Torbiel nasienna - przyczyny, objawy, leczenie, wpływ na płodność

Torbiel nasienna to łagodna zmiana, która powstaje w najądrzu. Nie powinna wzbudzać niepokoju — jest łagodna i nie ulega zezłośliwieniu. W większości wypadków nie wymaga leczenia i po jakimś czasie wchłania się samoistnie i znika. Nie należy jednak jej bagatelizować. Każda zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Torbiel można bowiem łatwo pomylić z guzem nowotworowym. Zobaczcie, co jeszcze trzeba wiedzieć o torbieli nasiennej.

Torbiel nasienna — co to jest?

Torbiel nasienna — inaczej torbiel nasieniowa lub spermacotele, to zmiana, która pojawić się może u mężczyzn w każdym wieku. Jak pokazują jednak badania, najczęściej występuje u pacjentów między 40. a 60. rokiem życia. Torbiel nasienna powstaje w najądrzu. Wypełniona jest wydzieliną z najądrza oraz płynem zawierającym plemniki. Torbiel to łagodna zmiana, która nie ulega zezłośliwieniu. Zazwyczaj jest niewielka — mierzy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. U większości pacjentów spermacotele nie wymaga w leczenia i po jakimś czasie znika samoistnie. W przypadku znaczącego wpływu na komfort pacjenta można jednak rozważyć usunięcie torbieli.

Reklama

Torbiel nasienna — przyczyny

Jak do tej pory nie udało się określić bezpośredniej przyczyny torbieli nasiennej. Eksperci zwracają uwagę, że jedną z możliwych przyczyn torbieli mogą być częste urazy moszny i nawracające się infekcje jąder. Innymi przyczynami mogą być skurcz przewodzików odprowadzających nasienie i narażanie (zwłaszcza w okresie rozwoju płodowego) na dietylostilbestrol. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia torbieli nasiennej jest także podeszły wiek oraz zespół von Hippla i Lindau 

Torbiel nasienna — objawy

Tak jak zostało już napisane — torbiel nasienna zaliczana jest do łagodnych zmian i często nie daje żadnych objawów. O jej obecności wielu pacjentów o dowiaduje się podczas samobadania lub profilaktycznej wizyty u urologa. Nie oznacza to jednak, że torbielom nigdy nie towarzyszą objawy. Poniżej przedstawiamy dolegliwości, które powinny wzbudzić czujność u mężczyzn.

Możliwe objawy torbieli nasiennej to:

  • ból jądra,
  • opuchlizna,
  • zaczerwienienie skóry,
  • powiększenie moszny,
  • ciągniecie skóry,
  • uczucie ciężkości,
  • problemy z oddawaniem moczu.

Torbiel nasienna — leczenie

W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek zmiany należy zgłosić się do urologa, który wykona odpowiednie badania. W diagnostyce zazwyczaj stosuje się USG lub rezonans magnetyczny. Warto pamiętać o tym, aby nie bagatelizować żadnej zmiany. Torbiel może zostać pomylona z inną poważną chorobą, np. z guzem nowotworowym, dlatego w przypadku wyczucia zmiany, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Leczenie torbieli przede wszystkim zależy od wielkości zmiany i jej wpływu na komfort życia pacjenta. Tak jak zostało już napisane — w wielu przypadkach nie podejmuje się leczenia i torbiel nasienna po jakimś czasie znika samoistnie. Jeżeli jednak zmiana powoduje dyskomfort, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj stosuje się operację usunięcia torbieli.

Torbiel nasienna — torbiel a płodność

Kwestia płodności jest kluczowa zwłaszcza dla mężczyzn w młodym wieku, którzy w przyszłości planują potomstwo. Nie ma żadnych dowodów na to, aby nieleczona torbiel nasienna miała w jakikolwiek sposób wpływać na męską płodność. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku podjęcia leczenia operacyjnego. Podczas zabiegu usuwania torbieli nasiennej może bowiem dojść do uszkodzenia nasieniowodu czy najądrza, co w niektórych przypadkach powodować może niepłodność.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: torbiel | torbiele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL