Na której ręce mierzyć ciśnienie? Taki pomiar jest już standardem

Na ręce dominującej, czy niedominujące? A może lepiej wykonać pomiar ciśnienia na lewej ręce, bo to „ta od strony serca”? Często zastanawiamy się czy to, na której ręce dokonamy pomiaru ciśnienia ma znaczenie i jeśli tak – to którą wybrać? Jak mierzone jest ciśnienie w gabinetach kardiologicznych i kiedy nie należy dokonywać pomiaru na konkretnej kończynie? Odpowiadamy.

Pomiar ciśnienia krwi - kiedy go wykonać?

Jeśli rozpoczynamy kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, potrzebujemy kilku pomiarów dla uzyskania pełnego obrazu, co do jego wartości. Zaleca się, by dziennie wykonać minimum dwa pomiary - rano, po przebudzeniu oraz wieczorem. Aby pomiary były miarodajne, należy wykonywać je zawsze o tej samej porze. Jeśli decydujemy się na pierwszy pomiar o godzinie 7:00, wówczas każdego kolejnego dnia powinniśmy wykonać go właśnie o tej godzinie.

Nie zaleca się dokonywania pomiaru w sytuacji stresowej lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym, ponieważ ciśnienie będzie wówczas fizjologicznie wyższe.

Reklama

Każdy wynik należy skrupulatnie zanotować, by móc monitorować wartości w zależności od dnia oraz godziny.

Na lewej czy prawej ręce?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że pomiaru ciśnienia należy dokonywać na ręce, która nie jest dominująca. Wynikało to z przeświadczenia, że ta ręka, którą posługujemy się na co dzień, jest stroną silniejszą i lepiej umięśnioną, a to z kolei może fałszować wynik pomiaru.

Innym przekonaniem było (i wciąż jest), że ciśnienie należy mierzyć zawsze na lewej ręce, bo to kończyna "bliższa sercu". Anatomicznie nie ma to żadnego uzasadnienia, a w praktyce pacjenci zazwyczaj i tak zakładają ciśnieniomierz na rękę, która nie jest dominująca. Wynika to z tego, że dominującą ręką po prostu obsługują ciśnieniomierz, nie ma to zatem żadnego medycznego uargumentowania.

Jak w takim razie prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

Mierzenie ciśnienia przez kardiologa - jak robią to specjaliści?

W gabinetach kardiologicznych i na specjalistycznych oddziałach szpitalnych zasada mierzenia ciśnienia tętniczego jest jedna - pomiaru zawsze dokonuje się na ręce zarówno lewej jak i prawej. Mierzenie ciśnienia tętniczego na obu rękach nie tylko pozwala ocenić ten podstawowy parametr, ale wiele mówi również o ewentualnych zmianach tętniczych.

Różnica ciśnień skurczowych na obu rękach nie powinna być wyższa, niż 10 mmHg. Jeśli na ręce prawej wartość wyniesie 130/90 mmHg, to na ręce lewej wartość ciśnienia skurczowego nie powinna przekroczyć 140.

Duże różnice ciśnienia na ręce lewej i prawej wymagają zawsze poszerzonej diagnostyki. Mogą one bowiem świadczyć m.in. o tętniaku rozwarstwiającym aorty czy zaawansowanych zmianach miażdżycowych w tętnicach.

Na której ręce nie mierzyć ciśnienia?

Przede wszystkim nie należy mierzyć ciśnienia na ręce, na której założony jest dostęp dożylny (wenflon), ani przetoka u pacjentów dializowanych.

W stanach po usunięciu węzłów chłonnych (pachowych), np. w przebiegu leczenia nowotworu piersi czy płuc z przerzutami, również niewskazany jest pomiar ciśnienia po stronie ze zmianami nowotworowymi. Z uwagi na ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego, zaleca się mierzyć ciśnienie jak i dokonywać wkłuć na drugiej ręce, po "stronie zdrowej".

Aby uzyskać miarodajne wyniki, ciśnienie należy mierzyć regularnie, wartości notować, a następnie skonsultować je z lekarzem rodzinnym.

CZYTAJ TAKŻE:

Wahania nastroju i większa drażliwość mogą wynikać z krwi. Takie są skutki nadciśnienia tętniczego

Sześć domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Rób to codziennie, a unormujesz jego wartości

Coraz więcej chorych na zespół X. Pierwsze objawy to więcej centymetrów w talii i wyższe ciśnienie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | ciśnienie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL