Tarczyca w ciąży. Gruczoł o wielkim znaczeniu dla matki i dziecka
Planując ciążę wiele kobiet wykonuje badania kontrolne, wprowadza radykalne zmiany do swojej diety, by jak najlepiej przygotować się do ważnej roli. Zdarza się, że wielomiesięczne starania o potomka nie przynoszą żadnego efektu, a przyczyną może być… tarczyca. Co narząd zlokalizowany w szyi ma wspólnego z układem rozrodczym kobiety? Na co należy zwrócić szczególną uwagę planując ciążę jak i będąc w niej?
Tarczyca jest największym gruczołem w organizmie człowieka zlokalizowanym w przednio-dolnej części szyi. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Hormony te są odpowiedzialne za gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie. Ich produkcja jest kontrolowana przez układ podwzgórze-przysadka. Wydzielanie hormonów wpływa ujemnie na wytwarzanie TSH (hormonu tyreotropowego), który jest produkowany przez przysadkę mózgową - działają zatem na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego.
Hormony tarczycy regulują metabolizm, wpływają na układ sercowo-naczyniowy oraz układ rozrodczy. Zaburzenia w ich wydzielaniu mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Hormony tarczycy mają wpływ na działanie estrogenu oraz progesteronu - żeńskich hormonów regulujących pracę narządów układu rozrodczego u kobiety. Jeśli dojdzie do zaburzeń w ich produkowaniu - tarczyca produkuje zbyt dużo, lub zbyt mało hormonów, początkowo pojawiają się problemy ze strony cyklu miesiączkowego. Kobieta może mieć nieregularne miesiączki, obniżony poziom libido oraz nieregularną owulację, która jest kluczowa w planowaniu ciąży.
U kobiet częściej występuje niedoczynność tarczycy, co oznacza, że produkuje ona niedostateczną ilość hormonów względem zapotrzebowania organizmu. Kluczowe w planowaniu ciąży jest oznaczenie poziomu TSH, którego prawidłowa wartość dla kobiety w wieku rozrodczym wynosi poniżej 2,5 mU/l. Jeśli kobieta stara się o dziecko dobrze, by poziom ten utrzymywał się w dolnej granicy na poziomie 2 mU/l. Odchylenia od normy wartości TSH utrudniają zajście w ciążę i mogą wymagać wdrożenia leczenia, by zwiększyć szansę na zapłodnienie.
Im wyższa produkcja TSH w ciąży, tym większe ryzyko poronienia u ciężarnej. Kobiety z niedoczynnością tarczycy narażone są na wiele powikłań okołoporodowych:
- poród przedwczesny,
- stan przedrzucawkowy,
- rzucawka,
- odklejenie łożyska,
- nadciśnienie tętnicze u matki.
W okolicy 13 tygodnia ciąży tarczyca u dziecka rozpoczyna samodzielną produkcję hormonów, jednak przez całe życie płodowe dziecko korzysta z hormonów matki. Ich niedobór może w konsekwencji prowadzić u dziecka do:
- zaburzeń oddechu,
- niskiej masy urodzeniowej,
- niedoczynności tarczycy.
Objawy, diagnostyka, badania i leczenie. Zobacz nasz RAPORT: Wszystko o chorobach tarczycy i hashimoto
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczna choroba polegająca na przewlekłym zapaleniu gruczołu tarczycy. Stan zapalny jest wywołany atakowaniem własnych komórek odpornościowych, przez co tarczyca produkuje niedostateczną ilość hormonów.
W przypadku potwierdzenia diagnozy choroby Hashimoto w ciąży, ciężarna powinna być pod opieką endokrynologa oraz przyjmować lewotyroksynę - syntetyczny hormon tarczycy, który pozwoli na wyregulowanie poziomów tarczycowych, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań u płodu.
Oznaczanie poziomu hormonów tarczycowych powinno być dokonywane przez kobietę regularnie. Obowiązkowo należy wykonać badanie jeszcze przed planowaniem ciąży, by wykluczyć ewentualne zaburzenia w czynności tarczycy. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normy, od razu istnieje możliwość wprowadzenia odpowiedniej farmakoterapii tak, by wyregulować pracę tarczycy oraz poziom hormonów.
Prowadzenie ciąży z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy jest oczywiście możliwe, a ciężarna powinna być pod stałą opieką specjalisty endokrynologa.
W trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, towarzyszące niedoczynności tarczycy objawy często mylone są z objawami samej ciąży. Kobieta, sądząc, że jej samopoczucie jest wywołane stanem w jakim się znajduje, może nie być świadoma, że problemem jest właśnie tarczyca. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:
- problemy z koncentracją,
- nadmierna senność w ciągu dnia,
- wypadanie włosów,
- obrzęki,
- szybki wzrost masy ciała.
Prawidłowa wartość TSH w trakcie całej ciąży powinna wynosić:
- I trymestr:od 0,1 do 2,5 mIU/l
- II trymestr:od 0,1 do 3,0 mIU/l
- III trymestr:od 0,1 do 3,0 mIU/l
CZYTAJ TAKŻE: