Jedz i pij, by obniżyć ciśnienie. W takiej postaci są najskuteczniejsze
Nadciśnienie to problem nawet co trzeciego z nas. Niestety nawet ponad 40 proc. chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroba dotyczy także ich. Eksperci podkreślają, że znajomość zasad profilaktyki i prawidłowego odżywiania w przypadku nadciśnienia tętniczego to podstawa. Sprawdźmy więc, jakie produkty są zalecane w diecie nadciśnieniowca.
W przypadku nadciśnienia tętniczego wiele mówi się o tym, czego w diecie unikać. Tu na pierwszym planie zawsze jest sól oraz produkty słone i wysokoprzetworzone, fast foody, czerwone mięso, słodycze oraz używki. Wbrew pozorom kawa wcale nadciśnieniowcom nie szkodzi - pod warunkiem, że przyjmują leki i na bieżąco kontrolują wartości ciśnienia. A jakie produkty są zalecane w diecie osoby z podwyższonym ciśnieniem? Czy są produkty, które naturalne wspomagają regulację ciśnienie krwi? Tak. Poznaj je.
Produktów pozytywnie wpływających na ciśnienie tętnicze jest wiele. My przywołamy te, które w naszych kuchniach goszczą stosunkowo najczęściej. Jeśli masz problemy z wysokim ciśnieniem, zapamiętaj przynajmniej kilka z nich.
Pomidory - to warzywa bogate w potas. To ten pierwiastek odpowiada za regulację ciśnienia krwi (tym samym korzystnie wpływa na pracę serca) czy reguluje gospodarkę wodną organizmu. W pomidorach znajdziemy też pektyny, które wspomagają obniżanie poziomu złego cholesterolu. Jak pokazały badania, u osób z nieleczonym stanem przednadciśnieniowym lub nadciśnieniem, które spożywały 200 ml niesolonego soku pomidorowego dziennie, skurczowe ciśnienie krwi obniżyło się o co najmniej 4 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi o 3 mmHg.
Buraki - podobnie jak sok pomidorowy działa sok z buraków (i w ogóle buraki). U osób, które przez cztery tygodnie piły codziennie 250 ml tego napoju, stwierdzono spadek ciśnienia krwi średnio o 8/4 mmHg. Efekty są odczuwalne już po kilku godzinach od spożycia. A to wszystko za sprawą obecności azotanów, które podnoszą stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu (II) we krwi.
Szpinak - osoby z nadciśnieniem powinny sięgać również po liście szpinaku. 200 g szpinaku pokrywa blisko 30 proc. dziennego zapotrzebowania na potas u osoby dorosłej, a jak wspominaliśmy wyżej, pierwiastek ten ma kluczowe znaczenie dla normowania ciśnienia.
Brokuły - potas znajdziemy też w brokułach. Jeśli nie zabraknie ich w codziennej diecie, żyły będą drożne, przepływ krwi nie będzie zaburzony, a ciśnienie będzie w normie.
Seler - kiedy zmagamy się z wysokim ciśnieniem, lepszym wyborem będzie seler gotowany niż surowy. W selerze znajdziemy ftalidy - związki powodujące rozkurcz naczyń krwionośnych.
Marchewka - przy problemach z wysokim ciśnieniem polecana jest również marchewka. Zawarte w niej związki fenolowe wspomagają rozluźnienie naczyń krwionośnych i zmniejszają stan zapalny (nadciśnienie wzmaga się w przypadku przewlekłego stanu zapalnego w organizmie). Sięgaj zarówno po surowe marchewki (badania wykazały, że w tej wersji są dla sercowców najlepsze), jak i sok z marchwi.
Czosnek - oprócz właściwości bakteriobójczych czosnek jest również naturalnym wsparciem w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Preparaty z czosnku, jak wynika z badań, potrafią zmniejszyć skurczowe ciśnienie tętnicze średnio o 8,3 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie tętnicze o 5,5 mmHg, co daje efekt podobny do tego, jaki uzyskuje się w wyniku stosowania leków na nadciśnienie.
Cebula - również cebula, dzięki jednemu ze swoich składników, ma właściwości regulujące ciśnienie. Mowa o kwercetynie, silnym związku z grupy flawonoidów.
Zioła i przyprawy - to przede wszystkim cynamon, kardamon, kolendra, imbir, bazylia, szafran, głóg czy trawa cytrynowa. Warto zastępować nimi sól czy inne bogate w sód przyprawy, takie jak maggi czy sos sojowy.
Borówki, jagody, maliny (owoce jagodowe) - dla osób z wysokim ciśnieniem są jak najbardziej wskazane ze względu na występowanie antocyjanów - barwników z grupy flawonoidów, którym owoce te zawdzięczają swój kolor - od czerwonego po filetowy. Antocyjany obniżają ciśnienie krwi za sprawą wydzielania tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne.
Banany - to bogate źródło ważnych dla układu sercowo-naczyniowego pierwiastków - potasu i magnezu. Liczne badania potwierdzają ich działanie hipotensyjne. Sięgajmy po nie częściej, nawet jeśli za bardzo za nimi nie przepadamy, ponieważ zmniejszają m.in. ryzyko zawału. To jeden z najskuteczniejszych tego typu produktów.
Gorzka czekolada - już jedna kostka gorzkiej czekolady (ale tej "prawdziwej", o dużej zawartości kakao), w ciągu dnia pomaga obniżyć ciśnienie skurczowe o ok. 3 mmHg, a rozkurczowe o ok. 2 mmHg.
Rodzynki - bogate w potas sprawdzą się idealnie, szczególnie u osób z łagodnym wzrostem ciśnienia. Spożywaj je w umiarkowanych ilościach.
Owoce będące źródłem witaminy C - pomarańcze, mandarynki, cytryny czy limonki także wspomogą utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Należy uważać jednak z grejpfrutem - może osłabić działanie leków na nadciśnienie i cholesterol.
Oliwa z pierwszego tłoczenia - zawiera polifenole i kwasy omega. Trzy łyżki dziennie, jak wynika z badań, mogą wpłynąć na obniżenie ciśnienia skurczowego o ok. 8 mmHg, a rozkurczowego o ok. 7 mmHg.
Poza tym do produktów naturalnie wspomagających obniżanie ciśnienia zaliczane są: jajka, biała fasola, chude mleko, jogurty naturalne, winogrona, granat, arbuz, awokado.
Źródła:
"Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka", Helena Ciborowska, Artur Ciborowski.
"Overview of salt restriction in the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) and the Mediterranean diet for blood pressure reduction" https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35092228/.
CZYTAJ TEŻ:
Odmładza mózg, zmniejsza ryzyko alzheimera, chroni serce. Zasady zielonej diety śródziemnomorskiej
Zbija ciśnienie krwi, chroni i oczyszcza jelita. W tej wersji jest najlepsza
Cichy zabójca. Jak powstają i czym grożą blaszki miażdżycowe?