Zwolnienie lekarskie na chore dziecko i opiekę nad członkiem rodziny - zasady
Zwolnienie lekarskie można uzyskać zarówno na dziecko, jak i na innych członków rodziny, np. rodziców, rodzeństwo, żonę czy męża. W jakich sytuacjach wystawiane jest zwolnienie, ile jest płatne i jak długo można na nim przebywać? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko przysługuje każdemu ubezpieczonemu rodzicowi - zarówno matce, jak i ojcu. Mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Zwolnienie lekarskie dotyczy własnego dziecka, przysposobionego, przyjętego na wychowanie oraz dziecka małżonka. Należy pamiętać jednak, że rodzice nie mogą skorzystać z tej możliwości jednocześnie. Zwolnienie na dziecko dotyczy tylko jednego z rodziców. Od tej zasady istnieje jednak pewien wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której jedno dziecko choruje w domu, a inne przebywa na leczeniu w szpitalu. W takim wypadku niemożliwe jest sprawowanie jednoczesnej opieki nad dwojgiem dzieci.
Głównym wskazaniem do zwolnienia lekarskiego na dziecko jest oczywiście choroba dziecka. Nie jest to jednak jedyna sytuacja. W przypadku rodziców dzieci do ósmego roku życia zasiłek opiekuńczy wypłacany jest również w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, podejrzenia choroby zakaźnej, choroby niani, z która podpisano odpowiednią umowę, lub choroby innego opiekuna. Zwolnienie lekarskie przysługuje również rodzicom dzieci ze znaczną niepełnosprawnością lub koniecznością całodobowej opieki, które nie ukończyły 18. roku życia. Dotyczy to zarówno choroby dziecka, jak i choroby drugiego opiekuna.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, również za dni ustawowo wolne od pracy. Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko? Długość zasiłku opiekuńczego zależy od wieku dziecka. Niewykorzystane dni nie przechodzą na kolejny rok.
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko to:
- 60 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem do 14. roku życia;
- 14 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem powyżej 14. roku życia;
- 30 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością, które skończyło 14 lat, lecz nie ukończyło 18 lat.
Zwolnienie lekarskie przysługuje również na opiekę nad innymi członkami rodziny, np. rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, żoną czy mężem. Podobnie jak w przypadku zwolnienia na dziecko, dotyczy to osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W trakcie sprawowania opieki nad członkiem rodziny należy przebywać w tym samym gospodarstwie domowym co chory.
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad członkiem rodziny nie jest wystawiane osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy, chore, niesprawne fizycznie lub psychicznie, prowadzą gospodarstwo rolne lub odpoczywają po pracy na nocnej zmianie. To samo dotyczy osób, które nie są zobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje również w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym pozostaje inna osoba, która mogłaby sprawować opiekę nad chorym.
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad członkiem rodziny wynosi 14 dni w danym roku kalendarzowym. Co istotne, okres ten wlicza się do puli 60 dni, jaka przewidziana jest w danym roku na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Warto pamiętać również, że ustawowe 14 dni przewidziane jest na opiekę nad wszystkimi dorosłymi członkami rodziny. W przypadku wykorzystania całego zwolnienia, np. na opiekę nad rodzicem, niemożliwe jest uzyskanie kolejnych 14 dni na opiekę np. nad mężem czy żoną.
Zasiłek opiekuńczy wynikający ze zwolnienia lekarskiego na opiekę nad członkiem rodziny wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Podobnie jak w przypadku zwolnienia na dziecko, niewykorzystane dni nie przechodzą na kolejny rok.
CZYTAJ TAKŻE:
Kalkulator COVID-19. Sprawdź, jak przejdziesz chorobę