Orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność. Kiedy? Nie wszystkie naraz
Koniec pandemii oznacza zmianę przepisów, dotyczących orzeczeń o niepełnosprawności. Nie tylko nie będą one automatycznie przedłużane, ale część z nich straci ważność. Będzie się to odbywało stopniowo, ale warto sprawdzić, kogo dotyczy i kiedy jakim grupom skończy się ważność orzeczeń o niepełnosprawności.
Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydawane są na określony czas. Po jego upływie należy je przedłużyć, bo stracą ważność. W czasie pandemii orzeczenia były przedłużane automatycznie, teraz jednak się to zmieni. Stan pandemii i zagrożenia epidemiologicznego kończy się 1 lipca 2023. Nie znaczy to jednak, że wszystkie orzeczenia o niepełnosprawności stracą wtedy ważność. Będzie się to działo stopniowo, w następujący sposób:
- ważność orzeczeń osób, która upłynęłaby do dnia 31 grudnia 2020, zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023;
- ważność orzeczeń osób, która upłynęłaby w okresie od 1 stycznia 2021 do dnia 31 grudnia 2021, zachowuje ważność do 31 marca 2024;
- ważność orzeczeń osób, która upłynęłaby w okresie od 1 stycznia 2022, zachowuje ważność do 30 września 2024.
Chodzi o to, że system mógłby nie wytrzymać sytuacji, w której wraz z końcem pandemii, wszystkie osoby niepełnosprawne chciałyby jednocześnie przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności. Już teraz kolejki są bardzo długie, a teoretycznie na wydanie orzeczenia od czasu zgłoszenia powinien minąć jeden, a w uzasadnionych przypadkach 2 miesiące.
Osoba niepełnosprawna, która chce przedłużyć orzeczenie o niepełnosprawności, musi złożyć odpowiedni wniosek. Należy go złożyć w odpowiednim powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności nie później niż 30 dni przed końcem ważności aktualnego orzeczenia. Wnioski pobiera się we właściwym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, niektóre zespoły udostępniają wzór online. Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. Jego wzór ma zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, trzeba go pobrać i udać się do lekarza, który je wypełni;
- dokumenty potwierdzające stan zdrowia i inne dokumenty, które mogą wpływać na orzeczenie: karty szpitalne, karty leczenia, opinie psychologiczne.
Na podstawie wniosku w ciągu miesiąca osoba wnioskująca powinna dostać informację o terminie posiedzenia komisji, na który powinna się stawić. Orzeczenie o niepełnosprawności będzie wydane w terminie 14 dni od posiedzenia komisji. Osoby, których stan zdrowia ze względu na niepełnosprawność nie pozwala na osobiste stawienie się na komisję, do dokumentacji dołączają kartę oceny stanu pacjenta wg. zmodyfikowanej skali Barthel, wypełnioną przez lekarza.
Czytaj też: Zaskakujące, co lekarze będą wydawali na receptę. Ma pomóc na stres, serce i cukrzycę
Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności komisja wydaje na określony czas, lub na stałe. Wszystko zależy od indywidualnych przypadków. Komisja ocenia, czy stan osoby niepełnosprawnej może się poprawić, czy też nie i w jakim czasie mogłoby to nastąpić. W większości przypadków orzeczenie wydawane jest na czas określony - rok, dwa lata lub pięć lat. Warto pamiętać, na jaki okres orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane i kiedy kończy się jego ważność.
Zmiany dotyczą tylko orzeczeń, które były wydane terminowo. Orzeczenia wydane bez daty końcowej nie ulegają zmianie, a pacjenci nie muszą ponownie składać dokumentów ani stawiać się na komisji lekarskiej.
Ponieważ orzeczenia o niepełnosprawności w większości przypadków wydawane są na czas określony, warto wiedzieć, do kiedy mają ważność. Wraz z jej końcem kończą się bowiem wypłaty rent i inne przywileje przewidziane dla osób niepełnosprawnych. Chodzi tu o zniżki w komunikacji i w aptekach czy możliwość parkowania w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności widnieje na samym orzeczeniu. Znajduje się ona na samej górze, zaraz pod danymi osobowymi, w rubryce "orzeczenie wydaje się do..." i tu następuje data. Wniosek o przedłużenie orzeczenia trzeba złożyć 30 dni przed upływem tej daty. W przypadku zagubienia orzeczenia o niepełnosprawności, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie jego duplikatu. Dokument taki wyda odpowiedni dla miejsca zamieszkania zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Czytaj też:
Boreliozę można dostrzec w oczach. Nie przegap objawów
Połącz z wodą, najlepiej nawodnisz organizm. Szybko odczujesz efekty
Te osoby muszą omijać wątróbkę z daleka. Sprawdź, czy się do nich nie zaliczasz