Jakie są objawy szkarlatyny?

Szkarlatyna jest jedną z częściej diagnozowanych chorób zakaźnych. Niegdyś była uważana za chorobę śmiertelną, ale nowoczesna medycyna umożliwia szybkie jej rozpoznanie, co pozwala uniknąć powikłań. Odpowiednio leczona jest więc niegroźna. Jakie są jej objawy i co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Szkarlatyna - co to za choroba?

Szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą zakaźną ogólnoustrojową, którą wywołuje zakażenie paciorkowcami z grupy A. Zarazić się można od bezobjawowego nosiciela S. pyogenes lub chorego na anginę czy płonicę drogą kropelkową, lub dotykając przedmiotów, z którymi miał kontakt. Najczęściej na szkarlatynę chorują dzieci między 3 a 8 rokiem życia, ale choroba dotyka również osób starszych, niezależnie od płci. Co ważne, zwykle nie występuje u niemowląt, a jej przypadki u maluchów należą do bardzo rzadkich. Występujące objawy są skutkiem obecnych w organizmie toksyn wydzielanych przez paciorkowce.

Reklama

Warto pamiętać, że szkarlatyna jest wysoce zakaźna, w związku z czym chorego warto izolować od kontaktów ze zdrowymi osobami, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń.

Jakie są objawy szkarlatyny?

Okres tzw. wylęgania się choroby wynosi zazwyczaj od 2 do 5 dni. Pierwszym objawem jest wysoka gorączka, która może sięgać nawet 40℃, dlatego mówi się o gwałtownym przebiegu płonicy. Na języku pojawia się biały nalot, który po kilku dniach, podobnie jak całe gardło, przybiera barwę malinową. Charakterystycznym, mimo że nie występującym od samego początku objawem jest wysypka. Na skórze pojawiają się drobne i szorstkie w dotyku plamki, najpierw w okolicy tułowia, ale z upływem dni rozprzestrzeniająca się na pozostałe części ciała. Po około drugiej dobie rumień pojawia się również na twarzy. Krostki przypominają w pierwszej fazie objawy uczulenia lub poparzenia słonecznego. Swędzą, a w miejscach, gdzie skóra jest cienka i delikatna, np. w pachwinach mogą pojawić się wybroczyny, określane w terminologii medycznej jako tzw. linie Pastii. Po około tygodniu od zakażenia, w miejscach dotkniętych wysypką, skóra zaczyna się charakterystycznie łuszczyć.

Objawami dodatkowymi, które związane są ze znacznie podniesioną temperaturą, mogą być:

  • biegunka,
  • wymioty. 

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci płonica może mieć gwałtowny przebieg. Jej pierwsze objawy mogą być mylone z anginą, ale szybka diagnostyka chroni przed powikłaniami.

Leczenie szkarlatyny

Leczenie szkarlatyny odbywa się za pomocą preparatów z penicyliną. Pełna kuracja powinna trwać około 10 dni, aby całkowicie wstrzymać wydzielanie przez bakterię szkodliwych toksyn. W terapii ważne jest przyjmowanie wskazanych dawek antybiotyku w wyznaczonych porach, bez dokonywania modyfikacji zaleceń lekarza. Przy ciężkim przebiegu lub wystąpieniu powikłań konieczne może okazać się leczenie szpitalne. W łagodzeniu uporczywych objawów stosuje się też leki przeciwgorączkowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Otwórz usta i dobrze się przyjrzyj. Po zębach i dziąsłach poznasz chorobę

Nalot na języku. O czym mogą świadczyć zmiany w jamie ustnej?

Wzięła kredyt na piękne zęby. Poleciała do Turcji i przeżyła horror

materiały promocyjne partnera

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szkarlatyna | choroby | choroba zakaźna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL