Angina - charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie

Angina to choroba migdałków i gardła, która przenosi się drogą kropelkową. Zwykle trwa od pięciu do siedmiu dni. Najczęściej atakuje dzieci i młodzież. Głównym objawem anginy jest intensywny ból gardła, któremu towarzyszyć może powiększenie migdałków i problemy z przełykaniem. Zobacz, co jeszcze należy wiedzieć o anginie i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Angina - charakterystyka i przyczyny

Angina to nic innego jak ostre zapalenie gardła i migdałków. Schorzenie to pojawić się może u pacjentów w każdym wieku, jednak nie ma wątpliwości, że najczęściej diagnozowane jest u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wyróżnić można dwa rodzaje anginy - anginę wirusową (najczęściej powodują ją enterowirusy, coronawirusy, rhinowirusy, paragrypy lub wirus Epstein-Barr) oraz anginę bakteryjną (odpowiadają za nią paciorkowce).

Do zarażenia się anginą dochodzi drogą kropelkową poprzez kontakt z chorym lub używanie jego rzeczy. Do największej ilości zachorowań na anginę dochodzi jesienią i zimą. Jak pokazują badania, angina stanowi prawie 40 proc. wszystkich zapaleń gardła, jakie diagnozowane są w tym okresie u osób poniżej 18. roku życia.

Reklama

Angina - objawy

Głównym i zwykle pierwszym objawem anginy jest intensywny ból gardła, któremu towarzyszyć mogą problemy z przełykaniem i chrypka. Inne charakterystyczne objawy anginy to zaczerwienienie i obrzęk gardła  nalot (biały lub żółty) na migdałkach oraz powiększenie migdałków.

Wraz z rozwojem choroby pojawić się mogą inne nieprzyjemne dolegliwości. Inne objawy anginy to: 

  •    kaszel,
  •    katar,
  •    bóle mięśni,
  •    powiększenie węzłów chłonnych,
  •    gorączka,
  •    osłabienie,
  •    wybroczyny na podniebieniu,
  •    wysypka,
  •    biegunka,
  •    zapalenie spojówek,
  •    dreszcze,
  •    brak apetytu,
  •    nieprzyjemny zapach z ust,
  •    ból ucha,
  •    nudności i wymioty.

Angina zwykle trwa od 5 do 7 dni. Warto pamiętać, że intensywność opisywanych objawów może różnić się w zależności od typu anginy. Przyjmuje się, że angina bakteryjna ma ostrzejszy przebieg.

Angina - leczenie

Anginę, zwłaszcza w początkowym etapie, bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem i grypą. Z tego powodu konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie obejrzy jamę ustną pacjenta. W przypadku podejrzenia anginy bakteryjnej stosuje się dodatkowo wymaz z gardła.

Leczenie anginy zależy od typu choroby. Anginę wirusową leczy się objawowo. Dobre efekty przynoszą leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz tabletki i płukanki na ból gardła. Zdarza się również, że choroba po kilku dniach ustępuje samoistnie bez wdrażania jakiegokolwiek leczenia.  W przypadku anginy bakteryjnej choremu można podać antybiotyki.  Antybiotykoterapia powinna trwać od 5 do 10 dni. Nie należy skracać jej bez konsultacji z lekarzem, nawet w przypadku poprawy stanu zdrowia. 

Poza środkami farmakologicznymi należy zadbać o to, aby pacjent z anginą spożywał odpowiednią ilość wody (2-3 litry). Ze względu na bolące gardło, lepiej spożywać ją małymi łyczkami. Warto pamiętać również o jadłospisie. Powinny znaleźć się w nim lekkostrawne i miękkie potrawy, które nie będą podrażniały gardła. Dobrym pomysłem będą zupy i koktajle na bazie owoców i warzyw. 

Angina - powikłania

W większości przypadków angina przebiega stosunkowo łagodnie. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się jednak powikłania. Zazwyczaj mają one związek z niepodjęciem lub przedwczesnym zakończeniem leczenia. U chorych na anginę wystąpić mogą takie powikłania jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ropień okołomigdałkowy, gorączka reumatyczna oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Aleksandra Chruścielewska

Zobacz także:

Astma burzowa. Nietypowa przypadłość

Klimatyzacja może ci zaszkodzić. Jak?

Pokój i mieszkanie osoby obłożnie chorej. Jak je urządzić?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: angina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL