Tych produktów lepiej nie mrozić. Zostanie z nich niesmaczna i niezdrowa papka
Mrożenie pomidorów i ogórków nie jest najlepszym pomysłem. W kontakcie z bardzo niską temperaturą, warzywa zawierające dużo wody stają się niesmaczne i wodniste. To jednak niejedyne produkty, których nie warto mrozić. Poniżej znajdziesz więcej przykładów.
Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie trwałości oraz, co ważne, zachowanie wartości odżywczej produktów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalna metoda. Istnieją pewne produkty, których nie wolno mrozić, ponieważ mogą stracić swój smak lub cenne właściwości zdrowotne. W szczególnych przypadkach mogą nawet zaszkodzić.
Dotyczy to np. ponownego mrożenia żywności, która już raz została zamrożona, a następnie odmrożona. Z tego powodu dużą ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku mrożenia ryb. Nadają się do tego jedynie te, które zakupione zostały jako świeże.
Czego jeszcze nie można mrozić? Oto pięć typów produktów, które nie powinny wylądować w zamrażarce.
Nie zaleca się mrożenia takich produktów jak m.in. jogurty, mleko, śmietana i miękkie sery, np. mozarella czy ricotta. Po zmrożeniu, tego typu produkty mogą się rozwarstwić i stracić konsystencje. To samo dotyczy serów żółtych, które w niskiej temperaturze mogą stać się miękkie.
W kontakcie z niską temperaturą, zawarta w warzywach i owocach woda zmienia się w niewielkie kryształki lodu, które powodować mogą rozrywanie błon komórkowych. Skutkuje to zmianą smaku oraz konsystencji warzyw i owoców, które są bardziej wodniste i mniej smaczne. Dotyczy to m.in. pomidorów, sałaty, ogórków, arbuza, pomarańczy, cytryn i winogron.
Zamrożone ziemniaki zmieniają swoją konsystencję. Stają się bardzo miękkie i suche. Do tego dochodzi nieprzyjemny ziemniaczany zapach. Podobnie zachowują się inne produkty skrobiowe, m.in. ryż i makaron.
Świeżo wyciskane soki, np. z pomarańczy lub grejpfrutów to produkty, które należy spożyć tuż po przygotowaniu. Nie nadają się do mrożenia, ponieważ podczas kontaktu z niską temperaturą może dojść do ich rozwarstwienia.
Niezalecanym produktem do mrożenia są także jajka. Ugotowane lub usmażone, po rozmrożeniu będą niesmaczne i gumowate. Z kolei surowym, podczas kontaktu z niską temperaturą, mogą pęknąć skorupki. Jedynym rozwiązaniem jest zamrożenie żółtka oraz białka oddzielnie, np. w dwóch zamykanych pojemniczkach.
CZYTAJ TAKŻE:
Odchudzasz się lub masz cukrzycę? Tak zastąpisz makaron, ziemniaki lub ryż