Sześć domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Rób to codziennie, a unormujesz jego wartości

Nadciśnienie to jedna z chorób cywilizacyjnych. W wielu przypadkach jest konsekwencją niezdrowego trybu życia. Na szczęście leczenie farmakologiczne można wspierać domowymi sposobami. Podpowiadamy, jak szybko zbić ciśnienie naturalnymi metodami. Dowiesz się również jakie zdrowe nawyki wprowadzić, by trwale uregulować normy ciśnienia tętniczego.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Wystarczy regularnie mierzyć ciśnienie w domu lub gabinecie lekarskim. Nadciśnienie tętnicze to utrzymujące się lub nawracające przekroczenie normy ciśnienia przepływu krwi. Prawidłowe ciśnienie tętnicze u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu mówimy, gdy na ciśnieniomierzu zobaczysz wartości przekraczające 140/90 mm Hg.

Niestety jest to choroba, która nie daje dokuczliwych objawów, dlatego bardzo często nie jest leczona. Konsekwencją są uszkodzenia nerek, kłopoty ze wzrokiem i koncentracją, a w skrajnych przypadkach niewydolność serca, zawały i udary. 

Reklama

Uwaga! Jeśli podwyższonemu ciśnieniu towarzyszy płytki oddech, silny ból głowy i krwawienie z nosa należy natychmiast wezwać karetkę.  

Jak walczyć z nadciśnieniem?

Nadciśnienie może być związane z inną przewlekłą choroba, ale najczęściej jest konsekwencją stresu i niezdrowego trybu życia. Jak obniżyć wysokie ciśnienie krwi bez leków? Oto kilka sprawdzonych metod i podpowiedzi, które pomogą ci poczuć się lepiej.  

Odstaw używki, by obniżyć ciśnienie

Zacznijmy od zmiany nawyków, bo najczęściej to w nich leżą przyczyny nadciśnienia. Palacze powinni postarać się rzucić papierosy lub chociaż ograniczyć nałóg. Nikotyna to neurotoksyna, która podnosi ciśnienie krwi zatem nie tylko zwykłe papierosy, ale również te elektroniczne mogą powodować nadciśnienie. Ograniczyć należy również spożycie alkoholu.

Ogranicz spożycie soli

Sól podnosi ciśnienie, dlatego osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny przestrzegać normy dziennego spożycia, która wynosi 5 g. Zwróć uwagę, że chodzi nie tylko o tę szczyptę do smaku, a całe spożycie. Powinieneś zrezygnować ze słonych przekąsek i uważnie czytać składy gotowych produktów. Sól jest w wędlinach, żółtym serze, gotowych sosach i pieczywie. Nie dosalaj kanapek, a w zamian stosuj zioła: bazylię, pietruszkę, nasiona selera, kardamon i gou-teng - świetnie zastępują sól i pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

Warro stosować dietę DASH - przeznaczoną dla osób z nadciśnieniem, uznawaną za jedna z najzdrowszych sposobów żywienia na świecie. O jej zasadach przeczytasz TUTAJ

Co pić przy nadciśnieniu?

Czarną herbatę zastąp zieloną, która pomoże utrzymać zdrowe normy ciśnienia. Ziołowe herbaty to naturalna metoda na obniżenie ciśnienia - w tym wypadku wybór jest naprawdę duży. Począwszy od rodzimej jemioły, tymianku i głogu pierzastolistnego, skończywszy na lawendzie francuskiej i indyjskim kminku. Nie wszyscy lubią napary ziołowe, ale w przypadku nadciśnienia warto się do nich przekonać. Ale uwaga - łączenie ziół z lekami na nadciśnienie musisz skonsultować z lekarzem.

Jeśli nie jesteś miłośnikiem ziół, sięgnij po sok z aronii. Najlepszy będzie oczywiście ten przygotowany samodzielnie. Jeśli nie masz dostępu do ekologicznych owoców, kup sok z aronii w aptece - będziesz mieć pewność co do jego składu.

Co jeść na nadciśnienie? Czosnek z czekoladą!

Oczywiście nie razem - każdy z tych produktów włącz do codziennej diety na nadciśnienie. Czekolada gorzka - wybierz taką, która ma minimum 60% zawartości kakao. Dwie kostki dziennie rozszerzają naczynia krwionośne tak, by krew mogła przepływać wolniej.

Jak działa czosnek na nadciśnienie? Zawiera allicynę, która rozluźnia naczynia krwionośne, a to naturalnie obniża ciśnienie w naczyniach. Czosnek możesz przyjmować w dowolnej formie, pamiętając by był jednym ze składników codziennej diety.

Jedz warzywa, które zawierają dużą ilość potasu - na przykład pomidory. Warto sięgnąć również po selera, marchew, a z owoców polecamy granaty. Zawarte w nich substancje pomagają unormować ciśnienie tętnicze.

Co zrobić, aby spadło ciśnienie?

Najpierw uspokoić się i głęboko oddychać, ale potem koniecznie trzeba wstać z kanapy. Regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny to najlepszy sposób, by obniżyć ciśnienie spoczynkowe. Lekarze i trenerzy zalecają trening cardio, ale w przypadku wysokiego ciśnienia z intensywnym wysiłkiem fizycznym trzeba ostrożnie. Dlatego, jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia zacznij od codziennych spacerów.

Kolejnym etapem zmiany może być jazda na rowerze. Już 40 minut spokojnej jazdy dziennie pozwala ustabilizować pracę układu krążenia. Dodatkowa korzyść to utrzymanie pułapu tlenowego na wysokim poziomie. Jazda na rowerze zapobiega zmniejszaniu się ilości tlenu, który organizm człowieka zdolny jest przyswoić. Jeśli nie jesteśmy aktywni współczynnik ten spada z wiekiem. A jak z pewnością wiesz, natlenienie krwi również jest bardzo ważne w kontekście zapobiegania chorobom wieńcowym. Tak jak w przypadku wszystkich naturalnych metod - najważniejsza jest systematyczność.  

Gadżety, które pomogą walczyć z nadciśnieniem

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny mieć w domu ciśnieniomierz. Regularne pomiary pomagają kontrolować sytuację. Kup wygodny i łatwy w użyciu ciśnieniomierz elektroniczny. Przyda się również opaska sportowa lub smartwatch. To urządzenia, które możemy zabrać ze sobą wszędzie. Na bieżąco monitorują funkcje życiowe organizmu, więc pomagają również osobom, które chcą kontrolować ciśnienie w różnych sytuacjach. Warto mieć na nadgarstku takie urządzenie, kiedy zaczynamy uprawiać aktywność fizyczną. W przypadku osób z nadciśnieniem nie po to, by zapisać osiągi, ale po to, by nie przeforsować się.

Nadciśnienie tętnicze to jeden z sygnałów, by nieco zwolnić i zmienić tryb życia na zdrowy. Brak reakcji lub leczenie na własną rękę to nie jest dobry kierunek. Domowe sposoby są po to, by wspierać medycynę konwencjonalną.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie | nadciśnienie dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL