​Zapalenie spojówek - przyczyny, objawy i sposoby leczenia zainfekowanego oka

Zapalenie spojówek zaczyna się niewinnie - masz wrażenie, że coś wpadło ci do oka. Swędzenie, ból i uczucie dyskomfortu jednak narastają, a podrażniona spojówka zalewa się łzami. Zamiast ulgi nadchodzi opuchlizna powiek, oraz wydzielina ropna, które utrudniają widzenie. Objawy zapalenia spojówek potrafią uprzykrzyć życie. Przyczyny mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. W każdym przypadku przebieg i leczenie zapalenia spojówek może być nieco inny.

Przyczyny zapalenia spojówki oka

Zapalenie spojówek zwykle jest efektem ubocznym ogólnego osłabienia organizmu i spadku odporności, jest wywołana relacją alergiczną lub jest powikłaniem wirusowego zapalenia górnych drugi oddechowych oraz grypy. Dzieje się tak, gdy wirusy wywołujące katar w nosie i zatokach atakują także spojówkę, czyli cienką błoną na powierzchni oka, która produkuje śluz i odbiera bodźce świetlne. To miejsce, które zapewnia higienę naszego narządu wzroku, chodni oko przed wysychaniem i stanowi barierę ochronną przed wirusami i bakteriami. Przez to jednak śluzówka oka jest najbardziej narażona na zakażenia. 

Reklama

Zapalenie spojówek najczęściej ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. Po objawach laikowi trudno rozpoznać przyczynę choroby, gdyż w większości są one bardzo podobne. Bakteryjne zapalenie spojówek wyróżnia wydzielina ropna pojawiająca się w cięższym przebiegu choroby. Dolegliwość wywołana bakteriami rozwija się też bardziej dynamicznie. 

Zapalenie spojówek - jak można się zarazić?

Zapalenie spojówek co najmniej raz w życiu miał prawie każdy z nas. To powszechna i w większości przypadków niegroźna dla zdrowia choroba, która jednak w swoim przebiegu jest bardzo nieprzyjemna. Załzawione, zaczerwienione, piekące lub swędzące oko potrafi wyłączyć chorego z normalnego funkcjonowania na kilka dni do tygodnia.

 Do zakażenia spojówki może przyczynić się nieprawidłowa higiena, zatarcie oka brudną ręką, kontakt z brudną wodą, cudzym - zainfekowanym ręcznikiem lub okularami. To o czym należy więc pamiętać, to powstrzymywanie się przed tarciem oka.  

Sezonowe zapalenie spojówek po kontakcie z alergenami

Zapalenie spojówek wyjątkowo często występuje u alergików w okresie wzmożonego pylenia roślin wiosną i latem. Podobnie chorobę częściej zaobserwują u siebie osoby wrażliwe na kurz, dym i zanieczyszczenia. Latem można nabawić się jej po kontakcie ze słoną morską wodą lub chlorem w basenie. Zimą oczy może poważnie podrażniać smog. 

Bolesne zapalnie spojówki może wywołać także długie wpatrywanie się w jasne światło (np. podczas spawania) a także intensywna praca przed ekranem komputera emitującym niebieskie światło. Wówczas zapalenie spojówek może przerodzić się w przewlekły zespół objawów, jakim jest syndrom widzenia komputerowego.   

Zapalenie spojówek - jakie objawy zwiastują problem?

Najpowszechniejsze objawy zapalenia spojówek to uczulenie na światło, łzawienie, pieczenie, ból i przekrwienie oka, oraz obrzęk powieki i całej okolicy wokół oka. Na powierzchni okna może tworzyć się chorobowa błona oraz grudki żółtej wydzieliny ropnej. Zapalenie spojówki w obu oczach może znacząco utrudniać widzenie i normalne funkcjonowanie. 

Zapaleniu spojówek towarzyszą też widoczne szpecące objawy: czerwone oko (charakterystyczne zaczerwienienie na obrzeżach oka), duży obrzęk i opuchlizna wokół oczu, które świadczą o zaawansowanej fazie choroby. Jeśli dodatkowo pojawia się wydzielina ropna, typowym objawem zapalenia spojówek, zwłaszcza u dzieci, są sklejone powieki i rzęsy.

Leczenie zapalenia spojówek. Domowe sposoby

W razie zaobserwowania pierwszych objawów zapalenia spojówek warto działać szybko, pomocne będą łagodzące krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, maść ze świetlikiem i żelowe zimne okłady na powieki. Bardzo ważne jest aby nie drapać podrażnionego oka, nie zatrzeć go i nie przenieść zakażenia na drugie oko. W przebiegu zapalenia spojówek łagodząco miejscowo zadziała okład z naparu z szałwii lub rumianku. 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek oraz prawidłowa higiena w większości  przypadków są wystarczające, by choroba ustąpiła. Zapalenie spojówki o podłożu alergicznym czy wirusowym nie wymaga zgłoszenia się do lekarza i mija samoistnie po około tygodniu. Jeśli po tym czasie nie nadejdzie poprawa, warto skonsultować się z okulistą - zapalenie spojówek, zwłaszcza często nawracające, może być objawem towarzyszącym innej choroby oczu. 

Zapalenie spojówek - kiedy udać się do lekarza?

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek leczenie domowymi sposobami raczej nie przyniesie satysfakcjonującego rezultatu. Zapalenia spojówek wywołanego zakażeniem bakteryjnym nie wyleczymy też kroplami z apteki bez recepty. Skuteczne leczenie wymaga zastosowania maści lub kropli z antybiotykiem, które może przepisać jedynie lekarz.


Masz problem z łzawiącym okiem? Przeczytaj, co może być tego przyczyną

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie spojówek | co na zapalenie spojówek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL