku których jest zalecana aktywność fizyczna, uzupełnioną o realizację indywidualnych programów treningowych i żywieniowych dostosowanych do możliwości i potrzeb świadczeniobiorcy" - wskazano.

Cele szczegółowe zostały określone następująco:

  • upowszechnianie w społeczeństwie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb;
  • upowszechnianie w społeczeństwie odżywiania dostosowanego do indywidualnych potrzeb;
  • umożliwienie beneficjentom programu pilotażowego dostępu do profesjonalnej opieki fizjoterapeutycznej i dietetycznej.

Programem pilotażowym ma zostać objętych maksymalnie 15 tys. pacjentów z całej Polski, którzy ukończyli 25. rok życia i spełniają określone kryteria. Te kryteria to m.in. posiadanie przez świadczeniobiorcę dostępu do aplikacji mojeIKP czy posiadanie sprawności fizycznej umożliwiającej samodzielny czynny udział w treningu.

"Recepta na Ruch" - kto wystawi skierowanie?

"'Recepta na Ruch' to przede wszystkim zalecenia dotyczące określonego poziomu aktywności fizycznej wraz z odesłaniem do konkretnych treningów ruchowych przygotowywanych przez specjalistów w dziedzinie aktywności fizycznej, z możliwością ich rozszerzenia o inne działania świadczeniobiorcy, z wykorzystaniem rozwiązań udostępnionych w aplikacji mojeIKP" - wyjaśniono. Udział w programie ma być poprzedzony oceną dotychczasowego poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia i aktualnych możliwości pacjentów.

Program będzie obejmował dwa moduły. Pierwszy to treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę, drugi to praca własna pacjenta, dla której narzędziem jest aplikacja IKP. Pacjent będzie miał dostęp do przygotowanych dla niego zaleceń żywieniowych, a także treści dotyczących aktywności fizycznej. Przewidziane są też konsultacje ze specjalistami. Postęp będzie monitorowany, zarówno przez fizjoterapeutę, jak i aplikację. Zalecenia dla pacjenta mogą się zmieniać w trakcie trwania programu.

Lekarz POZ, pielęgniarka POZ lub położna POZ mają obowiązek poinformować pacjenta, który spełnia kryteria kwalifikacyjne, o możliwości wzięcia udziału w programie "Recepta na Ruch", i wystawia skierowanie. To samo dotyczy lekarzy specjalistów, a także fizjoterapeutów.  

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu został skierowany do konsultacji publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nawet kilkaset złotych oszczędności na jednym badaniu. Sprawdź, co ci przysługuje

Przychodzi kobieta do lekarza, a tam... Historie z gabinetów. "Chyba już dosyć tego seksu"

Naukowcy: "Wybuchy" aktywności wydłużają życie

Źródła: 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: aktywność fizyczna a zdrowie | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL