Aleksytymia - przyczyny i objawy schorzenia
Aleksytymia powoduje, że osoba chora nie odczuwa emocji lub nie potrafi ich nazywać i na nie reagować. Ten stan pojawia się częściej u mężczyzn i prowadzi do problemów w związku.
To zaburzenie polega na niemożności odróżnienia emocji, które pojawiają się w przypadku pobudzenia po kofeinie czy też wysiłku, od tych, które wywołują inne osoby.
Aleksytymik analizuje dokładnie całe otoczenie i obawia się tego, że będzie odczuwał znowu emocje. W przypadku aleksytymii chory może rozmawiać o tym, co spowodowało u niego pobudzenie, jednak nie wie, dlaczego tak naprawdę ta zmiana pojawiła się w organizmie.
To schorzenie prowadzi do zubożenia świata emocjonalnego i przyjmowania wszystkiego na chłodno.
Aleksytymia nie jest chorobą psychiczną, jednak może towarzyszyć różnym nałogom i innym chorobom psychicznym jako jeden z objawów. Chory na to zaburzenie obwinia za swoje zachowanie innych ludzi, nie wiedząc, że się zdenerwował, co prowadzi do niskiej umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Aleksytymia pojawia się w dzieciństwie, w przypadku nadopiekuńczego traktowania lub surowego wychowywania dziecka. Pojawia się także u osób z uszkodzonym płatem czołowym. Jest ona częstsza u mężczyzn, którzy są zmuszani w dzieciństwie do duszenia w sobie negatywnych emocji.
Taka osoba może funkcjonować w społeczeństwie, jednak powinna wybrać pracę, która wymaga trzymania emocji na wodzy. W leczeniu aleksytymii wykorzystuje się psychoterapię, gdyż rozpoznawania uczuć można się nauczyć.