Czy kołatanie serca jest groźne?

Trudno jest jednoznacznie zdefiniować kołatanie serca. Ta dolegliwość najczęściej jest określana mianem odczuwania bicia serca przez chorego, co jest powiązane z innymi objawami.

Choroba nie zawsze jest groźna dla pacjenta i może oznaczać jego nieprawidłową reakcję na różne czynniki.

Co powoduje kołatanie serca i jakie są objawy tej dolegliwości?

Tę dolegliwość może spowodować wysiłek, otyłość, spożycie gorącego pokarmu lub napoju zawierającego kofeinę, a także stres. Chory skarży się wtedy na ból głowy, jest blady i odczuwa niepokój. Kołatanie może być odczuwane także w miejscach oddalonych od serca, takich jak przełyk i gardło.

Poważnym objawem jest ból w klatce piersiowej, gwałtowne poty, niemiarowość pracy serca, wysoki puls, a także pojawienie się tego objawu w przypadku złego ogólnego stanu zdrowia.

Reklama

Jak monitoruje się kołatanie serca?

Przyczynę tego objawu można wykryć dzięki badaniu EKG, które jest poprzedzone wywiadem z chorym. Lekarz może zlecić także wykonanie badania echokardiografii lub badania holterowskiego. 

Dzięki wynikom tych badań lekarz sprawdzi, czy choroba jest spowodowana problemem z zastawkami, czy też ma przyczynę w naszych zachowaniach. 

Pacjent powinien samodzielnie zbadać, jak szybko pracuje jego serce podczas kołatania, za pomocą pomiaru pulsu.

Jak wyleczyć kołatanie serca?

Pacjent musi samodzielnie wykryć, kiedy najczęściej pojawia się ten objaw. Może się pojawić na przykład po wypiciu kawy lub herbaty, a w takim wypadku trzeba ograniczyć te napoje. 

Warto jest nauczyć się panowania nad stresem, dzięki czemu łatwiej zniesiemy codzienne nerwy. Jeśli problem jest nasilony, warto spróbować leczenia za pomocą ziołowych leków uspokajających. 

Kołatanie serca może pojawić się po wysiłku z powodu złej wydajności organizmu. W takim wypadku konieczne jest jej poprawienie przez ćwiczenia aerobowe, dostosowane do stanu naszego ciała.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | bicie serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL