Pierwsza miesiączka. Jak rozmawiać o niej z córką?
Pierwsza miesiączka jest dla dziewczynek często czymś wstydliwym, a tak nie powinno być. Jest ona naturalnym etapem rozwoju. To najczęściej matka wprowadza córkę w temat dojrzewania i pierwszej miesiączki. Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z córką, a także kiedy należy przeprowadzić pierwszą rozmowę, to spróbujemy odpowiedzieć, na nurtujące Cię pytania.
Przede wszystkim rozmowa o miesiączce nie może być zbyt formalna. Powinna być w miarę naturalna, co nie oznacza, że powinnaś używać potocznych zwrotów, czy takich, które każą córce uznawać miesiączkę za coś wstydliwego. Używaj zatem słów okres, miesiączka, menstruacja. Najlepiej zacząć rozmawiać z córką, gdy ma między 8 a 9 lat. Niektóre dziewczynki już w wieku około 10 lat mają menarche, czyli pierwszą miesiączkę. Oczywiście najczęściej córka dostaje ją mniej więcej w podobnym czasie co matka, zatem tak może być również w przypadku Twojej córki, choć na pierwszą miesiączkę wpływ mają także różne czynniki środowiskowe, a nie tylko genetyczne. Do rozmowy musisz się przygotować merytorycznie, co oznacza, że musisz umieć wyjaśnić córce czym jest miesiączka i dlaczego występuje. Powinnaś dokładnie wyjaśnić jej jak przebiega i jak w tym czasie powinna dbać o higienę. Pamiętaj, by przedstawić córce wszystkie informacje krok po kroku. Nie musisz tego robić w czasie jednej rozmowy i możesz ją podzielić na etapy.
Córka powinna mieć wszystkie informacje, aby np. nie martwiła się, że koleżanki mają już miesiączkę, a ona jeszcze nie. Warto byś opowiedziała jej o swoich doświadczeniach, aby wiedziała, czego może się spodziewać. Przede wszystkim powinna wiedzieć, że staje się kobietą i z czym się to wiąże. Wiele kobiet nawet w wieku dorosłym powiela popularne mity na temat miesiączki zasłyszane na jakimś etapie najczęściej od koleżanek. Wynika to z faktu, że edukacja na temat miesiączki bardzo często ogranicza się do tego, jak prawidłowo liczyć długość cyklu i jak dbać o higienę. A przecież tematów do poruszenia jest znacznie więcej. Z tych podstawowych powinnaś przekazać, ile może trwać miesiączka, a także jak obfite może być krwawienie i jak można sobie z nim radzić, choćby wybierając majtki menstruacyjne.
Powinnaś zapoznać się nie tylko z fachową wiedzą, czy też ją sobie odświeżyć, ale również popularnymi mitami, aby Twoja córka ich nie powielała. Jednym z mitów jest to, że miesiączka świadczy o płodności, co w istocie nie jest prawdą, w końcu wiele innych czynników decyduje o tym, czy kobieta może zajść w ciążę. Do tego Twoja córka powinna wiedzieć, że istnieją cykle owulacyjne i bezowulacyjne i te ostatnie występują u każdej kobiety, najpierw około dwa razy do roku, a później może się to zdarzać częściej. W związku z pierwszą miesiączką, Twoja córka powinna wiedzieć, że w czasie miesiączki też można zajść w ciążę, bo owulacja nie występuje zawsze w tym samym czasie i może pojawić się także w ostatnich dniach miesiączki, a ponadto plemniki mogą przeżyć w układzie rozrodczym kobiety nawet do 5 dni. Nie musisz opowiadać o wszystkim córce ze szczegółami, ważne by znała fakty.
Twoja córka bogatsza o nową wiedzę na pewno nie będzie obawiała się pierwszej miesiączki. Oczywiście musi mieć w Tobie wsparcie i świadomość, że zawsze może zwrócić się do Ciebie z każdym pytaniem. Przedstaw jej wszystkie możliwości dbania o higienę intymną w tym okresie, tak by sama mogła wybrać czy woli korzystać z podpasek, tamponów czy np. zdecydować się na kubeczek menstruacyjny. Na rozmowę o pierwszej miesiączce znajdź odpowiedni czas i miejsce, aby córka się nie krępowała.