Podatki emerytów - pracujący emeryt a podatek dochodowy

Coraz więcej osób, które osiągają wiek emerytalny decyduje się na dalszą pracę, a część z nich po kilkuletnim odpoczynku decyduje się na rozpoczęcie pracy w celu osiągnięcia dodatkowego zarobku, a także zajęciu sobie wolnego czasu. Niestety emeryt tak jak każdy inny pracownik czy przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczania odpowiednich opłat, w postaci podatków od osiąganego zarobku. Jak to wygląda w praktycy i kiedy, a przede wszystkim ile należy opłacać? O tym w dzisiejszym materiale!

Pracujący emeryt a składki ZUS - jak to wygląda?

Czy będą emerytem można w ogóle pracować? Nad tym zastanawia się bardzo wiele osób zbliżających się do wieku emerytalnego a także i już posiadających ten status. Zgodnie jednak z ustawą z 1998 roku każdemu emerytowi przysługuje prawo do zdobycia dodatkowego zarobku, co nie wpływa na prawo do pobierania świadczenia (emerytury).

Niestety nie jest to tak kolorowe jak mogłoby się wydawać. Otóż istnieją limity wynagrodzenia, po przekroczeniu których wypłacana emerytura możesz zostać zmniejszone lub całkowicie zawieszona. O tym w poniższym akapicie. 

Zatrudnienie emeryta - jak to wygląda? Jakie składki musi płacić pracodawca?

Będąc emerytem możesz wykonywać pracę tak samo jak każdy inny pracownik, rodzaj umowy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Tak samo niestety jest w przypadku pracodawcy, musi on uiszczać takie same opłaty (składki) jak w przypadku każdego innego pracownika. Właśnie z tego powodu pracodawcy chętniej zatrudniają emerytów na umowie zlecenie bądź umowie o dzieło, gdyż w takiej sytuacji nie musi on opłacać składki na ubezpieczenie społecznie ani zdrowotne. W kwestii kosztów pozostaje tutaj podatek dochodowy. 


Więcej o podatkach, nie tylko dla emerytów możesz dowiedzieć się ze strony - https://www.fxmag.pl/finanse-osobiste gdzie codziennie publikujemy wiele wartościowych treści na temat inwestycji, finansów, czy ekonomii i gospodarki. Są to ważne kwestie dla każdego z nas, dlatego serdecznie zapraszam Cię do śledzenia najnowszych wiadomości!

Limity zarobków na emeryturze

Limity o których już wspomnieliśmy dotyczą wynagrodzenia miesięcznego brutto, które wynoszą 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas wysokość emerytury zostanie pomniejszona. Jeśli emeryt przekroczy 130% wartość przeciętnego wynagrodzenia jego emerytura zostanie zawieszona.

Warto jednak pamiętać, że dochód pochodzący z zasiłków - chorobowego, opiekuńczego, wyrównawczego czy nawet zasiłek rehabilitacyjny jest wliczony w dodatkowy dochód, a to może wpłynąć na zmniejszenie czy zawieszenie świadczenia emerytalnego.

Wynajem nieruchomości, lokali, darowizny czy zapomogi nie są brane pod uwagę. 

UIgi podatkowe dla emerytów

W 2022 roku rząd wprowadził pewne ulgi dla seniorów, które nazwane zostały dokładnie PIT-0 dla seniora, czyli ulgi dla osób które osiągnęły wiek emerytalny. Dotyczy to jednak osób, które mimo osiągnięcia wieku i posiadania prawa do poboru emerytury nie decydują się na pobieranie tego świadczenia. W ramach ulgi takie osoby nie muszą płacić podatku dochodowego, o ile ich zarobek nie przekroczy kwoty 115 528 złotych.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL