Na której ręce mierzyć ciśnienie? Taki pomiar jest już standardem
Na ręce dominującej, czy niedominujące? A może lepiej wykonać pomiar ciśnienia na lewej ręce, bo to „ta od strony serca”? Często zastanawiamy się czy to, na której ręce dokonamy pomiaru ciśnienia ma znaczenie i jeśli tak – to którą wybrać? Jak mierzone jest ciśnienie w gabinetach kardiologicznych i kiedy nie należy dokonywać pomiaru na konkretnej kończynie? Odpowiadamy.
Jeśli rozpoczynamy kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, potrzebujemy kilku pomiarów dla uzyskania pełnego obrazu, co do jego wartości. Zaleca się, by dziennie wykonać minimum dwa pomiary - rano, po przebudzeniu oraz wieczorem. Aby pomiary były miarodajne, należy wykonywać je zawsze o tej samej porze. Jeśli decydujemy się na pierwszy pomiar o godzinie 7:00, wówczas każdego kolejnego dnia powinniśmy wykonać go właśnie o tej godzinie.
Nie zaleca się dokonywania pomiaru w sytuacji stresowej lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym, ponieważ ciśnienie będzie wówczas fizjologicznie wyższe.
Każdy wynik należy skrupulatnie zanotować, by móc monitorować wartości w zależności od dnia oraz godziny.
Przez wiele lat panowało przekonanie, że pomiaru ciśnienia należy dokonywać na ręce, która nie jest dominująca. Wynikało to z przeświadczenia, że ta ręka, którą posługujemy się na co dzień, jest stroną silniejszą i lepiej umięśnioną, a to z kolei może fałszować wynik pomiaru.
Innym przekonaniem było (i wciąż jest), że ciśnienie należy mierzyć zawsze na lewej ręce, bo to kończyna "bliższa sercu". Anatomicznie nie ma to żadnego uzasadnienia, a w praktyce pacjenci zazwyczaj i tak zakładają ciśnieniomierz na rękę, która nie jest dominująca. Wynika to z tego, że dominującą ręką po prostu obsługują ciśnieniomierz, nie ma to zatem żadnego medycznego uargumentowania.
Jak w takim razie prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
W gabinetach kardiologicznych i na specjalistycznych oddziałach szpitalnych zasada mierzenia ciśnienia tętniczego jest jedna - pomiaru zawsze dokonuje się na ręce zarówno lewej jak i prawej. Mierzenie ciśnienia tętniczego na obu rękach nie tylko pozwala ocenić ten podstawowy parametr, ale wiele mówi również o ewentualnych zmianach tętniczych.
Różnica ciśnień skurczowych na obu rękach nie powinna być wyższa, niż 10 mmHg. Jeśli na ręce prawej wartość wyniesie 130/90 mmHg, to na ręce lewej wartość ciśnienia skurczowego nie powinna przekroczyć 140.
Duże różnice ciśnienia na ręce lewej i prawej wymagają zawsze poszerzonej diagnostyki. Mogą one bowiem świadczyć m.in. o tętniaku rozwarstwiającym aorty czy zaawansowanych zmianach miażdżycowych w tętnicach.
Przede wszystkim nie należy mierzyć ciśnienia na ręce, na której założony jest dostęp dożylny (wenflon), ani przetoka u pacjentów dializowanych.
W stanach po usunięciu węzłów chłonnych (pachowych), np. w przebiegu leczenia nowotworu piersi czy płuc z przerzutami, również niewskazany jest pomiar ciśnienia po stronie ze zmianami nowotworowymi. Z uwagi na ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego, zaleca się mierzyć ciśnienie jak i dokonywać wkłuć na drugiej ręce, po "stronie zdrowej".
Aby uzyskać miarodajne wyniki, ciśnienie należy mierzyć regularnie, wartości notować, a następnie skonsultować je z lekarzem rodzinnym.
CZYTAJ TAKŻE:
Wahania nastroju i większa drażliwość mogą wynikać z krwi. Takie są skutki nadciśnienia tętniczego
Sześć domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Rób to codziennie, a unormujesz jego wartości
Coraz więcej chorych na zespół X. Pierwsze objawy to więcej centymetrów w talii i wyższe ciśnienie