Przebój z babcinej apteczki. Stosuj na nerwy, ciśnienie i skurcze brzucha.

Walerianą nazywa się zwykle preparaty wyprodukowane z kłącza kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) – zioła mającego właściwości lecznicze. Z reguły mają postać kropli, tabletek lub kapsułek. Środki te mogą wykazywać działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Osoby rozważające kurację walerianą często zastanawiają się, w jaki sposób preparat działa na organizm, jak go dawkować i czy jest bezpieczny. Wyjaśniamy.

  • Waleriana wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc objawy zdenerwowania. Dodatkowo pomaga w walce z bezsennością. 
  • Preparatów na bazie kłącza kozłka lekarskiego używa się od lat. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niskie. 

Jak waleriana działa na organizm? Prozdrowotne zioło używane od wieków

Preparaty na bazie kozłka lekarskiego są używane w Polsce od XV wieku. Wzmianki na temat leczniczych właściwości rośliny można również znaleźć w wielu księgach starożytnych uczonych – pisał o nich m.in. Hipokrates. Jak waleriana działa na organizm? 

Reklama

Składniki zawarte w korzeniach i kłączach kozłka lekarskiego oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy w sposób sedatywny – oznacza to, że obniżają jego aktywność. Tym samym waleriana wykazuje działanie uspokajające, zażycie środka może spowodować zmniejszenie napięcia i niepokoju. Oprócz tego składniki waleriany wywołują senność, dzięki czemu preparat jest często wykorzystywany przez osoby mające problemy ze snem.

Co więcej, waleriana wykazuje działanie rozluźniające mięśnie gładkie. Oznacza to, że może okazać się pomocna w walce z bólem menstruacyjnym. 

Ponadto roślina pomaga w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Środki na bazie kozłka lekarskiego są polecane osobom z nadciśnieniem z uwagi na ich dobroczynny wpływ na układ krążenia. Waleriana zmniejsza ciśnienie i pomaga utrzymać je na prawidłowym poziomie. 

Czy waleriana jest bezpieczna? Skutki uboczne i ryzyko uzależnienia

Wiele osób zastanawia się, czy używanie preparatów walerianowych jest bezpieczne dla zdrowia. Przyjmowanie środków na bazie tego zioła leczniczego z reguły nie daje poważnych skutków ubocznych. Stosunkowo rzadko, u niektórych ludzi, występują bóle i zawroty głowy, problemy z trawieniem czy wysypka na skórze. Z walerianą powinny uważać w szczególności osoby cierpiące na arytmię lub inne choroby, które charakteryzują się nieprawidłową pracą serca.

W kuracji walerianą niezwykle ważne jest prawidłowe dawkowanie. Zażycie zbyt wielu kropli lub tabletek może spowodować problemy z wysypianiem się, palpitacje serca czy bóle głowy. Z reguły nie powinno się również zażywać waleriany przez okres dłuższy, niż miesiąc.

Czy waleriana uzależnia? To pytanie zadaje sobie wiele ludzi, którzy chcą zacząć ją spożywać. W większości przypadków, przy prawidłowym dawkowaniu i robieniu comiesięcznych przerw w kuracji, waleriana nie uzależnia.  

 

Waleriana – dawkowanie. Jak przyjmować preparaty z kozłka lekarskiego?

Poszczególne preparaty z walerianą mogą różnić się od siebie zawartością kwasu walerianowego w składzie. Dlatego środek należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta, które są dostępne na ulotce lub pudełku. W zależności od formy suplementu, zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej łyżeczki przed snem (preparat w formie kropli) lub jednej tabletki

Przy okazji nasuwa się pytanie - w kuracji walerianą lepsze okazują się krople czy tabletki? Odpowiedź jest jednoznaczna – obydwie formy zawierają te same składniki. To, którą formę waleriany się wybierze, zależy wyłącznie od upodobań danej osoby.

Przeczytaj też:

Dla jelit i wątroby nie ma nic lepszego. Ukiś i pij zamiast herbaty

Skrzyp wzmacnia kości i paznokcie, ochrania przewody moczowe. Jedno z najzdrowszych ziół

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła lecznicze | waleriana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL