Nalot na języku. O czym mogą świadczyć zmiany w jamie ustnej?

Język to narząd mięśniowy znajdujący się w jamie ustnej. Kiedy w naszym organizmie zachodzą zmiany chorobowe, to właśnie na nim możemy zauważyć pewne oznaki, świadczące o chorobie. Zdrowy język jest różowy i wilgotny. Wszelkie zmiany, jakie się na nim pojawiają, powinny nas niepokoić. O czym świadczy zmieniony język? Co oznacza biały nalot i jak go usunąć?

Nalot na języku - skąd się bierze?

Obserwując swój język, możemy się wiele dowiedzieć o kondycji naszego organizmu. Jeśli poziom naszego nawodnienia oraz ogólny stan zdrowia jest dobry - język ma:

  • różowe zabarwienie, 
  • jest sprężysty,
  • wilgotny. 

Zdarza się jednak, że możemy zaobserwować na języku zmiany w postaci białego nalotu. Najczęściej jest on wynikiem niedostatecznego dbania o higienę jamy ustnej, ale może również świadczyć o innych nieprawidłowościach.

Nalot na języku a grzybica jamy ustnej

Biały nalot oraz nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o grzybicy jamy ustnej. Grzybica, zwana również kandydozą, wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Candida. Do choroby może dojść przy znacznym spadku odporności, najczęściej w trakcie antybiotykoterapii. Przyjmowanie kortykosteroidów również zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej. Biały nalot może pojawić się, jeśli organizmowi brakuje kwasu foliowego, żelaza i witaminy C - wówczas szanse na rozwój grzybicy znacznie wzrastają.

Reklama

Nalot na języku a Choroba Kawasakiego

Ostre zapalenie naczyń krwionośnych powoduje, że język staje się zaczerwieniony, a brodawki na nim są znacznie przerośnięte i przybierają biały kolor. Język przypomina truskawkę, a objawy współistniejące w chorobie Kawasakiego to: gorączka, zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych.

Nalot na języku a anemia

Niedobór hemoglobiny w organizmie sprawia, że śluzówki tracą swój kolor, a tym samym język staje się biały. Jeśli zauważymy zmiany w obrębie jamy ustnej, warto wykonać podstawowe badania morfologii krwi, by wykluczyć ewentualną niedokrwistość.

Nalot na języku a angina

Biały nalot na języku pojawia się w przebiegu anginy. Bakteryjne zapalenie w jamie ustnej wywołuje zmiany w obrębie języka, ale również migdałków czy podniebienia. Anginie towarzyszy ból gardła, wysoka gorączka, osłabienie. Po wyleczeniu choroby, zmiany w jamie ustnej samoistnie się wycofują.

Nalot na języku a odwodnienie

Język w przypadku odwodnienia robi się biały oraz wysuszony. To właśnie na jego podstawie w pierwszej kolejności można ocenić stan nawodnienia chorego. Zmiany w jego obrębie świadczą o niskiej zawartości płynów, należy zatem zadbać o ich uzupełnienie. Biały i suchy język najczęściej występuje u osób starszych, które mają mniejsze poczucie pragnienia i mniejsze dobowe spożycie płynów.

Nalot na języku a zła higiena jamy ustnej

Biały lub żółty nalot na języku bardzo często jest objawem zaniedbania higieny jamy ustnej. Oprócz regularnego mycia zębów, należy dbać również o mycie języka. Można go czyścić za pomocą szczoteczki do zębów, ale są również dostępne specjalne szczoteczki do higieny języka. Szczotkowanie zębów i jamy ustnej powinno odbywać się nie rzadziej, niż dwa razy dziennie.

Nalot na języku a rak języka

U osób spożywających duże ilości kawy lub herbaty, a także u nałogowych palaczy, biały nalot na języku może zwiastować chorobę nowotworową. Rak języka najczęściej dotyczy mężczyzn po 50. roku życia.  Na języku można zaobserwować miejscową zmianę, która może krwawić i jest trudna do wygojenia. Zazwyczaj jest ona koloru białego, miejsce zmienione boli i mogą pojawić się problemy z przełykaniem. Objawu nie należy lekceważyć i jak najszybciej skonsultować z lekarzem laryngologiem.

Biały nalot u niemowląt

Biały nalot na języku u niemowlaka bardzo często mylony jest z resztkami mleka. Jeśli nie da się go usunąć czystą, wilgotną pieluszką, może oznaczać zakażenie grzybiczne lub pleśniawki. Zmiany na języku malucha mogą pękać i krwawić - wówczas konieczna jest wizyta u lekarza pediatry oraz wprowadzenie leczenia. Zmiany w obrębie jamy ustnej u niemowląt są bolesne i utrudniają karmienie dziecka, przez co może być ono bardziej płaczliwe i nerwowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

O czym świadczą przebarwienia na zębach

Jak radzić sobie z bolesnymi aftami w jamie ustnej?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL